Dnes je streda, 24.júl 2019, meniny má: Vladimír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Možno nie je sexy, ale má to svoj zmysel. Prečo sa vlastne potíme?

jún 18, 2016 - 14:52
Brániť sa bežnému poteniu nemá pre človeka význam. Potenie je účinný očisťujúci proces pre telo. Dokonca existujú strediská určené na potenie sa – potné lóže, kúpeľné domy, parné kúpele, sauny. Keď sa potíte, vaše telo podstupuje rad procesov, ktoré umožňujú uvoľňovať toxíny a zvýšiť tiež metabolizmus.

Pot sa skladá prevažne z vody, ale obsahuje tiež minerály, močovinu, kyselinu mliečnu, amoniak a cukor.  Pri behoch na dlhé vzdialenosti alebo pri cvičení v horúcom počasí, keď sa svaly namáhajú, sa vaše telo prehrieva. Prostredníctvom potenia dokáže organizmus regulovať svoju teplotu a priviesť ju znovu do normálu.

Na čo je dobré potiť sa?
Keď sa potíte, dýchate rýchlejšie, vaše srdce pracuje viac, krvný obeh sa zlepšuje a zrýchľuje sa váš metabolizmus – to všetko v snahe obnoviť normálnu telesnú teplotu. Vzhľadom na to je mnoho toxínov a nečistôt schopné opustiť vaše telo prostredníctvom kožných pórov. Aj preto sa odporúča pravidelné saunovanie alebo aspoň občasný parný kúpeľ. Tiež vaša pokožka ťaží výhody z potenia. Kožné póry sú otvorené a akékoľvek nečistoty z povrchových vrstiev kože sa lepšie odstránia, získate tým čistejšiu, jemnejšiu a hladšiu pokožku. Potenie prospieva aj imunitnému systému. Keď sa vaše telo zahreje, vytvára viac bielych krviniek, čím posilňuje imunitný systém.

Keď sa potím, schudnem
Je pravda, že pri nadmernom potení počas fyzických aktivít hmotnosť stratíte, ale je to len vypotená voda. Táto hmotnosť sa rýchlo vráti späť, keď sa napijete. Avšak činnosti, ktoré vedú k poteniu, môžu spaľovať kalórie. Taktiež sediaci človek v saune spotrebováva viac energie, keď sa jeho telo snaží obnoviť normálnu teplotu. V niektorých prípadoch ľudia skúšajú zvýšiť potenie zatepleným oblečením pri cvičení, čo ale môže viesť k prehriatiu, preto to rozhodne neodporúčam.

Stres
Potenie môže byť tiež veľmi uvoľňujúce pre telo a myseľ. Keď sa potíte, vaše svaly sa zahrejú a teplo pomáha uvoľniť stres a únavu. Keďže potenie je zdravé a očisťuje organizmus, pozitívne vplýva na vašu myseľ, uvoľňuje napäté svalstvo a cítite sa tak lepšie. Pri potení stráca telo okrem škodlivých látok aj dôležité minerály. Okrem samotnej vody musíte preto telu dodať aj tie. Dôležité je napríklad magnézium, ktoré vás chráni pred nepríjemnými kŕčmi a zlepšuje funkciu svalov. Jeho príjem môžete zabezpečiť konzumáciou listovej zeleniny alebo banánov, prípadne výživovými doplnkami, ideálne obsahujúcimi vitamíny skupiny B, E a selén. Potiť sa môžete aj pri bežných aktivitách ako je práca v záhrade, upratovanie, domáce práce, ale aj pri cvičení, joge, v parnej komore alebo v saune. Nezabúdajte na hygienu, predsa len vo vlhkom prostredí sa baktérie vedia rozmnožovať rýchlejšie, čo spôsobuje zápach a zároveň môže ohroziť vaše zdravie.

autor: Michal Achberger


- - Inzercia - -