Dnes je utorok, 25.jún 2019, meniny má: Olívia, Tadeáš
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Cannes opäť patrilo svetovým hviezdam

máj 29, 2014 - 10:36
Tohtoročný filmový festival v Cannes sa začal dlho očakávaným životopisným filmom Grace de Monaco o životnom príbehu Grace Kelly, ktorá zahynula pri automobilovej nehode pred viac ako tridsiatimi rokmi. Manželku kniežaťa Rainiera III. stvárnila herečka Nicole Kidman. Pre kritiku bol film bez hlbšej dejovej zápletky sklamaním. A vyslúžil si aj bojkot monackej kniežacej rodiny, ktorá vyhlásila, že film nemá nič spoločné so skutočnosťou.
Dlho očakávaný film francúzskeho režiséra Oliviera Dahana uvádzaný mimo súťaž prišla predstaviť jeho hlavná hviezda Nicole Kidman. „Bola to pre mňa veľká výzva zahrať si postavu, ktorá rieši dilemu ženy, matky a zároveň svoju kariéru slávnej herečky,“ povedala pred novinármi. Na červenom koberci pôsobila ako ozajstná princezná.
Červený koberec v Cannes, ktorý má neprekonateľnú magickú atmosféru, aj tohto roku zaplnili filmové hviezdy prvej ligy z celého sveta. Tradične nechýbala Angelina Jolie s Bradom Pittom, čerstvý oscarový herec McConaughey, Audrey Tatou, známa Amelie z Montmartru, Penelope Cruz, Diane Kruger, Cate Blanchet, Sharon Stone a prišla aj nestarnúca Sophia Loren, ktorá zažiarila na červenom koberci v Cannes pred päťdesiatimi rokmi. Tentoraz publikum ohromila aj tým, že sa zaradila medzi fotografov a nadšene zvečňovala svojich kolegov. A na červenom koberci nechýbala ani Adriana Sklenaříková, ktorá s pribúdajúcim vekom toho ukazuje čoraz viac. 
Večer sa všade odohrávajú párty, ktoré pokračujú aj na pláži. Najviac sa však tvorcovia filmu zabávajú a diskutujú o práci na jachtách, ktoré lemujú celý prístav. 
 
Pocta Mastroiannimu
O hlavnej cene – Zlatej palme – snívajú všetci tvorcovia filmu a každoročne o ňu bojujú. Váži 120 gramov a je vyrobená z 18-karátového bieleho zlata. Rozhodnutie, kto ju tohto roku získal, padlo až po uzávierke čísla.
Tohtoročná festivalová pocta bola venovaná práci herca Marcella Mastroianiho, ktorý sa pozeral na všetkých spoza svojich slnečných okuliarov na plagátoch. Jeho dcéra Chiara povedala: „Teším sa, že môj otec je stále prítomný medzi nami a som na neho hrdá.“ Na festivale sa objavila aj jej matka Catherine Deneuve, prišla, aby prezentovala film, v ktorom si zahrala. 
 
Ťažkosti nie sú prekážkou
K napätej počiatočnej atmosfére prispel celonárodný štrajk taxikárov prepravujúcich hostí z letiska Nice do Cannes práve v deň otvorenia festivalu. Lety meškali, niektoré stretnutia boli zrušené a novinári sa nedostali na projekcie. 
Napriek týmto okolnostiam festival prešiel v plnom nasadení ako každý rok a nedal sa prerušiť ani búrkou v deň premiéry Map to the Stars od slávneho kontroverzného kanadského režiséra Davida Cronenberga. Satiricky poukazuje na život celebrít v Hollywoode, ich zničené rodiny a honbu za kariérou, ktorá ich pred ničím nezastaví. Hlavné úlohy zveril Julianne Moore, ktorá výborne zahrala úlohu hysterickej kariéristky. „Nebojím sa, čo si o mojom novom filme pomyslia celebrity ako Lindsay Logan, Paris Hilton a ďalší. Hovorí o niečom inom, ako iba o ich ambíciách a zničených životoch. Ide aj o ľudí čakajúcich na prácu, ktorí chcú uspieť,“ povedal režisér.
Americký herec Tommy Lee Jones, ktorý bol niekoľkokrát nominovaný na Oscara, sa podujal režírovať film a scenáristicky podieľať na filme Homesman. V neobyčajnom príbehu z amerického západu 19. storočia si aj zahral a partnerkou mu bola oscarová Hilary Swank. Na otázku, prečo ako krásna žena nehrá jemné romantické postavy, odpovedala: „Zaujíma ma silný charakter a ženy, ktoré  často musia zápasiť so svojím osudom.“
Ken Loach, rebel, ktorý bol na festivale už 12-krát a dostal i mnoho ocenení, ako 77-ročný priniesol svoj posledný celovečerný film Jimm´s Hall. „Môj film sa prihovára svojou témou o slobode prejavu, hoci dej je situovaný do začiatku storočia. Je proti nerovnováhe spoločnosti, utláčaniu pracujúcich, nezamestnanosti, ako i proti veľkým korporácáam, ktoré sa snažia ovládať tento svet. Cítim potrebu zastať sa slabších a novinári by mali tiež pomáhať,“ povedal. Po projekcii sála povstala a aplaudovala mu ako prejav súhlasu s jeho názormi. Kríza a nezamestnanosť zasiahla už mnoho Francúzov.
 
Viac sa dočítate v SLOVENKE!
 
Podobné články:
 
 
 
DANICA PAULIČKOVÁ
Foto: isifa

- - Inzercia - -