Dnes je štvrtok, 22.august 2019, meniny má: Tichomír
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Kožuch nie je len odev, je to životný štýl

október 04, 2011 - 13:29
Kožušiny boli popri drahokamoch a vzácnych kovoch dôležitou súčasťou kráľovského pokladu. Meralo sa nimi bohatstvo a moc panovníkov. Na kráľovské dvory putovali aj zo Slovenska, kde v minulosti remeslo garbiarov a kožušníkov prekvitalo. Dnes slovenských kožušníkov spočítate na prstoch jednej ruky. Patrí k nim aj Milan Révay, ktorý žije a pracuje v bratislavskej Vrakuni.
Pri vstupe do jeho salónu upúta vašu pozornosť galéria vystavených kožušín. Namiesto fádnej hnedo-čiernej kombinácie hýria pestrosťou farieb, rozmanitosťou dezénu a nádherným vypracovaním. Ich charakteristická vôňa, premiešaná s arómou ponúknutej kávy, vytvára atmosféru luxusu a príjemného pocitu, že svet je predsa len pekné miesto pre život. Keď o nich pán Révay rozpráva, mimovoľne ich pohládza a vy sa neubránite dojmu, že ku každému kúsku má priam osobný, láskyplný vzťah.
Rodina kožušníkov
Hoci Milan Révay nepochádza z kožušníckej dynastie, kde sa remeslo dedilo z pokolenia na pokolenie, v súčasnej generácii nie je vo svojej rodine raritou. Kožušníkom bol jeho strýko, venuje sa tomu brat, krstný a samozrejme manželka, ktorej kráľovstvom je predovšetkým krajčírska dielňa, kde sa tieto nádherné materiály menia na skvosty dodávajúce punc noblesnej elegancie každej dáme.
Svoj prvý kožuch ušil pred takmer štyrmi desiatkami rokov z králičích kúskov. Dnes sa pri tejto spomienke len pousmeje a pred očami sa mu vybaví jeho prvý obchod s kožušinami, ktorý si otvoril ešte za predchádzajúceho režimu. „Hneď ako to bolo možné som požiadal o živnosť,“ hovorí. „Vedel som, že práve toto je to pravé, čomu sa chcem venovať.“
Medzitým sa situácia samozrejme diametrálne zmenila. Namiesto králičích kúskov šije z prvotriednych materiálov, značky Sága a Nafa, ktoré nakupuje vo svete. Cez jeho ruky prechádzajú rupované nutrie rôznych farieb a potlačí, tibetské lamy, americké líšky, jazerné líšky, sobole, afganské perziány, činčily. Táto kvalita doplnená prvotriednou technikou vytvára luxus, ktorý uspokojí aj toho najnáročnejšieho zákazníka.
Inšpiráciu čerpá na módnych prehliadkach v zahraničí, v Mekke módneho sveta v Paríži, a tak máte záruku, že keď navštívite jeho salón, dozviete sa o každom detaile udávajúcom trend v kožušinách. Samozrejme, že tomu zodpovedá aj cena, ktorá je neporovnateľná s cenou lacných kožušín, ktorými nás zaplavil čínsky trh. ,,V našom salóne šijeme výlučne z kožušín opatrených značkou O. A., to znamená, že pôvod kožušiny je overený, zviera bolo humánne chované a humánne utratené. Je to investícia na celý život a môže zahriať aj budúcu generáciu. Skrátka, čosi ako rodinné striebro.“
Náš zákazník, náš pán
V priestoroch kožušníckeho salónu Révay sa toto heslo stalo priam krédom, je to akési modus vivendi, určujúce spôsob práce. Konzultácie so zákazníkmi, vlastne skôr zákazníčkami, nemajú presne vymedzený čas. Keď vojdete do salónu s predstavou mať kožuch, ktorý ste videli kdesi vo svete, určite vám vyhovejú. Dokážu vám zabezpečiť akúkoľvek kožušinu a ušiť aj ten najnáročnejší model. Pokiaľ však nemáte jasnú ideu, viete len, že chcete čosi, čo by bolo elegantné, hrialo to, bolo príjemné na nosenie a predovšetkým by to sedelo vášmu typu, aj v tom prípade ste na správnom mieste. „Často sa nám stáva, že príde zákazníčka s prianím mať čosi extra, čo by vyniklo, ale nič konkrétne neuvedie. My jej v takom prípade navrhneme materiál a model, poskytneme jej trendové katalógy a zvyčajnou reakciou býva nadšený výkrik: Tak toto chcem, také niečo som ešte nikde nevidela. Samozrejme, že prekonzultujeme aj finančné možnosti a navrhneme kožuch, ktorý patrí do danej cenovej kategórie. Vždy a za každých okolností sa dokážeme prispôsobiť prianiu zákazníka.“
No aj tie lacnejšie kúsky, ktoré opustia brány tejto dielne, sú dokonale vypracované, majú nadčasový dizajn, nezameniteľný štýl a nesú punc kvality. Navyše máte stopercentnú záruku, že podobný model na nikom neuvidíte, lebo kožuchy zo salónu Révay sa v obchodnej sieti kúpiť nedajú. 
Okrem nádherných kožuchov vám v salóne dokážu ušiť aj iné kúsky odevu. Kostýmy z jemnej kože a v nekonečnej farebnej škále, od jemne ružovej, cez červenú až po čiernu, podšité elastickým materiálom, zaručujúcim, že sukne, saká a nohavice vám budú vždy sedieť ako uliate a nestratia tvar. Upútali nás aj goliere, čiapky, šály a plédy, ktoré doplnia plesovú róbu rovnako dokonale ako šperk. Pri takejto širokej ponuke a najvyššej možnej kvalite práce si salón Révay za tie dlhé roky vybudoval aj svoju stálu klientelu. Ich modely nosia aj významné osobnosti a známe celebrity z rôznych oblastí šoubiznisu. O ktoré však ide, sme sa nedozvedeli. V salóne vám totiž okrem jedinečného, originálneho modelu poskytnú aj absolútnu diskrétnosť. Aj o tom je profesionalita.

- - Inzercia - -