Dnes je piatok, 26.apríl 2019, meniny má: Jaroslava
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Marek Maďarič: Neresť je vlastne radosť

jún 03, 2016 - 09:47
V kresle šéfa rezortu slovenskej kultúry je už tretie funkčné obdobie. Nedávno oslávil okrúhle jubileum, no nijako špeciálne to neprežíval. Na ženách obdivuje ich ženskosť a je predsedom ankety Slovenka roka. Rozprávali sme sa s ministrom kultúry Markom Maďaričom.

Tento rok ste oslávili okrúhle jubileum – 50 rokov. Ľudia sa zvyknú zastaviť a bilancovať...

Bilancovať, keď má človek päťdesiat rokov, je konvencia, ktorej som nepodľahol. Niežeby som sa pri tej príležitosti neobzrel aj dozadu, ale tento pohľad som špeciálne neprežíval. (úsmev) Ak ma päťdesiatka k nejakým myšlienkam priviedla, tak skôr k tomu, že som sa pozrel dopredu. To znamená, že si uvedomujem, že je predo mnou už menšia časť života a že ak ešte chcem niečo urobiť, tak na to mám, možno, desať, dvadsať rokov. Ale ani takéto úvahy ma nestresujú. Myslím si, že či má človek tridsať alebo päťdesiat, má žiť predovšetkým v prítomnosti. 

Napriek tomu, čo považujete vo Vašom živote za najväčší úspech? Naopak, je niečo, čo ak by ste mohli zmeniť, urobili by ste tak?

Každý dobre a pekne prežitý deň považujem za úspech. A aj neúspechy s určitým odstupom považujem za užitočné. Patria k životu a sú tými najlepšími skúsenosťami. Preto by som v zásade nič nemenil, azda len tie situácie alebo také skutky, ktorými som niekomu ublížil.

Máte na mysli niečo konkrétne?

Určite si viem na také situácie spomenúť, ale zverejňovať ich nechcem.

V kresle ministra kultúry ste už tretie funkčné obdobie, dalo by sa povedať, že rezort kultúry poznáte dokonale.

To si nemyslím. Poznám ho, samozrejme, lepšie ako pred rokmi, ale vždy ma vie niečo alebo niekto prekvapiť.

Napríklad?

Prekvapuje ma napríklad, že mnohí vzdelaní ľudia stále nechápu cenu duševného vlastníctva a považujú akosi za samozrejmosť, že je možné zadarmo využívať diela, ktoré niekto iný vytvoril. Prekvapujú ma tvrdenia, že slovenská hudba nie je dostatočne kvalitná na to, aby si rádiá mohli dovoliť dať jej v éteri väčší priestor. Alebo aj množenie filmových festivalov delením. Mám na mysli to, že Art film festival sa sťahuje do Košíc a v Trenčianskych Tepliciach zakladajú staronový festival.

Ak by ste sa pozreli na slovenskú kultúru, čo by ste označili za jej najsilnejšie a najslabšie stránky?

Jedna z definícií kultúry, ktorá sa mi páči, znie, že kultúra je nové čítanie starých textov. Je v tom skrytý dôležitý prvok nadväzovania a, samozrejme, aj tvorivosti. Jednoducho, kultúra je ako strom, pomaly rastie a nedá sa nadobudnúť rýchlo kurzom. Preto to hovorím, lebo na túto stránku kultúry a kultúrnosti často zabúdame, niekedy sa mi zdá, že až opovrhujeme svojimi tradíciami, nepoznáme svoju minulosť, svoje korene, nevedieme dialóg s našimi predkami. Takže neznalosť sa mi zdá všeobecne slabinou našej kultúry. A neznalosť práve toho, čo je v našej kultúre silné, neznalosť konkrétnych diel, konkrétnych tradícií a hodnôt.

Existuje podľa Vás účinný spôsob, ako to zmeniť?

To nie je typ zmeny, ktorá sa dá dosiahnuť nejakým rozhodnutím alebo legislatívou. Je to proces ovplyvnený viacerými faktormi. Začína sa to výchovou v rodinách, úrovňou vzdelávacieho systému, úrovňou médií, prístupom elít, ale aj potrebou bežných ľudí venovať sa kultúre.

Je niečo, čo ste za osem rokov v pozícii ministra nestihli a plánujete to dobehnúť?

Dobiehať v kultúre sa nedá a myslím, že ani neexistuje nejaký objektívny zoznam úloh, ktoré ak urobíme, tak potom už budeme v kultúre dokonalí. Krok za krokom sa snažím uskutočňovať  nejaké zmeny alebo riešiť nejaké problémy, v tomto období napríklad dokončiť rekonštrukciu Slovenskej národnej galérie, zabezpečiť viac zdrojov na obnovu pamiatok alebo zlepšiť podporu kultúry našich menšín.

Akú knihu aktuálne číta minister kultúry?

Vždy mám rozčítaných viacero kníh a toto sa ešte zhoršilo, odkedy som začal používať čítačku elektronických kníh. Takže mám práve rozčítaný životopis Antona Pavloviča Čechova a Čarovný vrch od Thomasa Manna.

Aký film alebo seriál, ktorý ste v poslednom období videli, Vám najviac utkvel v pamäti?

Televíziu pozerám veľmi selektívne, ale mám rád dobre urobené kriminálne alebo detektívne  seriály. Je to pre mňa oddych. Ako niečo výnimočné mi napríklad utkvela v pamäti prvá séria True Detective. A vždy a opakovane si s pôžitkom pozriem inšpektora Colomba.

Ste predsedom komisie ankety Slovenka roka, ktorá každý rok predstavuje najúspešnejšie slovenské ženy, na ktoré môžeme byť právom pyšní. Ako sa cítite obkolesený toľkými úspešnými ženami?

Ženami som obkolesený nielen v tejto ankete ale aj v práci, na ministerstve a hoci som to nerátal, myslím, že aj vo vedúcich pozíciách na ministerstve je viac žien než mužov  a väčšinou sú veľmi schopné. Takže, medzi ženami sa cítim dobre, dá sa na ne spoľahnúť a veľa som sa od nich naučil. 

Ktoré ženy alebo aký typ žien vy osobne obdivujete?

Obdivujem múdre ženy, obdivujem schopné ženy, obdivujem praktické ženy, obdivujem starostlivé ženy a najviac obdivujem tie, ktoré popri týchto vlastnostiach si zachovávajú aj ženskosť, šarm, citlivosť. Mám rád proste ženy, ktoré sú ženami.

Ste podpredsedom strany SMER – sociálna demokracia. V posledných týždňoch na verejnosti rezonovali najmä otázky v súvislosti so zdravotným stavom predsedu Roberta Fica. Začali sa objavovať aj rôzne špekulácie ohľadom jeho budúcnosti a budúcnosti strany. Ako vidíte túto situáciu vy osobne?

Špekuláciami sa nezaoberám. Som veľmi rád, že zákrok, ktorý Robert absolvoval, dopadol dobre a že sa už pomaly vracia do bežného života.   

Ako vidíte budúcnosť strany SMER?

SMER vidím ako stranu, ktorá je trvalou a dôležitou súčasťou našej politickej scény, bez ohľadu na to, či bude vo vláde alebo v opozícii.

Ste známy tým, že máte rád zdravý životný štýl. Stravujete sa veľmi zdravo, cvičíte jogu. Čo bol pre Vás impulz, že ste sa dali práve týmto smerom?

Áno, teoreticky ho mám rád. No, akokoľvek by som si to prial, nemám zdravý životný štýl. (smiech) Veľa sedím, málo spím, jem veľa toho, čo sa označuje za nezdravé, nepohrdnem dobrým vínom, fajčím cigary. Ale nejaké pokusy zmeniť to, alebo ostrovčeky pozitívnej deviácie v mojom živote existujú. Je faktom, že pred rokmi, keď som opakovane navštívil Indiu, som začal cvičiť jogu a určitú minizostavu cvičím dodnes. K tomu sa viaže aj to, že som akýsi čiastočný vegetarián alebo presnejšie povedané, mäso jem zriedka. Všeobecne si myslím, že najlepším receptom na zdravý životný štýl nie je niečoho sa zriekať v stravovaní alebo preháňať to so športom. Zdravý životný štýl je robiť všetko s mierou .

Zdravý životný štýl si vyžaduje aj tvrdú sebadisciplínu a pevnú vôľu. Dalo by sa o Vás povedať, že ste disciplinovaný?

Ako kedy. Krátkodobo viem byť disciplinovaný a uvzatý. Dlhodobo už menej. Ale som s tým zmierený.

Aké neresti má minister kultúry?

Žiadne. A súčasne ich mám veľa. (smiech) Ja totiž k tomu, čo sa považuje za neresti, nepristupujem ako k nerestiam.  Pravidelne pijem víno, jem veľa sladkého, večeriam neskoro, niekedy aj v noci, spomínal som cigary. Ale toto všetko robím bez výčitiek, ba priam s chuťou. A mám aj ďalšie podobné neresti, ktoré si s mierou užívam. Neresť je vlastne radosť.

Zhovárala sa: Iveta Malá 

- - Inzercia - -