Dnes je sobota, 11.júl 2020, meniny má: Milota
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Stavbárka Kika šéfkou orchestra: Virtuoso mi plní sny!

jún 29, 2016 - 16:41
„Na koncerte som z huslistu nespustila oči,“ hovorí 20-ročná huslistka Kristína Šeligová, ktorá sa ako osemročná dostala s rodičmi na koncert známeho slovenského huslistu a hra na husliach jej učarovala natoľko, že jej zasvätila detstvo i roky puberty. Tento rok sa stala jednou z mála koncertných majsteriek na Slovensku. V unikátnom orchestri Virtuoso!

Ako ste sa k hre na husliach dostali a kedy padlo rozhodnutie venovať sa jej aj v dospelosti?

Pochádzam z Tepličky nad Váhom pri Žiline. V našej rodine sa prvá venujem hudbe viac než len amatérsky. Na husle som začala chodiť ako osemročná na ZUŠ L. Árvaya v Žiline, skončila som gymnázium a od minulého roka študujem na Stavebnej fakulte STÚ v Bratislave. Hudba bola pre mňa len koníčkom a relaxom – až do okamihu, kým som nezačala spolupracovať s orchestrom Virtuoso, kde som hrávala druhé husle. Zlomom sa pre mňa stal fenomenálny koncert svetovej huslistky Julie Fischer, ktorý v apríli 2013 organizovalo v Žiline Hudobné centrum v rámci Stredoeurópskeho festivalu koncertného umenia (teraz ako Allegretto – pozn. red.). Vtedy som si povedala, že by som chcela hrať v orchestri, toto ma fakt baví!

Minulý rok ste okrem vysokej školy nastúpili aj na konzervatórium v Bratislave. Čo vás viedlo k tomuto rozhodnutiu? Ako stíhate dve školy naraz?

Chcela som si doplniť hudobné vzdelanie a pokračovať v hre na husliach. Z našej žilinskej ZUŠ sme ôsmi prišli do Virtuosa – a to bolo úžasné! Pod vedením skvelého dirigenta a pedagóga Igora Dohoviča sme mali možnosť cvičiť na veľké koncerty, hrali sme aj v televízii, na festivaloch. Mám však rada aj matematiku a fyziku a od malička ma priťahujú kreatívne úlohy – na stavebnej fakulte zas môžem navrhovať domy. V rodine máme statikov, ocino je stavbár a mamina matematikárka, tak idem tak trochu aj v ich šľapajach. Ale hudba je moja láska!

Ako vyzerá váš deň?

Ráno sa snažím vstať skôr, aby som toho viac stihla. Idem na stavebnú, kde mám vyučovanie, rovno odtiaľ na konzervatórium. Večer sa ešte pripravujem do školy, občas stihnem ísť aj von. Neviem si predstaviť, že by som mala len jednu školu, potrebujem zmenu! Takže mám odreagovanie na konzervatóriu – a keď už husle nemôžem vidieť, idem rysovať alebo rátať matiku. Výborne vypnem aj na kolieskových korčuliach, bicykli, plávaním, behom, v zime na lyžiach.

Čo presne je „v náplni práce“ koncertnej majsterky?

Náš dirigent Igor Dohovič zveril tento rok úlohu koncertnej majsterky Virtuosa mne. To je pre mňa veľká česť, ale aj zodpovednosť a výzva. Ladím orchester a mala by som vždy vedieť pomôcť hráčom s partmi a všetkým, čo súvisí s hraním. Musím mať vždy prehľad o tom, čo sa deje na pódiu, ovládať všetky skladby i každý part, ak sa hrá sólo – musím ho vedieť zahrať aj ja. Ako koncertná majsterka by som mala mať rešpekt a vedieť si „urobiť poriadok s notami aj hudobníkmi“. Virtuoso je akási krajina muzikantov, takže to ľahko zvládneme.

Aké sú vaše obľúbené hudobné podujatia, koncerty?

Od 19. júna do 12. júla sa bude na východnom Slovensku konať už 8. ročník medzinárodného festivalu mládežníckych orchestrov a zborov Šengenský poludník, kde sme v minulosti hrali aj my s Virtuosom. Vrelo odporúčam! Rovnako ako festival Allegretto v Žiline, v lete Pohodu a na jeseň Bratislavské hudobné slávnosti. Nedávno som bola na úžasnom koncerte kapely Muse v Prahe. Leto hudbe praje, v jej rôznych žánroch si ju nájdete na festivaloch i na koncertoch pod holým nebom. Stačí mať uši otvorené!

SIMONA KLÉRKOVÁ

- - Inzercia - -