Dnes je sobota, 23.február 2019, meniny má: Roman, Romana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

V Bratislave cvičia bezpečnostné zložky

jún 27, 2016 - 05:58
Trasa cvičenia smeruje na hraničný priechod Jarovce – Kitsee, k hotelom, kde budú osoby ubytované a do Reduty, kde budú stretnutia, druhá trasa smeruje na letisko Milana Rastislava Štefánika

Cvičenie bezpečnostných zložiek rezortu vnútra v súvislosti s nadchádzajúcim predsedníctvom Slovenska v Rade Európskej únie. Ako informovala hovorkyňa ministerstva vnútra Andrea Dobiášová, ide o simulovanú situáciu prevozu osôb pri podujatí tipu A, to znamená podujatia, na ktorých sa zúčastnia ústavní činitelia z jednotlivých krajín Európskej únie.

Ako ďalej informovala Dobiášová, trasa cvičenia smeruje na Hraničný priechod Jarovce – Kitsee a odtiaľ k hotelom, kde budú osoby ubytované a do Reduty, kde sa budú konať stretnutia. Druhá trasa smeruje na letisko Milana Rastislava Štefánika. "Zámerom cvičenia je pozorovanie časového a funkčného nastavenia jednotlivých opatrení, preverenie odovzdávania informácií, získanie reálnych poznatkov, ktoré sú potrebné na koordináciu síl a prostriedkov Policajného zboru. Taktiež je cieľom preveriť funkčnosť bezpečnostných opatrení – dopravná ochrana, epizodická a technická ochrana, operatívna ochrana a ochrana objektov," dodala hovorkyňa. 

Policajný zbor bude permanentne monitorovať Redutu a ďalšie objekty určené na rokovania. Monitorované budú hotely, kde budú ubytované delegácie na ministerskej úrovni, ale aj okolie ďalších hotelov, keďže v rámci šesťmesačného obdobia je v Bratislave naplánovaných približne 180 odborných podujatí s počtom delegátov od 30 do 2 000. Niektoré návštevy ministerských rád budú pristávať na Letisku M. R. Štefánika, ostatné ministerské delegácie budú pristávať na Schwechate, z ktorého bude preprava zabezpečovaná špeciálnymi zložkami polície. O vedúcich delegácií na ministerskej úrovni sa bude starať personál ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí a príslušníci policajného zboru. Obslužný personál bude podrobený štandardným bezpečnostným previerkam. 

Režimové opatrenia vyriešia osadením zábran na protiľahlom chodníku oproti budove Reduty, pričom pohyb chodcov po chodníku nebude obmedzený. Rovnako neobmedzia ani vstup návštevníkov do okolitých prevádzok. Určité obmedzenia sa budú týkať len prevádzok, ktoré sídlia priamo v budove Reduty. 

"Cieľom ministerstva vnútra je urobiť všetky bezpečnostné opatrenia tak, aby čo najmenej zasiahli do bežného života obyvateľov a návštevníkov mesta Bratislavy a zároveň aby sa zabezpečil hlavný cieľ – ochrana života, zdravia, majetku a verejného poriadku," informovala Dobiášová s tým, že v tejto súvislosti už Dopravný podnik mesta Bratislava zverejnil na svojej webovej stránke informácie k dopravným výlukám počas SK PRES. Pôjde o nevyhnutné výluky v bezprostrednom okolí Reduty. 

Počty nasadzovaných policajtov určia na základe aktuálneho bezpečnostného rizika berúc do úvahy európske i celosvetové bezpečnostné hrozby ako aj demonštrácie bezprostredne reagujúce na aktuálne prerokovávané témy. Naplánované je využiť kapacity aj ostatných krajských riaditeľstiev PZ na doplnenie a posilnenie výkonu služby PZ v Bratislavskom kraji. V rámci príprav na rôzne bezpečnostné situácie sa predpokladá účasť väčšiny bezpečnostných zložiek, vrátane špeciálnych útvarov, čo pri rozsahu a intenzite takýchto podujatí je obvyklé. 

- - Inzercia - -