Dnes je pondelok, 22.apríl 2019, meniny má: Slavomír
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Bratislavské lesoparky, záhrady a parčíky

marec 14, 2015 - 14:37
Pokračujte spolu so mnou v prechádzke po zeleňou oplývajúcich prírodných krásach nášho mesta. Našťastie sa zachovali pre ďalšie generácie. Napriek ťažkým obdobiam prznenia životného prostredia, ktoré zasiahlo aj našu metropolu. Tentoraz zavítame do jednej z najkrajších bratislavských záhrad, ktorá dýcha dodnes sebe vlastnou históriou. Ocitáme sa v historickej Grassalkowichovej, neskôr Pionierskej a v súčasnosti obnovenej Prezidentskej záhrade.
Prezidentská záhrada
Ani sa mi nechce uveriť, že od detských čias, keď sme navštevovali Pioniersky palác a Pioniersku záhradu, uplynulo už šesťdesiat rokov. Zaspomínajme si, čo všetko sme videli a zažili v tomto záhradnom komplexe.  
 
Najprv trocha z histórie. V bezprostrednom susedstve tejto záhrady bola už v 17. storočí záhrada Bratislavská. Predstavovala módny, luxusný prienik  nového  francúzskeho záhradného slohu. Jej zakladateľom bol František Forgách. Rozprestierala sa východozápadne od niekdajšieho Firšnála, neskôr  Gottwalďáku a dnešného Námestia Slobody. Vynikala bohatou zeleňou, zvláštnymi vodometmi s vystrekujúcou vodou až do výšky 8 m a dlhé roky bola letným arcibiskupským sídlom. V areáli dnes sídli vláda Slovenskej republiky. Najznámejšími francúzskymi záhradami nášho mesta z 18. storočia  sú popri Grassalkowichovej aj záhrada Aspremontova / neskôr Schifbeckova a  dnes Medická / a Tivoli pod Slavínom. 
 
Anton Grassalkowich, prezident bratislavskej stavebnej komory a obľúbenec cisárovnej po zakúpení veľkých pozemkov pred bránou na Suchom Mýte, dal  postaviť po roku 1760 neznámym architektom veľkolepý letný palác, ktorého súčasťou  zo severnej strany bola väčšia osovo riešená záhrada. Bola mimoriadne nádherná a vynikajúco riešená architektonicky aj záhradnícky. O jej historickom vzhľade sa dozvedáme z cestopisov Gottfrieda Rottensteina, pričom geometricky mala tvar nepravidelného lichobežníka. Sám majiteľ určoval celému komplexu reprezentačnú funkciu.
 
 
V Grassalkowichovej záhrade bol voľakedy veľký parter s kvetinovými vázami, košmi, cyprusmi, oleandrami, sochami, strihaná zeleň, aleje pagaštanov a ovocných stromov. Okolo budovy štrkované chodníky a kvetinové hriadky. Príjemné a súčasne zaujímavé boli kontrasty slnečného jasu trávnikov a tieňa alejí. Nádherný palác harmonizoval s parkom. V pravom rohu na rozhraní vtedajšej Furdekovej / dnes Spojnej / a Donnerovej / v súčasnosti Banskobystrickej / ulice sa nachádzala menšia Illesházyovská záhrada. Okolo roku 1830 bola celá záhrada sprístupnená „vzdelanej triede“. Postupne sa upravila pre krátkodobú rekreáciu mestského obyvateľstva. Dlhodobo, až do roku 1939, sa v nej konali vojenské promenádne koncerty. Za prezidenta Jozefa Tisa došlo k uzatvoreniu záhrady a niekde v jej prostriedku si dal vybudovať protilietadlový kryt. Po vojne bola znovu čiastočne sprístupnená a po roku 1948 ju štát daroval pionierom aj s palácom.
 
Podobne ako hlavná budova aj záhrada dýchala romantikou a exotikou. Vstupuje sa do nej cez tri veľké kovové mrežované brány, dvomi z Banskobystrickej a jednou zo Štefánikovej ulice. Pred palácovou Salou Terrena boli v záhradnej časti krásne kvetinové záhony a malý rybník. Počas rekonštrukcie tam bol iba betón  pre výjazd prezidentskej kolóny  áut, pričom  služobná a rekreačná časť záhrady bola oddelená nevzhľadným, umelohmotným oplotením. Chvalabohu je to už minulosťou.   
 
 
V prednej časti Pionierskej záhrady bol štadiónik s trávnatou plochou a atletickou dráhou. Krytá tribúna naľavo a menšia otvorená tribúnka napravo. Celý športový areál oplotený a vstup len na kľúč. Na trávnatom ihrisku sme hrávali futbalové zápasy a na dráhe sa pretekali v behu. Klasickými nožničkami som tu s rovesníkmi skákal do výšky. Vtedy ešte žiaden flop či horein. Po skončení športovania sme sami pozhŕňali lístie, popolievali trávnik i záhony kvetov. Už vtedy nás učili organizovanému poriadku, ktorý sa nám v živote zišiel. Neskôr, už v našej dospelosti sme zosmutneli, keď okolo roku 1975 ihrisko splanírovali a tribúny zbúrali. Škoda, že naše deti tu už nemohli športovať. V kaplnke, kde sa vraj modlieval Tiso, za našich detských čias zriadili sklad reziva a umiestnili cirkulárku.
 
Pozdĺž pravej strany plotu vynikala skleníková botanická záhrada. Vedľa bohatých pagaštanov vznikla asfaltová dráha pre motokrúžok. Tu sme testovali svoje prvé šoférske zručnosti. Prezident Rudolf Schuster založil „Alej prezidentov“. Pozdĺž celej Banskobystrickej až k bráne pri Jozefskej je jej prvá časť. Každá návšteva cudzej hlavy štátu tu slávnostne zasadila strom priateľstva doplnený bielym kameňom s jeho menom, krajinou a dátumom. Pri bráne oproti Jozefskej bola veľmi obľúbená mini ZOO. Opičky, srnky, vtáctvo, pávy. Pre deťúrence to boli časté a obľúbené zábavky. Pri bráne z Obrancov mieru bolo menšie, dobre vybavené detské ihrisko. Raritami bolo šliapanie vo valci a hádzanie loptičiek do otvorených papúľ makiet veľkých šašov. Za tribúnkou bola menšia, šikovná kolkáreň. V prípade priaznivého počasia sa deti presúvali z veľkej a dobre vybavenej herne paláca na detské ihrisko a kolkáreň. Pozdĺž ľavej strany záhradného múru pokračuje druhá časť „Aleje prezidentov“. Následník Ivan Gašparovič však symboliku sadenia stromčekov prerušil. V posledných rokoch najmä pamätné tabule zahraničných hostí chátrajú. 
 
 
Uprostred Pionierskej záhrady upútavala pozornosť mládeže parašutistická veža. Tí odvážnejší sa z nej púšťali bez padáka, pripútaní lanom okolo pása, ale pod dozorom inštruktorov. Bol to akýsi predchodca dnešného bungee jumpingu. Vedľa veže vo veľkom detskom „amfíku“ sa na pódiu striedali ľudové tance, scénky, dychovka, konferenciéri, kvízmajstri. Práve odtiaľ ako žiak si pamätám prvé umelecké kroky Julka Satinského. Viacero budúcich úspešných slovenských hercov a humoristov odchoval dramatický krúžok paláca a jeho veľkolepý park. Za bývalým amfíkom je dnes okrúhla fontána s trojitým súsoším. Doslovným miláčikom pionierov bol detský vláčik. Na dieselový pohon premával denne po koľajniciach na veľkom okruhu okolo štadióna. Konduktorov s píšťalkami a cestovnými lístkami robili starší žiaci. Autentickosť tejto atrakcie zvýraznili ich železničiarske uniformy.  
 
V ľavom zadnom rohu záhrady sa nachádzal letný bazén, napustený iba občas vodou. Pri múre k Furdekovej sme hrávali na dvoch ihriskách „basket“. Na jednom z nich sme si vždy v zime vyrobili prírodné klzisko. Mladší sa iba korčuľovali. Starší hrávali ostošesť hokejové zápasy. Mnohokrát až s takým zápalom, že nechtiac prišiel niektorý z nás o zub. Ale kamarátmi sme zostali naďalej. V pravom zadnom rohu záhrady pri Jozefskej stál oplotený tenisový kurt. Riadne udržiavaný a hrať sa mohlo len po prevzatí kľúča na podpis. Dnes je v týchto miestach transformačná stanica a záchody.
 
V dávnej minulosti žil Grassalkowichov palác i jeho park pánskymi maniermi. V priestoroch paláca prebiehali noblesné plesy. V dobe nášho detstva sme v  paláci a jeho záhrade mali postarané o bohatú zábavu a poučenie v rôznych záujmových krúžkoch. V roku 1978 bola do záhrady inštalovaná záhradná fontána sochárov Bártfaya a Lacku. Po roku 1989 palác aj záhrada nadobudli opätovne  prezidentský charakter. Po vzniku Slovenskej republiky sa do paláca nasťahoval jej prvý prezident Michal Kováč. Palác je síce obnovený, skrášlený, ale pôsobí rušivo politicky. Nádherný je najmä večer pri vianočnom osvetlení. Páči sa mi, že študenti a rodinky s deťmi voľne polihujú či posedávajú na trávnikoch záhrady. Trochu mi to pripomína slobodu Hyde parku v Londýne či okolie jazera v Zurrichu. V súčasnej dobe je málo akcií pre deti. A ak aj sú, tak im chýba pravá, detská iskra. Dnes je v záhrade aj nanovoumiestnená a zrekonštruovaná socha cisárovnej Márie Terézie na koni. 
 
Ak si odmyslíme ideologické podfarbenie bývalého režimu, spomienky Bratislavčanov na detstvo v Pionierskom paláci a záhrade zostali príjemné a trvalé. Už si môžem len poeticky a nostalgicky spolu s vami povzdychnúť : Kdeže ste sa podeli, krásne a bezstarostné naše detské časy v „Pinkáči“ ? 
 
Ing. Peter Malík

- - Inzercia - -