Dnes je sobota, 28.marec 2020, meniny má: Soňa
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Krvavé teroristické útoky v Istanbule: Známi Slováci sa im tesne vyhli!

júl 07, 2016 - 15:22
Tragédia, ktorá sa odohrala pred niekoľkými dňami na Atatürkovom letisku v Istanbule, si vyžiadala 44 mŕtvych a vyše 200 zranených, medzi ktorými našťastie neboli žiadni Slováci. No teroristickým útokom sa tesne vyhli prezidentova dcéra Natália Kisková či bývalý tenista Dominik Hrbatý.

Útoky v Turecku

„Šťastná a zdravá v Libanone. Myslím na ľudí, ktorí nemali také šťastie ako ja a nedorazili tam, kam mali,“ napísala 25-ročná Natália Kisková, dcéra prezidenta SR, ktorá sa v utorok večer, v deň výbuchu, nachádzala na tureckom Atatürkovom letisku. „Dcéra prezidenta Andreja Kisku Natália odletela z istanbulského letiska desať minút pred tým, čo tam explodovali nálože,“ povedal médiám prezidentov hovorca Roman Krpelan. Slovenke sa s Kiskovou dcérou podarilo spojiť priamo v Libanone, kde sa momentálne nachádza a napísala nám: „Bohužiaľ, tentoraz nebudem dávať žiadne vyjadrenie. Všetko ide cez palác.“ Podľa informácií z Kancelárie prezidenta SR Natália Kisková letela z Prahy do Libanonu a v Istanbule len prestupovala na iné lietadlo. V čase, keď na letisku vypukla panika pre streľbu a výbuchy, už bola vo vzduchu. „Po pristátí v Libanone, kam išla súkromne, posádka lietadla informovala pasažierov o tom, čo sa stalo na letisku, a požiadala ich, aby oznámili svojim blízkym, že sú v poriadku,“ povedal Kiskov hovorca, podľa ktorého sa prezident o tom, že je jeho dcéra v bezpečí, dozvedel priamo od nej. O tom, čo sa počas jej cesty udialo, ho informovala krátko po príchode do Libanonu a Andrejovi Kiskovi v tej chvíli určite odľahlo. „Prezident bol v tom čase so svojím synom Andrejom a bol prirodzene rád, že dcéra je v poriadku, no zároveň bol mimoriadne smutný z desiatok obetí v Turecku,“ dodal Roman Krpelan.

Šťastie mal aj Domino!

Na letisku v Istanbule sa v deň tragédie nachádzal aj bývalý slovenský tenista Dominik Hrbatý. Pôvodne totiž uvažoval o tom, že pôjde na neskorší let. „V utorok to bolo tesné. To by som asi tých atentátnikov stretol. Z letiska som odišiel asi o 17.30 h, čiže pár hodín pred výbuchom. Až ráno som si prečítal správu od manželky, že niečo buchlo. Takže som mal trochu šťastia.“ V piatok letel s daviscupovým tímom Turecka do Talianska a odtiaľ do Bosny. „Dúfame, že to nebude žiaden bombový výlet,“ povedal médiám bývalý dvanásty najlepší svetový hráč, ktorý s Tureckou tenisovou federáciou už dlhšie spolupracuje na príprave tamojších hráčov pre Davisov pohár.

Čo sa stalo?

Útok troch mužov sa odohral v utorok 28. júna 2016 na Atatürkovom letisku. Už počas prvej letiskovej kontroly začal jeden z teroristov strieľať a potom sa vyhodil do vzduchu. V nasledujúcom chaose sa ďalší dvaja páchatelia dostali do letiskovej budovy a opäť spustili divokú paľbu do davu. „Ľudia padali na zem, kričali a v panike utekali preč, kým do nich jeden z vrahov pálil. Keď ho policajt zrazil na zem, aktivoval svoj pás s výbušninami. Tretí vrah strieľal v parkovacej garáži a napokon sa tiež vyhodil do vzduchu,“ opisovali chvíle hrôzy tí, čo krvavú drámu v Istanbule prežili. Turecké úrady medzitým zistili, že samovražední atentátnici mali uzbecké, ruské a kirgizské občianstvo. Jeden z páchateľov prišiel do Turecka vlani zo sýrskej Rakky, bašty organizácie Islamský štát, ktorú turecká vláda podozrieva zo zodpovednosti za utorkový samovražedný atentát. V radoch IS bojuje približne dvetisíc džihádistov zo severného Kaukazu, z ktorých sú mnohí veteráni z čečenských vojen. Doteraz sa však ako samovražední atentátnici Čečenci príliš neprejavovali. Turecký prezident Erdogan vyzval po útoku v Istanbule medzinárodné spoločenstvo na spoločný boji proti terorizmu. „Ak sa štátom a ľudstvu nepodarí spojiť svoje sily a viesť spoločný boj proti teroristickým skupinám, potom sa všetky scenáre, ktorých sa obávame, stanú jedného dňa realitou,“ uviedol Erdogan. Útok podľa neho nemal iný účel, než vytvoriť propagandu proti Turecku, v rámci ktorej sa prelieva krv nevinných ľudí a šíri strach. Krajina sa v uplynulom období stala opakovane terčom útokov extrémistov, väčšinou kurdských militantov alebo prívržencov IS.
Pod vplyvom takýchto tragédií, hrozby teroristických útokov nestabilnej bezpečnostnej situácie mnohí Slováci sa rozhodujú, že budú dovolenkovať na Slovensku. Ako reagujú na udalosti v Turecku slovenské cestovky?

Juraj Sliacky, cestovná kancelária Hydrotour

Vývoj v Turecku pozorne sledujeme a sme v nepretržitom kontakte so všetkými zodpovednými orgánmi, ale aj leteckými spoločnosťami či hoteliermi. Rovnako monitorujeme všetky oficiálne vyhlásenia príslušných úradov, najmä MZV SR a riadime sa ich inštrukciami. V prípade potreby sme pripravení okamžite uskutočniť všetky nevyhnutné kroky, aby bola zaručená bezpečnosť našich klientov, ktorá je u nás prvoradá. Ak by niektorí klienti chceli pre obavy z teroristických útokov zmeniť dovolenkovú destináciu, budeme postupovať individuálne a spoločne sa snažiť nájsť pre nich optimálne riešenie.

Michal Tůma, marketingový manažér INVIA

Klienti sa väčšinou zaujímajú, aká je situácia v destinácii, do ktorej sa chystajú. Zakúpené zájazdy sa málokedy rušia. Ide len o niekoľko málo výnimiek. Čo sa týka momentálnej bezpečnosti krajín, riadime sa odporúčaniami Ministerstva zahraničných vecí SR a v súčasnosti pre tradičné turistické lokality žiadne varovania vyhlásené neboli. Klientom sa snažíme vyjsť v ústrety a poskytovať im všetky potrebné informácie

- - Inzercia - -