Dnes je pondelok, 22.júl 2019, meniny má: Magdaléna
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Ako rozhýbať lenivé trávenie

február 26, 2013 - 09:50
Ktorá žena nenaberie počas zimy nejaké to kilečko navyše? „Škody“ napáchané zimou na vašej postave by nemal byť problém ľahko odstrániť miernou úpravou stravy a pohybom počas jarných mesiacov. Čo však robiť v prípade, ak odušu diétujete, športujete a žiaden pokrok nevidieť?
Očista organizmu
Váš problém môže spočívať v lenivom trávení. Skúste ho rozhýbať očistou organizmu. Vďaka detoxikácii tela nielen schudnete, ale budete sa cítiť omnoho lepšie ako predtým. Detox totiž pomáha pri plynatosti, zápche, únave, nafúknutom bruchu či kožných problémoch. Je viacero ciest ako na to. Niektoré sú radikálne, iné miernejšie: od prísnej hladovky, cez jedenie výhradne len hrozna, jabĺk či ryže až po pomerne normálnu vyváženú stravu. Podľa svojich preferencií a konkrétnych zdravotných ťažkostí si každý určite vyberie kúru, ktorá mu bude vyhovovať.

Pravidelný pohyb
Pohyb pôsobí blahodarne nielen na telo, ale aj na dušu. Po cvičení vás zaplavia endorfíny a  pozitívna energia. Navyše koľko dobrej nálady vám privodí pohľad do zrkadla, keď na sebe zbadáte prvé pokroky! Pravidelným pohybom však nezlepšíte len svoju postavu, ale aj spomalené trávenie. Skúste aspoň každé ráno namiesto výťahu použiť schody, alebo vystúpiť o zastávku skôr a pár krokov prejsť pešo. Aj malá snaha dokáže urobiť s vašim telom veľké veci. V súčasnosti je ponuka rôznych cvičení vo fitnescentrách obrovská. Energické ženy sa môžu vyblázniť na zumbe, pokojnejšie na joge a tancachtivé na jazze či kubánskej salse. Zatiahnite do toho aj vašu kamarátku a po hodine si choďte sadnúť na ovocnú šťavu. Prípadne si kúpte mesačnú permanentku, to na nás praktické Slovenky tiež zaberá.

Relax, take it easy (po slovensky: majte na saláme)
Možno je tomu pre niekoho ťažké uveriť, no pod naše choroby a zdravotné ťažkosti sa podpisuje aj naša psychika. Stres, strach, pesimistické myšlienky či hnev tiež negatívne ovplyvňujú trávenie. Na negatívne pocity môžete vyskúšať rôzne bylinkové čaje, napríklad medovku lekársku na upokojenie alebo ľubovník bodkovaný, ktorý je považovaný za prírodné antidepresívum. Radšej sa mu ale vyhnite v prípade, ak užívate antikoncepciu. Znižuje totiž jej účinok.

Ranný rituál
Pri tráviacich problémoch môže pomôcť aj masáž brucha. Brucho masírujte jemnými krúživými pohybmi v smere hodinových ručičiek nasucho alebo s telovým krémom. Masáž môžete zaradiť aj do svojho každodenného rituálu. Začnite deň premasírovaním brucha a vypitím pohára teplej vody nalačno. Teplá voda vám povzbudí nielen trávenie, ale aj krvný a lymfatický obeh. Na pitný režim nezabudnite ani počas dňa. Pravidelným a dostatočným pitím sa zlepší váš metabolizmus. Navyše niekedy platí, že hlad je len preoblečený smäd.

To, čo jete, sa odzrkadlí  na vašom zdraví, ale aj na kráse vašich vlasov, nechtov či pleti. Zrkadlom dobrého trávenia je jazyk, ktorý by mal byť ružový, čistý a bez povlaku. Taktiež by ste mali raz za čas hodiť očkom aj na svoju stolicu. Je to možno nechutná predstava, no v záujme vášho zdravia by ste sa tomu nemali vyhýbať. Zdravá stolica by mala byť tuhá a bez výrazného hnilobného zápachu. Veľmi dôležitú úlohu pri úprave trávenia zohráva vyvážená strava. Základom vášho jedálnička by mali byť obilniny, byliny, orechy, semená, ovocie a zelenina rozdelené do piatich menších porcií denne. Strava vystavaná z týchto potravín zabezpečí vášmu telu dostatok vlákniny, ktorá je pre dobré trávenie základom. Významnú rolu pri trávení majú aj výživové doplnky. Priaznivo na žalúdočné a črevné ťažkosti vplýva prírodný produkt Gastro MIX od spoločnosti Provitex, ktorý obsahuje výťažok z liečivých húb. Jeho hlavným komponentom je extrakt z Kvapľovej huby obohatený polysacharidmi. Kvapľová huba je známa pre jej antibakteriálne, protizápalové a protinádorové účinky. Výživový doplnok obsahuje aj Kôrovník nežný, ktorý je po stáročia využívaný v ľudovom liečiteľstve na liečbu gastritídy.

Zmeniť stravovacie návyky a životný štýl nie je vôbec jednoduché. Napriek osvete a množstvu dostupných informácií mnohí nie a nie urobiť aspoň prvý krok. Záväzky typu „od zajtra sa stravujem zdravo“ nefungujú. Urobte niečo pre seba už dnes. Dobré trávenie vám zaručí pohodu, dobrú náladu a dlhý a kvalitný život.

Autor: RED
FOTO: Thinstock

- - Inzercia - -