Dnes je sobota, 20.júl 2019, meniny má: Iľja, Eliáš
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ako zažiariť, ale neprestreliť na pracovnom pohovore

júl 22, 2016 - 10:29
Čaká vás pracovný pohovor a neviete, čo so sebou? Urobiť správny prvý dojem môže byť kľúčové. Váš look by mal byť klasický, neutrálny a nadčasový. Základom je vyzerať žensky, nie však pôsobiť lacno a vulgárne.

„Profesionálneho personalistu v prvom rade zaujímajú skúsenosti a schopnosti uchádzača, ale neodmysliteľnou a rovnako dôležitou súčasťou je aj jeho vystupovanie a komunikačné zručnosti,“ priznáva Katarína Diabelková z personálnej agentúry Adecco. Preto je dôležité myslieť aj na prvý dojem, nepodceňujte výber oblečenia, v ktorom na pohovor pôjdete, a ak to inak nepôjde, investujte do svojho šatníka. So získanou prácou sa vám investícia rýchlo vráti.

Rady Renáty Drdulovej, Fashion Visual Expert

Okrem kreatívnych a umeleckých oblastí sa radšej vždy rozhodnite pre formálnejšiu verziu oblečenia. Elegantný a profesionálny vzhľad ženám dodávajú sukne s dĺžkou tesne nad kolená. Nemusia byť čierne, môžete siahnuť aj po odvážnejších farbách. Nič nepokazíte pastelovými odtieňmi. Pri šatách dbajte na to, aby ste nemali odhalené ramená, či chrbát.

K sukni je vhodné vziať si blúzku, svetrík, a rozhodne sako. Outfit doplňte vhodnými a vkusnými doplnkami a lodičkami. Ak sa necítite dobre v sukni, pokojne si oblečte nohavice. Rovnako nie je nutná tmavá farba. Vhodnou vrchnou časťou je dobre padnúca košeľa, vkusný svetrík, halenka. Rovnako tiež sako. K nohaviciam si môžete okrem lodičiek, obuť aj pánsky štýl topánok.

V žiadnom prípade neodporúčam otvorené topánky. Ako dáma sa odprezentujete v lodičkách. Na pohovor do finančných alebo bankových inštitúcií si určite oblečte aj tenké silonky, bez ohľadu na vysoké teploty.

page.jpg

Foto: 
Pinterest

Dôležité detaily

Oblečenie už máte vybrané, teraz je čas na úpravu zovňajška. Vlasy majte vždy čisté, upravené. Vhodnými účesmi sú cop alebo drdol. Ak si necháte vlasy rozpustené, upravte ich dohladka. Nechty majte upravené, s čerstvým lakom. Ideálnou úpravou je francúzska manikúra. Na ich úprave si dajte záležať, pri pohovoroch môžete mať ruky položené na stole, prípadne budete písať alebo ukazovať svoje portfólio – takže ich určite neschováte.

Make up voľte jemný a decentný. Postačí riasenka a lesk na pery, vyhnite sa výrazným očným tieňom alebo rúžom.
Dôležitým doplnkom každej ženy je kabelka. Zvoľte radšej neutrálnu farbu, bez nápisov a ozdôb. Určite si na pohovor neberte starú, roztrhanú alebo špinavú kabelku. Vhodný je aktovkový typ, dámska, do ktorej sa zmestia potrebné dokumenty – životopis, motivačný list, certifikáty a pod.

page33.jpg

Foto: 
Pinterest

„Z pohľadu personalistu odporúčam uchádzačom, aby boli prirodzení a mali skôr neutrálny postoj. Udržiavanie primeraného očného kontaktu a stručné, ale výstižné odpovede navodia príjemnú atmosféru. Uchádzač by sa mal na pohovor pripraviť, vedieť, na akú pozíciu sa hlási a ktoré zručnosti alebo skúsenosti chce prezentovať,“ dopĺňa Katarína Diabelková „Zlý začiatok pohovoru zaručuje neskorý príchod bez ospravedlnenia, nepríjemný cigaretový zápach, alebo žuvačka v ústach. Na úvod pohovoru sa tiež nehodia otázky o zamestnaneckých benefitoch a neprípustným je vyzváňanie telefónu.“

- - Inzercia - -