Dnes je nedeľa, 21.apríl 2019, meniny má: Ervín
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

10 vecí, ktoré nám pridávajú vek

apríl 09, 2014 - 18:01
Existujú aktivity, ktoré môžu svojou pravidelnosťou negatívne ovplyvniť našu krásu. Už poznáte základné pravidlá ochrany pred starnutím, ako je UV filter, vyhýbanie sa fajčeniu, dostatok spánku alebo potreba hydratácie. No prekvapíme vás novými „zlozvykmi“, ktoré tiež prispievajú k vzniku vrások.
1. Diéty
Všetky sa chceme vmestiť do minuloročných nohavíc, ale netreba to s diétami preháňať. Pri rýchlej strate hmotnosti alebo jojo-efekte pokožka stráca elasticitu. Zostane časom ovisnutá a budete mať problém sa vyzliecť do plaviek. 
 
2. Pitie cez slamku
Kto by to povedal, však? Posŕkavanie nápojov cez slamku síce pomôže udržať rúž na perách, ale tiež prispieva k vzniku vrások okolo úst. Sťahy svalov okolo pier sú také silné, že zanechajú hlboké vrásky. Čím ste staršia, tým dlhšie ich vidno pri uvoľnení pier. Pozor aj na iné mimické „zlozvyky“ ako je hryzenie pier a úst. 
 
3. Pričasté umývanie
Pleť potrebuje svoje prirodzené mazivo, aby sa mohla obnovovať. Esenciálne oleje a lipidovú vrstvu, chrániacu pred vysušením. Je tiež ju potrebné ju udržiavať optimálne čistú, ale pomocou šetrných prostriedkov. Klasické mydlo a mydlové zložky v tekutých géloch majú zásadité hodnoty, čo spôsobuje vysušenie alebo scitlivenie. Na tvár a dekolt vždy zvoľte jemnú variantu so zvláčňujúcim zložením. Ideálna je micelárna voda.
 
4. Zanedbávanie očných prevencií
Každoročná návšteva očného lekára bude viesť k včasnému liečeniu problémov so zrakom. Žmúrenie je prvou príčinou vzniku vrások v kútikoch očí, ktoré sa volajú aj „stračie nôžky“, a vrások medzi obočím. Keď potrebujete nosiť okuliare, noste ich. Nezabúdajte ani na slnečné okuliare s UV filtrom. 
 
5. Kontaktné šošovky a citlivé oči
Každé oči by pri manipulácii s kontaktnými šošovkami reagovali citlivo. Správne vkladanie a vyberanie šošoviek by nemalo zaťažiť jemné sliznice očných viečok. Ani tenkú pokožku okolo očí, ktorá často reaguje stratou pružnosti a vznikom drobných liniek.  Pozor na alergie a počítačovú obrazovku! Únava očného okolia zanecháva na vizáži nenapraviteľné škody. 
 
 
6. Riadenie auta
Omyl by bol myslieť si, že v aute sme chránené pred slnečným žiarením. UVA lúče, ktoré sú príčinou vzniku vrások a pigmentových škvŕn, prenikajú cez sklo. Keď sedíte na strane vodiča, osvetľujú ľavú časť tváre viac ako pravú. Najskôr sa na lícnych kostiach tejto strany objavia pigmentové škvrny. Je na mieste použiť pred šoférovaním vysoký ochranný faktor a zvýšiť ho na ľavej tvári, ramene a rukách. 
 
7. Všetkého veľa škodí
Pozor na termostat v miestnostiach! Priveľa suchého kúrenia, klizmatizácia, nedostatočné vetranie alebo vysoká teplota počas spánku oberá pleť o kvalitu. Udržujte vzduch najmä v spálni optimálne vlhký. 
 
8. Účesy, ktoré pridávajú roky
Nie je nič nové, že s vekom sa mení aj naša tvár. Len si to možno neuvedomujete v súvislosti so svojím účesom. Aj váš strih by sa tomu mal prispôsobiť, nespadnite do dlhoročnej rutiny. Každých 5 rokov zmeňte účes a poraďte sa s odborníkom. Pozmení sa vnímanie okolia, tvár nadobudne nové kontúry. Najčastejšia chyba, ktorej sa dospelé ženy dopúšťajú, je nosenie „helmy“. Účesu s rovným strihom. Pretože postupne zostrihané vlasy, ktoré majú prirodzený pohyb, omladzujú. Pri strihu vlasov treba brať do úvahy tvar lícnych kostí, líniu brady, textúru vlasov a zladiť všetko aj so želaniami nositeľky. 
 
9. Farba vlasov
Je farba vašich vlasov v rovnakej úrovni ako farba pleti? Nepôsobí to sviežo, ale skôr fádne. Vlasy by mali byť aspoň o 2 odtiene tmavšie ako pleť, najmä v zime. Vyberte si základnú farbu o 2 odtiene tmavšiu ako tón pleti. Čím je väčší kontrast, tým pleť pôsobí jasnejšie. Ak túžite po svetlých vlasoch, zvoľte si melírové techniky (highlights, balejáž, ombré).
 
10.  Smutný výraz tváre
Za povädnutie či unavený výraz môžu vertikálne vrásky. Ide o hlboké vrásky, ktoré najviac menia tvár. Od mračenia vznikajú medzi obočím, v dôsledku ochabovania elasticity po stranách nosa (nosoretné) a jemné vrásky okolo úst, pridávajú sa k nim aj vrásky „horkosti“ na brade. Čo s nimi? Najúčinnejší  kozmetický spôsob na ich redukciu alebo prevenciu je vitamín A vo forme Retinolu. Je alternatívou estetického injekčného zákroku.
 
Pripravila: Gabriela Šírová
Foto: archív ŽW
 
Viac sa dočítate v aprílovom vydaní Praktickej Slovenky!
 
Podobné články:
 
 

- - Inzercia - -