Dnes je pondelok, 22.apríl 2019, meniny má: Slavomír
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Nepríjemné potenie: Odborníčka radí, ako ho minimalizovať

júl 26, 2016 - 14:13
Odpovedá MUDr. Lucia Podhorová, dermatologička z kliniky dermatológie a estetickej medicíny DERMAREVOLTA v Bratislave v Jarovciach.

Prvoradou úlohou potenia je prirodzená ochrana ľudského tela pred prehriatím. Tak, ako napríklad poznáme chladič auta, tak pot, ktorý vyprodukujú potné žľazy, ochladzuje naše telo. Často sa preceňuje úloha potenia pri vylučovaní škodlivín. Škodliviny sa v tele odbúravajú najmä v pečeni a v obličkách, potenie tu nezohráva významnú úlohu.

Termoregulačnú funkciu potenia dokazuje zloženie potu: 98-99% tvorí voda, zvyšok sú draslík, sodík, vápnik, horčík, chlór, aminokyseliny, močovina, kyselina mliečna, vitamíny, lieky. Takýto pot produkujú ekrinné potné žľazy. Ekrinná potná žľaza je malé žľazové klbko, ktoré sa nachádza pod pokožkou v časti nazývanej korium (dermis). Ekrinných potných žliaz je na celom tele asi 2-3 milióny. Najviac ich nájdeme na dlaniach a chodidlách, 400 až 600 na cm2.

Druhým typom potných žliaz sú apokrinné potné žľazy. Je ich oveľa menej a produkujú pot s charakteristickým zápachom. Začínajú fungovať až v puberte. Sú to väčšie žľazové klbká, ktorých ústie je vo vlasovom folikule. Najčastejšie ich nájdeme v podpazuší, okolo prsných bradaviek, pupka, konečníka. Pot apokrinných žliaz je mliečne skalený a obsahuje množstvo organických látok.

Je potenie medicínska otázka?

Ak je potenie nadmerné, hovoríme o diagnóze zvanej hyperhidróza. Vyznačuje nadmerným vylučovaním potu, a to buď lokálne na určitej časti tela (dlane, chodidlá, podpazušie...), alebo rovnomerne na celom tele. Vtedy je namieste vyhľadať lekára.

Kedy je potenie primerané a kedy už nie?

Denná priemerná produkcia potu je 0,5 - 1,5 litra za deň. Pri záťaži (vysoká teplota prostredia, emócie, pohyb) sa môže zvýšiť na 10 litrov za deň, extrém, ktorý predstavuje napríklad pobyt v púšti je 3 – 4 litre potu za hodinu.

Hyperhidróza spôsobená strachom, bolesťou, trémou, radosťou ....neurovegetatívne potenie... spotíte sa neprimerane na dlaniach keď zazvoní telefón alebo idete niekomu podať ruku.... nie je normálne. Keď prídete do spoločnosti, začnete si uvedomovať, že sa nechcete potiť, dostávate sa do stresu, a potiť sa začnete tak či tak. Rozlišujeme primárnu a sekundárnu hyperhidrózu.
Primárna hyperhidróza je geneticky podmienené ochorenie vyznačujúce sa nadmerným vylučovaním potu bez inej príčiny. Sekundárna hyperhidróza.....spôsobená rôznymi hormonálnymi a metabolickými poruchami, neurologickými a systémovými ochoreniami, užívaním liekov, nie je normálne.

Čo ak je príčinou nadmerného potenia choroba?

V prvom rade treba liečiť základné ochorenie, až potom prichádza na rad kožný lekár. Potenie totiž môže byť aj signálom, že v našom organizme prebiehajú chorobné procesy.

Aké choroby signalizuje nadmerné potenie?

Príčiny najčastejšie súvisia s endokrinologickým ochoreniami alebo so zmenami vegetatívneho nervového systému.

Čo znamená studený pot?

"Studený pot" môže byť prejavom zlyhávania srdca, ale aj sprievodným prejavom kolpasového stavu či panického záchvatu.

Čo je to nočné potenie?

Nočné potenie býva jedným z príznakov rôznych infekčných ochorení, onkologických ochorení, infekcií črevného traktu, u žien môže byť sprievodným javom v menopauze. Netreba ho podceňovať. Je vhodné vyhľadať lekársku pomoc a pátrať po príčine.

Ako predísť nepríjemnému telesnému pachu?Ako sa dá riešiť nepríjemné potenie?

Existuje veľa spôsobov, ako odstrániť nepríjemný zápach z nadmerného potenia.  Dočasným riešením je používanie antiperspirantov, prípadne dezodorantov ktoré telesný pach len prekryjú.  Stáva sa, že ošetrenie potných žliaz antiperspirantom nie je účinné. Vtedy je potrebné vyhľadať lekára a pátrať po ďalších príčinách nadmerného potenia. Ak sa vylúči prítomnosť ochorenia, môžme riešiť potenie ako spoločenský prolém. Je dôležité podotknúť, že aplikáciou botulotoxínu sa lieči nielen nadmerné potenie, ale aj fyziologické potenie, a to najmä v oblasti podpazušia. Znamená to, že dermatológa nevyhľadávajú len ľudia, ktorí sú chorí, ale aj tí, ktorým potenie spoločensky prekáža v každodennom živote.

Botulotoxín je cesta

V súčasnosti je metódou voľby pri liečení hyperhidrózy intradermálna injekčná aplikácia botulotoxínu. Zákrok je len minimálne bolestivý, používajú sa tenké inzulínové ihličky. Ošetrenie prebieha ambulantne, po zákroku je pacient ihneď schopný začleniť sa do normálneho života. Minimálne 48 hodín po zákroku je nutné obmedziť nadmernú fyzickú aktivitu, vyhýbať sa saune a iným procedúram, pri ktorých dochádza k zvýšenému poteniu. Pokiaľ vylúčime kontraindikácie aplikácie botulotoxínu ako svalová slabosť, myasthenia gravis, tehotenstvo, laktácia, infekcie kože alebo alergiu na botulotoxín, môžeme považovať terapiu hyperhidrózy botulotoxínom za maximálne bezpečnú. Efekt liečby sa dostaví do týždňa od aplikácie a vydrží 6-9 mesiacov.

- - Inzercia - -