Dnes je pondelok, 24.jún 2019, meniny má: Ján
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Miesta v Bratislave, ktoré sa oplatí vidieť: Sad Janka Kráľa

júl 07, 2016 - 17:18
Sad Janka Kráľa bol založený v rokoch 1774-76 s myšlienkou vytvoriť prvý park pre širokú verejnosť. Nájdete ho na pravom brehu Dunaja v lužnom lese. Vplyvom barokového klasicizmu sa vytvorila osemramenná hviezdica priesekov, pozdĺž ktorých sa neskôr vysadili stromoradia.

Podľa usporiadania chodníkov park pomenovali Sternallee (Hviezdicová aleja). Jednotlivé aleje dostali pomenovanie podľa druhu stromov - jeľšová, topoľová, javorová, vŕbová, jaseňová, brestová.Tesná blízkosť obchodného centra, reštaurácii Au Cafe a Lebenfinger a divadla Aréna zvýšila nielen atraktivitu parku, ale aj jeho návštevnosť. V súčasnosti má park kultúrno-spoločenskú funkciu, slúži ako oddychové a stretávacie miesto. Vytvára oázu pokoja a zároveň ponúka športové aktivity pre školskú mládež aj pre dospelých organizované rôznymi občianskymi združeniami.

Sad Janka Kráľa sa často kvôli jeho výnimočnosti využíva aj na fotografovanie a nakrúcanie reklám a spotov. V roku 2006 prebehla jeho výrazná revitalizácia, pričom bolo odstránených vyše 200 chorých drevín, ktoré ohrozovali zdravie návštevníkov parku a rovnaký počet drevín bol vysadený. Pribudli aj druhy, ktoré dovtedy neboli zastúpené.

ram_7368.jpg

Foto: 
Ramon Leško

ram_7381.jpg

Foto: 
Ramon Leško

ram_7366.jpg

Foto: 
Ramon Leško

 

ram_7379.jpg

Foto: 
Ramon Leško

ram_7373.jpg

Foto: 
Ramon Leško

ram_7384.jpg

Foto: 
Ramon Leško

 

- - Inzercia - -