Dnes je utorok, 16.júl 2019, meniny má: Drahomír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

49 rozprávkových receptov

december 03, 2014 - 09:49
Trio známych tvárí - Robo Papp, Barbora Rakovská a Lenka Šóošová - pripravilo hrniec plný dobrého jedla a rozprávok. „Stretli sme sa všetci traja na kávičke a vznikla knižka,“ tvrdí s úsmevom hlavná iniciátorka Lenka Šóošová. Svoju zbierku 49 receptov obohatili nielen o príhovory lekárov, ale aj o rozprávkové príbehy pána Pottena. „On je veľmi milý, občas sa mu cnie za kamarátmi, občas niečo zabudne, ale vždy to dobre dopadne,“ opisuje hlavnú postavu Barbora Rakovská.
Kniha Z hrnca do rozprávky je súbor domácich receptov vytiahnutých priamo z kuchýň autorov. 
Aj Lenka, Robo a Barbora si totiž často kladú otázku - čo navariť? Preto si deti v knižke nájdu rozprávky plné jedla a rodičia jedlá plné rozprávkových ilustrácií. 
Celý projekt vznikal rok a pol. „Od momentu, kedy sme sa prvý raz stretli, sme všetko asi dvestokrát zmenili,“ tvrdí Barbora Rakovská. „Preto som rada, že sa nám knihu konečne podarilo urobiť a vyslať do sveta.“ 
Inšpirovala ju aj jej dcéra, ktorá chce papať výlučne párky a hranolky. „Tak dúfam, že knihou pomôžeme rodičom s podobnými problémami,“ dodáva Robo Papp, ktorý je vraj najväčším gurmánom tria a v knižke má aj svoj obľúbený recept, ktorý zdedil po svojej babičke:  zemiaky s tvarohom.
 
 
Každý z trojice vložil do knihy kúsok samého seba, a nakoniec sa im spolu podarilo vykúzliť knihu, ktorá poteší a rozvonia domácnosti. Tak napríklad Banánová bábovka s čokoládou, Kačka z Paríža, Losos s hráškovou kašou alebo Tvarohové guľky s jahodami.
Rozprávky uvarila Barborka Rakovská. Rozdelené sú na štyri ročné obdobia, napríklad na jar pozvala susedka pána Pottena na obed. V lete sa pán Potten stal rozhodcom jahodového futbalu a v zime postavil snehuliakov z jabĺčok, tekvíc a kapustových hláv. 
Okrem samotných receptov z kuchyne Lenky Šóošovej a Roba Pappa tak kniha Z hrnca do rozprávky prináša aj rozprávky z Barbory Rakovskej, a k tomu všetkému vyjadrenia lekárky na tému stravovania detí a jednoduché recepty pre oteckov.
 
Milí rodičia, s touto knižkou sa už vaše dieťa v kuchyni určite nudiť nebude. A je to tiež nádej, s deťmi sa dá v kuchyni bojovať aj milo.
 
 
RECEPT na Banánovú bábovku s čokoládou
 
Na 1 bábovku potrebujeme:
4 vajcia
250 g masla
250 g práškového cukru
1 balíček vanilkového cukru
250 g polohrubej múky
1 balíček kypriaceho prášku do pečiva
250 g banánu
50 g čokolády na varenie
hrubú múku
1 banán na ozdobu
Postup: Rozdelíme si vajcia na žĺtky a bielky. Maslo s práškovým a vanilkovým cukrom vymiešame dopenista, postupne pridávame žĺtky a preosiatu múku zmiešanú s kypriacim práškom. Očistíme banány, rozmixujeme ich a zapracujeme do cesta spolu s posekanou čokoládou. Z bielkov vyšľaháme tuhý sneh a zľahka vmiešame do cesta. Bábovkovú formu vymastíme maslom, posypeme hrubou múkou a nalejeme do nej cesto. Bábovku pečieme v rúre rozpálenej na 180 ºC asi hodinu. Vychladnutú bábovku nakrájame a ozdobíme čerstvým banánom.
 
Zdroj a foto: red

- - Inzercia - -