Dnes je streda, 20.marec 2019, meniny má: Víťazoslav, Klaudius
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Parlamentné voľby 2016: Ako hlasujú nevidiaci?

marec 04, 2016 - 14:30
Hoci Ústava Slovenskej republiky hovorí, že volebné právo je všeobecné, rovné, priame a vykonáva sa tajným hlasovaním, nevidiaci či zrakovo postihnutí občania zatiaľ nemajú možnosť tajného hlasovania. Počas parlamentných volieb ich bude sprevádzať ďalšia osoba, ktorá má právo ísť s nimi za plentu a pomôcť im vyplniť hlasovací lístok.

Občanom, ktorí si pre zrakové postihnutie nie sú schopní sami prečítať a označiť hlasovací lístok, musí s odovzdaním hlasu pomôcť ďalšia osoba. Hlasovacie lístky sa do slepeckého Braillovho písma neprepisujú. Takýto lístok by sám o sebe identifikoval voliča ako nevidiacu osobu, prezradil jeho voľbu a z dôvodu malého počtu nevidiacich voličov v danom volebnom obvode by zároveň odhalil aj identitu voliča. Takýto spôsob volenia by taktiež neumožňoval tajné hlasovanie a odovzdával by aj informácie o voličovi. „Jediným zatiaľ známym a overeným spôsobom volieb, umožňujúcim plnohodnotnú a samostatnú účasť nevidiacich a slabozrakých ľudí na tajných voľbách, sú elektronické voľby, ktoré sa zatiaľ u nás nepoužívajú," uviedla Dušana Blašková z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Preto sa v súčasnosti stále používa možnosť, že zrakovo postihnutému voličovi pomôžu za plentou správne vyplniť hlasovací lístok. 

V niektorých krajinách sa pre vybrané druhy volieb používajú šablóny s popisom v Braillovom písme a okienkami na začiarknutie, do ktorých sa vkladá štandardný hlasovací lístok. Podľa šablóny nevidiaci označí svoju voľbu na štandardnom hlasovacom lístku v príslušnom okienku, čím je zaručená tajnosť volieb. Nakoľko je na hlasovacom lístku v slovenských parlamentných voľbách až 150 kandidátov, nie je možné vytvoriť šablónu, ktorá by hlasovanie nevidiacim zjednodušila.

parlamentne_volby_2016_025.jpg

Braillovo písmo
Foto: 
Shutterstock

Zrakovo postihnutí voliči mali možnosť získať v Braillovom písme alebo v zvukovej podobe aspoň kandidačné listiny politických strán. Tie boli od polovice februára distribuované do všetkých krajských stredísk Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska, do všetkých verejných knižníc s oddeleniami pre zrakovo postihnutých, do inštitúcií, ktoré spolupracujú so zrakovo postihnutými osobami. Sprístupnila ich aj Slovenská knižnica pre nevidiacich v Levoči.

Pomôcť s hlasovaním môžu aj osobám s telesným postihnutím. Za plentu ich môže sprevádzať osoba, ktorá im pomôže s vyplnením hlasovacieho lístku. Volič, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, má právo napríklad prostredníctvom rodinného príslušníka požiadať okrskovú volebnú komisiu o hlasovanie do prenosnej volebnej schránky.

Zdroj: SITA

- - Inzercia - -