Dnes je utorok, 16.júl 2019, meniny má: Drahomír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Bylinkové miešané nápoje na leto

júl 28, 2015 - 13:03
Leto je predo dvermi a s ním aj všetky aktivity, ktoré si užívame v príjemnej spoločnosti, s rodinou a s priateľmi. Medzi ne patria aj letné párty vonku, kde sa s dobrým jedlom spájajú aj lahodné nápoje. Veľký úspech dnes slávia miešané nápoje, ktoré v teplých letných dňoch poskytujú nečakané osvieženie a zaujímavé chuťové zážitky.

Môže sa zdať, že miešané nápoje sú novodobým vynálezom, no opak je pravda. Prvé zmienky o miešaní nápojov môžeme nájsť už u starovekých Grékov a Rimanov. Vďaka barmanom, ktorí ich prípravu doviedli do dokonalosti, si však najväčšiu obľubu získali až v 20. storočí. Základné delenie miešaných nápojov je na takzvané malé nápoje (short drinks) a veľké nápoje (long drinks). Short drinky sa pijú ako aperitív alebo digestívum, long drinky slúžia na osvieženie. Niektoré miešané nápoje sú známe po celom svete a pripravujú sa podľa rovnakého receptu. Iné sú vďaka použitým prísadám lokálnou špecialitou. Pri miešaní nápojov je dôležité, aby mali všetky zložky rovnakú teplotu a aby boli čerstvé.

Potom je výsledok dokonalý. Okrem tvrdého alkoholu sa do miešaných nápojov hodia aj rôzne likéry. Bylinné likéry zabezpečia netradičnú chuť a zaujímavú kombináciu. Aj keď sú bylinné likéry primárne spájané s chladnejším obdobím, nemusí to tak byť. Svieže miešané nápoje dokážu presvedčiť, že aj likéry sú vhodné na teplé letné dni a na prípravu osviežujúcich letných drinkov. Netreba sa báť experimentovať a použiť ich v kombináciách s exotickým ovocím, lokálnymi bylinkami a s ľadom.

 

Tatra Balsam ponúka hneď niekoľko druhov bylinných likérov, ktoré sú svojím zložením výnimočné. Bylinky do nich sa totiž zbierajú v oblasti Pienin, kde bylinkárstvo siaha ďaleko do minulosti a je úzko späté s rádmi kartuziánov a kamaldulov v Červenom Kláštore. O tejto skutočnosti svedčí aj zachovalý herbár, ktorý obsahuje až 283 vylisovaných bylín, ktorý zanechal najznámejší mních Cyprián. Tradícia bylinkárstva v Pieninách pretrváva dodnes, a to hlavne z hľadiska vhodného prostredia, voľnej panenskej prírody, kde tieto bylinky rastú a vzduchu, ktorý patrí k  najčistejším na Slovensku. Tatra Balsam v tejto tradícii zbierania a spracovania bylín, ktorá tu vznikla pred mnohými rokmi, pokračuje.

Ako tipy ponúkame niekoľko druhov zaujímavých miešaných nápojov s použitím bylinných likérov. 

Balsam Tonic
6 cl Tatra Balsam Liquer Sweet
1,5 dl Tonic
 
Podávame v štýlovom pohári na long drinky alebo v pohári na biele víno
Dekorácia: mesiačik citrónu, lesné ovocie
 
 
Balsam Sangria
6 cl Tatra Balsam 52 Special  
2 dl Červené víno
0,3 cl Škoricový sirup 
Citrusové ovocie
Dolievame sódou
 
Podávame vo vínovej karafe na kockách ľadu.
Dekorácia: samotné ovocie v karafe, prípadne doplníme o sušené citrusové ovocie
 
 
Balsam Summer Spritz
6 cl Tatra Balsam Sweet liquer
2 dl Víno biele
4 cl Rozmarínový sirup
12 ks Mätové lístky 
2 ks Mesiačik citrónu
 
Podávame vo vysokej vínovej karafe na kockách ľadu
 
 
Bed of Balsam
2 cl Grenadína sirup
2 cl Citrónová šťava 
3 cl Tatra Balsam 52
 
Pomaly vrstvíme do pohárika na panáky, na záver zapálime a podávame s pomarančom.
 
 
Tatra Sour
6 cl Tatra Balsam 52 
2 cl Citrónová šťava
0,3 cl Lesný med 
2 cl Vaječné bielko
3 kvapky Pomarančový bitter/koncentrát
 
Podávame vo whisky pohári na kockách ľadu
Dekorácia: Citrónová kôra 
 
 
Tatra Hugo
4 cl Tatra Balsam Sweet Liquer
2 cl Bazový sirup
8 ks Mätové lístky 
1 dl Šumivý sekt (Hubert) 
1,5 dl sóda
 
Podávame v pohári na biele víno
Dekorácia: Samotné mätové lístky, stromček mäta

 

- - Inzercia - -