Dnes je utorok, 25.jún 2019, meniny má: Olívia, Tadeáš
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ochrana detí pred slnkom je životne dôležitá

júl 24, 2016 - 09:36
Odborníci upozorňujú, že UV žiarenie obsiahnuté v slnečných lúčoch prináša vysoké riziko vzniku rakoviny kože. Pred nadmerným opaľovaním sa treba chrániť už od útleho veku, pretože ochorenie môže vypuknúť až po rokoch.

 Letné mesiace okrem relaxu a oddychu so sebou prinášajú aj vážne nástrahy, medzi ktoré patrí aj nadmerné vystavenie detí ultrafialovému žiareniu. V rámci prevencie treba motivovať deti tak, aby sa chránili pred slnečným žiarením, pretože medzi najvýznamnejšie faktory všetkých typov kožných nádorov v bielej populácii patrí ultrafialové žiarenie. „Slnko je zdrojom života na zemi a slnečné žiarenie je nevyhnutné pre mnoho životne dôležitých pochodov. Pomáha v koži vytvárať dôležitý vitamín D nevyhnutný k správnemu metabolizmu kostí, správnej stavbe a rastu zubov, prevencii osteoporózy, pomáha vstrebávaniu vitamínu A, je nevyhnutný v tehotenstve, v starobe, počas kojenia. Má však aj negatívne účinky. Prenikaním cez kožu podporuje vznik agresívnych molekúl, ktoré napádajú membrány buniek, a tým spôsobujú poškodenie a rýchlejšie starnutie pokožky“, konštatuje vedúca Oddelenia detí a mládeže banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Katarína Slotová. Vysvetľuje, že koža má obmedzenú schopnosť regenerácie a môže sa stať, že niektoré bunky ostanú trvale poškodené. Kožné defekty sa pritom nemusia prejaviť okamžite, ale až po rokoch. Nárazové, nepravidelné a nadmerné vystavenie ľudí najmä so svetlou pokožkou slnku, obzvlášť v detstve, je hlavným rizikovým faktorom melanómu, zhubnej rakoviny pigmentových buniek v pokožke. Prehrešky ako niekoľkonásobné spálenie pokožky v detstve alebo v mladom veku sa kumulujú a až po rokoch môžu vyústiť do malígneho nádoru. Aj ľuďom, ktorí sa nikdy nespália, môže časom hroziť zhubná forma nádoru, pokiaľ sú často a dlho vystavovaní slnečnému žiareniu.

„Podľa Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny je UV žiarenie v najvyššej kategórii rizika vzniku rakoviny kože,“ zdôrazňuje Slotová. Pretože melanóm je prepojený s vystavením UV žiareniu v detstve, je možné mu účinne predchádzať niektorými jednoduchými opatreniami. Hlavný dôraz sa kladie na výchovu detí a mladých ľudí, aby obmedzili pobyt na slnku tak, že nebudú vystavení slnečnému žiareniu počas hodín, keď je žiarenie najintenzívnejšie. A to je približne dve hodiny pred poludním a dve hodiny popoludní. Nosenie slnečných okuliarov, klobúka a trička sú ďalšími jednoduchými, ale účinnými opatreniami na znižovanie vystavenia detí UV žiareniu. V našich zemepisných šírkach absorbujú deti UV žiarenie potrebné na vývoj ich kostí a mäkkého tkaniva prostredníctvom normálnych exteriérových aktivít. Pre pobyt na slnku podľa odborníkov platí, že stačí ak dva razy za týždeň po dobu pätnástich minút vystavíme tvár bez opaľovacieho krému slnku a máme vitamínu D dostatok, konštatuje na záver tlačovej správy hovorkyňa RÚVZ v Banskej Bystrici Mária Tolnayová.

- - Inzercia - -