Dnes je štvrtok, 22.august 2019, meniny má: Tichomír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Aký bude február pre záhradkárov?

február 05, 2014 - 15:03
Záhradkári sa s obavami pozerajú na svoje záhradky. Zima nás všetkých zaskočila teplým decembrom, „jarným“ januárom a vzápätí mrazmi. Opýtali sme sa odborníčok zo Slovenského zväzu záhradkárov Ing. Kataríny Kettmannovej, Ing. Hany Szabóovej, Ing. Evy Šidovej, PhD., či táto situácia môže ovplyvniť ďalší vývoj v našich zeleninových, ovocných či okrasných záhradách.

V ovocnej záhrade

Vysoké teploty v januári akoby podnietili pučanie stromov a kríkov. Sú ohrozené? Čo by mali záhradkári prakticky urobiť, aby zabránili väčším škodám? Ktoré ovocné dreviny utrpeli najviac?
Najviac sú poškodené kôstkoviny, a to marhule, broskyne, skoro pučiace čerešne, višne a čierne ríbezle. Percento poškodenia pri ostatných ovocných druhoch nie je až také vysoké. Stav skorých pučiacich odrôd jadrovín a ostatných kôstkovín sa počas februára, ak nebudú mrazy pod  mínus 5 stupňov, upraví. Zimným,  prípadne skorým jarným rezom usmerníme ich ďalšie pučanie. Rez je nutné robiť hlbšie, hlavne pri kôstkovinách. Už rozkvitajú odrody zemolezu kamčatského, ktorý má však geneticky danú obnovu kvetných pukov aj po čiastočnom namrznutí.   
 

V zeleninovej záhrade

Je pôda dostatočne odpočinutá a pripravená na ďalšiu úrodu? Čo ak sa vo februári objavia silné mrazy? Čo možno sadiť v zeleninovej záhradke v najbližších týždňoch?
Vo februári je pôda už dostatočne zregenerovaná a pripravená na výsevy zelenín menej náročných na teplo. Samozrejme, záhony treba po jesennom zrýľovaní najprv hrabľami urovnať, prekypriť a odstrániť aj burinu, ktorá v teplejšom decembri a januári narástla. Pracujeme, ak to počasie a vlhkosť pôdy dovolí. Ak by meteorológovia predpovedali silnejšie mrazy a pre nedostatok „snehovej prikrývky“ hrozia holomrazy, môžeme porasty preventívne  zakryť čečinou, nahrnúť na ne lístie, prípadne  ich zakryť netkanou textíliou. Nezabudnime ju zaťažiť, aby ju  neodniesol vietor.
 
Máte aj vy v zime fóliovník na záhrade?
 

Vnútri v byte môžeme:

  • Vysievať do sklených alebo polystyrénových misiek na navlhčenú  vatu alebo filtračný papier žeruchu. Misku s výsevom vložíme do mikroténového vrecúška, spravíme zopár dierok na vetranie, umiestnime ju na parapetnú dosku, môže byť aj v tieni. Zberáme, resp. striháme  približne o týždeň. 
  • Rýchliť petržlenovú vňať – korene petržlenu (aj z obchodu) vložíme do črepníka, zasypeme pôdou (záhradným substrátom), polejeme. Tiež môžeme odrezať vrch koreňa  a vložiť do misky či pohára s troškou vody, položiť na svetlý, teplý parapet. Vňať vyrastie v priebehu týždňa. 
  • Rýchlime trsy pažítky – väčší trs rozdelíme na menšie, s priemerom 3 – 5 cm, vložíme do črepníka, môže byť aj  plastový pohárik s pôdou, polejeme, položíme na teplo a svetlo.
  •  Naklíčujeme skoré zemiaky tak, že ich  pri teplote najmenej  plus 18 stupňov uložíme do debničky alebo vhodnej misky v jednej vrstve, umiestnime na svetlo, aby klíčky neboli tenké, vytiahnuté.  Naklíčovanie trvá 3 – 5 týždňov, vysádzame  ich koncom marca. Klíčky majú  byť pevné, do ružova alebo žlta vyfarbené, hrubé, dlhé asi 2 centimetre. Použijeme zemiaky určené na sadenie, lebo zemiaky na konzum sú ošetrené prípravkom proti klíčeniu.
 
Viac sa dočítate v SLOVENKE!
 
Autor: Beata Vrzgulová
Foto: Thinkstock
 

- - Inzercia - -