Dnes je sobota, 20.apríl 2019, meniny má: Marcel
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Ako sa v zime postarať o vozidlo?

december 15, 2015 - 11:02
Bezpečnú jazdu, najmä v zimnom období, vo veľkej miere ovplyvňuje technický stav vozidla. Nepodceňujte preto prípravu automobilu na zimnú sezónu, buďte dôkladný a v opatrný. My v DANUBIASERVICE myslíme na Vašu bezpečnosť aj počas najchladnejšieho obdobia v roku, a preto sme si pre Vás pripravili zopár tipov a rád, ako prežiť zimu na ceste bezpečne a bez poruchy.

Prezujte čím skôr

Používanie zimných pneumatík na Slovensku je povinné, ak je na vozovke súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza. Všeobecným pomocníkom je ukazovateľ priemernej dennej teploty na úrovni 7 °C. Netreba zabudnúť, že nové pneumatiky je nutné ešte zabehnúť, pretože optimálne vlastnosti získavajú približne po 300 km. Počas zimy je dôležitá aj pravidelná kontrola prípadného poškodenia, následné vyváženie, kontrola tlaku, ako aj kontrola, či na kolese nie sú uchytené časti  snehu alebo ľadu , čo môže mať za následok trasenie volantu. Zimné pneumatiky by mali ostať na aute približne do konca marca.

Jazdite plynulo a brzdite s citom

Brzdová sústava musí byť počas zimy taktiež v sto percentom stave. Skontrolovať je potrebné aj brzdovú kvapalinu. V zimných mesiacoch sa snažte vyhýbať prudkému brzdeniu a vysokým rýchlostiam. Zrýchľujte plynulo, dodržiavajte väčšiu vzdialenosť medzi automobilmi a pri brzdení nerobte trhavé pohyby volantom. Ak cestujete na hory, vhod môžu prísť aj snehové reťaze. Odporúčame si nasadzovanie reťazí nacvičiť v teple garáže alebo krytého parkoviska.

Nezabudnite na akumulátor a zapaľovaciu sústavu 

V zime je akumulátor nadmerne namáhaný a môže ľahko zradiť. Kontrola a premeranie, resp. výmena akumulátora za nový ušetrí nechcené problémy na ceste. Majiteľom starších automobilov odporúčame skontrolovať zapaľovaciu sústavu aj sviečky. V aute sa oplatí mať aj štartovacie káble. Neodporúčame auto roztláčať, alebo rozťahovať, mohli by ste zničiť katalyzátor.

Vidieť a byť videný

Netreba zabudnúť ani na správne fungujúce osvetlenie automobilu. Nechajte si všetky svetlá skontrolovať a nastaviť tak pre svoju bezpečnosť, ako aj pre bezpečnosť ostatných.  Rovnako myslite aj na náhradnú sadu žiaroviek, poistiek a overte si, kde máte uložený výstražný trojuholník. Pokiaľ vám niečo v aute chýba, navštívte nás v DANUBIASERVICE, kde vám naši odborníci pomôžu s výberom vhodnej súpravy.

Pre bezpečnosť na ceste je dôležité aj dôkladné očistenie auta od snehu a námrazy. V prípade zapríčinenia nehody s nesprávne vyčisteným autom môžete mať problémy nielen s políciou, ale aj s poisťovňou. Nezabudnite mať v aute pripravenú metličku na sneh a škrabku na ľad.

Klimatizácia môže byť vynikajúcim partnerom nielen v lete, ale aj v zime. Dobre fungujúca klimatizácia v zime pôsobí proti zahmlievaniu okien a prispieva tak k bezproblémovému výhľadu z auta, a tým aj k vašej bezpečnosti.

V akom stave je ostrekovacia sústava a stierače?

K dobrému výhľadu z interiéru automobilu patria aj kvalitné stierače. Preverte si, či sú vaše stierače v dobrej kondícii a aký druh je pre vaše auto vhodný. V zime sú stierače spolu s ostrekovačmi oveľa viac využívané, a preto nezabudnite preveriť ich funkčnosť v predstihu. Nezabudnite skontrolovať funkčnosť ostrekovacej sústavy a vymeniť letnú náplň za zimnú v odporúčanej koncentrácii.

Ako zahriať motor v zime

V zime nenechávajte motor bežať na voľnobeh, k zahriatiu mu tým nepomôžete. Bez ohľadu na to, či máte benzínový alebo dieselový motor, najlepšie motor zahrejete pri plynulej jazde. Kým motor nie je zahriaty, odporúčame jazdiť v nízkych otáčkach a nevytáčať motor. Majitelia dieselových motorov by mali toto pravidlo dodržiavať o to dôslednejšie, že motory tejto konštrukcie sa zahrievajú pomalšie ako benzínové. Rovnako tak motory vybavené turbodúchadlom treba zahrievať citlivo a „nedupať“ na plyn hneď po naštartovaní. Pri dodržiavaní uvedených jednoduchých pravidiel vám to motor vráti v podobe dlhšej životnosti a spoľahlivej prevádzky.

Vybavte svoje vozidlo na zimu

U nás taktiež nájdete širokú ponuku praktického originálneho príslušenstva, ktoré vám spríjemní zimné cestovanie a uľahčí údržbu auta. Či už hovoríme o  interiérovom vaku na lyže, originálnych gumových koberčekoch, rohožiach do batožinového priestoru, ktoré si lepšie poradia s roztápajúcim sa snehom, alebo o súprave značkovej autokozmetiky.

Na koho sa obrátiť v núdzi 

V prípade poruchy, nehody alebo akejkoľvek nepredvídateľnej situácie sa motoristi môžu obrátiť na asistenčné služby daného výrobcu. Odporúčame preveriť si, čo všetko pokrýva poistenie a aké sú podmienky pri využití asistenčných služieb. Taktiež sa v prípade núdze môžete obrátiť aj na našu NON-STOP službu na telefónnom čísle 0915 112 112, kde vám naši odborníci ochotne poradia alebo pomôžu.

Najjednoduchším a najspoľahlivejším riešením, ako preveriť všetky spomínané časti vášho vozidla  je návšteva autorizovaného servisu. V DANUBIASERVICE sme si dokonca pre Vás pripravili špeciálnu ponuku – Zimnú kontrolu technického stavu vozidla len za 9,90 €. Počas tejto kontroly Vám skontrolujeme všetky dôležité časti vozidla, ktoré majú vplyv na vašu bezpečnú jazdu a pohodlie. Preveríme stav pneumatík, geometrie, podvozku, osvetlenia, funkčnosť stieračov, klimatizáciu a kúrenie. Taktiež preveríme množstvo prevádzkových kvapalín, chladiaci systém, výfuk, skontrolujeme lak, karosériu, povinnú výbavu, vykonáme test bŕzd a tlmičov a aj záťažový test batérie. Kontrolu technického stavu vozidla vykonávame na linke priameho príjmu, ktorá svojimi technológiami a vybavením patrí medzi najmodernejšie v Európe.  Má vo svojom portfóliu napríklad geometriu Hunter Quick Check, ktorá umožňuje kompletné zmeranie geometrie do 1 minúty, a TOP multifunkčnú valcovú skúšobňu s testerom tlmičov umožňujúca aj meranie vozidiel s pohonom 4x4 v jednom kroku, pričom sa nemusíte obávať prípadného poškodenia trvalého pohonu 4x4. V prípade záujmu sa môžete tejto kontroly zúčastniť spolu so servisným poradcom, ktorý zabezpečí obhliadku vozidla a poradí vám v oblasti jeho údržby.

Zdroj: DANUBIASERVICE
Foto: DANUBIASERVICE, Shutterstock

- - Inzercia - -