Dnes je utorok, 16.júl 2019, meniny má: Drahomír
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Bratislavské "mrakodrapy"

jún 26, 2015 - 16:37
Prinášame vám štvrté pokračovanie seriálu o výškových budovách v hlavnom meste.
Tower 115
 
Tower 115, predtým Pressburgcentrum a Presscentrum, je výšková budova v Bratislave na Pribinovej ulici. Celková výška štruktúry nie je však 115 metrov, ale 104 metrov, pričom 115 metrov je výška po vrchol vysielača umiestneného na streche budovy. Preto je neprávom považovaná za najvyššiu budovu v Bratislave, v skutočnosti je najvyššou budovou v Bratislave Národná banka Slovenska s výškou 111,6 metrov. Nachádza sa v mestskej časti Staré Mesto v blízkosti nového Mosta Apollo na Pribinovej ulici. V budúcnosti sa stane súčasťou nového mestského centra, pričom v okolí sa počíta s ďalšími výškovými budovami porovnateľnej a väčšej výšky. Pôvodnú budovu Presscentra navrhol ešte v roku 1972 kolektív domácich architektov na čele s Ing. Arch. Jozefom Lackom, ktorý stavbu navrhol spoločne s Ing. Arch. Ladislavom Kušnírom, Ing. Arch. Ivanom Slameňom, Ing. Arch. Ondrejom Dórom a Ing. Arch. Jurajom Kozákom. No samotná realizácia stavby sa pretiahla až do prvej polovice 80. rokov minulého storočia.
 
 
Pôvodná budova Presscentra, s nezvyčajným dizajnom fasády (z predsadených Vierendelových nosníkov zo skorodovanej cortenovej ocele), dokonale zapadalo do driemajúcej priemyselnej zóny v okolí Zimného prístavu. V rokoch 2005 a 2006 prebehla rozsiahla rekonštrukcia a modernizácia budovy podľa návrhu dvojice architektov: Ing. Arch. Juraj Hermann a Ing. Arch. Patrik Pavlásek, pričom sa zmenil aj jej vonkajší vzhľad a bol kompletne vymenený obvodový plášť na celej fasáde výškovej budovy. Morálne a technologicky zastaraná budova prešla prestavbou, ktorá ju najprv očistila až na konštrukčnú podstatu. Asi najvýznamnejšou zmenou, oproti minulosti, je svieži vzhľad sklenenej fasády, ktorá pohltila predchádzajúce mohutné a ťažkopádne nosníky.  Na 28 poschodiach sú umiestnené kancelárske a administratívne priestory rôznych domácich a medzinárodných firiem a spoločností rozložených na celkovej úžitkovej plochy budovy 37 120 m². Hlavný vstup do výškovej časti budovy, spravidla oproti trochu nudnejším typickým podlažiam, je architektonicky výnimočnejším riešením a nastavuje kvalitatívnu latku ostatným prenajímateľným priestorom v budove. Okrem úplne nového stavebného interiéru prešiel parter Tower 115 aj zásadnou dispozičnou úpravou. V osi kancelárskej veže vznikol nový, výrazovo dominantný vstup. Návštevník tak smeruje priamo, cez nanovo prevýšenú dvojpodlažnú vstupnú halu s recepciou a kontrolou, do administratívy.  V osobitnej soklovej časti výškovej budovy sú umiestnené parkovacie boxy so 758 parkovacími miestami. Divadlo Tower Stage je súčasťou zrekonštruovanej budovy Tower 115, ktorá sa nachádza na nábreží Dunaja v lokalite, ktorú v najbližšom období čaká veľký urbanistický rozvoj. Toto významné územie je súčasťou budúceho moderného spoločensko - ekonomického centra Bratislavy. Kapacita multifunkčnej sály je 372 miest - prízemie, balkón, pravý a ľavý bočný balkón a prístavky na prízemí. Sála disponuje profesionálnym ozvučením a nadštandardným osvetlením dvoma ručnými a dvoma motorickými ťahmi. Divadelná sála je plne klimatizovaná a disponuje bezbariérovým prístupom.
 
Aupark Tower
 
Aupark Tower je výšková budova v Bratislave umiestnená v mestskej časti Petržalka. Výškový objekt je súčasťou rozsiahleho a obľúbeného nákupno-zábavného centra Aupark. Postavila ju významná slovenská developerská spoločnosť HB Reavis Group. Jej výstavba sa začala v roku 2006, pričom hrubá stavba bola dokončená začiatkom roku 2007, no úplne dokončená a skolaudovaná bola až koncom roka 2007. Nachádzajú sa tu prenajímateľné kancelárske priestory tej najvyššej triedy. Výšková budova má výšku 96 metrov, jednoduchý kubický tvar piatich vzájomne prekrývajúcich sa hmôt s viacerými ustúpenými časťami smerom nahor. Fasáda je po celom obvode pokrytá sklenenými tabuľami, takže má zrkadliaci efekt. Celkový počet podlaží je 22, pričom existovali návrhy na zmenu projektu a výstavbu iba 15 podlaží, aby sa tak údajne aspoň čiastočne zachránila panoráma Bratislavy.
 
 
Developerská spoločnosť HB Reavis Group mala za kompromisné riešenie mať možnosť odkúpiť lukratívne pozemky na petržalskom nábreží Dunaja medzi Starým mostom a Mostom Apollo za výhodnú cenu. Kompromisné riešenie sa však nakoniec nezrealizovalo, pretože bolo rozhodnuté, že dané riešenie by bolo pre mesto nevýhodné. Odporcovia výstavby tejto budovy argumentovali najmä bezprostrednou blízkosťou Mosta SNP a optickým znehodnotením lokality, ako aj panorámy mesta ako celku. Na prelome rokov 2011 a 2012 sa majiteľom budovy stal realitný fond Heitman European Property Partners IV. Hodnota transakcie podľa zverejnených správ bola 85,6 milióna eur. Kancelárie tu majú významné domáce i zahraničné spoločnosti ako napríklad Telefónica Slovakia, Eset, Procter &Gamble, AT&T, GTS Nextra a iné.
 
Panorama City
 
Panorama City je úplne nový administratívno-bytový komplex v Bratislave, ktorý sa ešte len nachádza vo fáze výstavby, teda dokončovania a finalizácie hrubých stavebných prác. Dvojice bytových vežiakov budú jedny z najvyšších budov v Bratislave a zároveň i na Slovensku, pričom tieto obe veže trojuholníkového pôdorysu budú až 33-podlažné a 108,4 metrov vysoké (s anténou 117,2 metrov). Zatiaľ oficiálne je ešte stále najvyššou budovou v Bratislave a i na Slovensku práve budova Národnej banky Slovenska s výškou 111,6 metrov. Vo vežiach sa bude nachádzať 606 bytov, súčasťou projektu sú kancelárske priestory vysokého štandardu. Výstavba pokračuje podľa plánu. V týchto dňoch sa už dokončuje montáž sklenenej fasády. V prízemnom sokly objektu budú umiestnené garáže a obchodné prevádzky. Noví majitelia sa budú môcť nasťahovať do svojich skolaudovaných nehnuteľností už na jar 2016. Názov Panorama City má znamenať, že budovy výrazným spôsobom ovplyvnia panorámu mesta Bratislava a taktiež panoramatický výhľad na mesto bude z oboch veží. Projekt navrhol renomovaný španielsky architekt Ricardo Bofill, avšak od pôvodného návrhu bola celková výška veží niekoľkokrát znižovaná.
 
 
Panorama City sa nachádza v bezprostrednej blízkosti nedávno zrekonštruovanej výškovej budovy Tower 115 v oblasti, kde bolo pred finančnou krízou z roku 2008 plánovaných viacero výškových budov a mrakodrapov (Lipový Park, Twin City, zóna Chalupkova). Výstavba výškového objektu Panorama City sa začala ešte v júli 2013 a kolaudácia je naplánovaná na rok 2015. Súčasťou tohto veľkolepého projektu bolo aj zbúranie nízkopodlažnej budovy zo 70. rokov minulého storočia , ktorá sa ešte donedávna nachádzala hneď priamo v susedstve Tower 115 a slúžila ako centrála TASR. Dúfajme, že sa nezabudne ani na zeleň a oddychovú zónu v okolí tohto projektu, tak ako to má zabezpečené neďaleká Eurovea.
 
Andrej Jaroš

- - Inzercia - -