Dnes je nedeľa, 21.júl 2019, meniny má: Daniel
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Nádvorie Bratislavského hradu: Očarila nás baroková záhrada

august 03, 2016 - 10:59
Rekonštrukcia Bratislavského hradu a jeho okolia je už niekoľko týždňov ukončená a návštevníci sa môžu "kochať" nádhernou barokovou záhradou so stromami, záhonmi, fontánou a sochami.

História Barokovej záhrady
Záhrada na severnej strane paláca sa označuje ako „Grand jardin“ (Veľká záhrada). V duchu barokového slohu bola symetrická a jej os vychádzala zo Sally terreny, ktorá tvorila najvyššie položený bod. Salla terrena stála na mieste pôvodného pavilónu, bola však väčšia a mala slúžiť aj ako miestnosť na loptové hry (loptovňa). Bočné strany záhrady sa smerom nadol rozbiehajú, čím sa mal dosiahnuť v diaľkovom pohľade dojem rovnobežnosti. Záhrada mala náročnú reprezentatívnu úpravu, bola umiestnená na štyroch terasách, prepojených schodiskami. Najnáročnejšia bol úprava na terase, ktorá nadväzovala na budovu paláca.

Ornamenty sa vytvárali zo strihaného krušpánu v kombinácii s nízkym trávnikom a farebným  pieskom. Po okrajoch lemovali celý obvod záhrady tvarované aleje stromov, pravdepodobne líp, ktoré vyznačovali aj trasu prechádzkových chodníkov. Druhá terasa s oporným múrom slúžila najmä na vyrovnanie výškového rozdielu a jej  úprava bola pomerne jednoduchá. Jadrom záhrady bol tretia terasa, v zmysle osovej dispozície ju tvorili dva priestory obdĺžnikovitého tvaru s rovnakým vnútorným riešením. V závere tejto časti vidieť na Hildebrandtovom projekte osemhranný parter s fontánou. Štvrtá terasa tvorila logické ukončenie systému terás a je zakončená polooblúkom.
 
Záhrada je magnetom na oživenie a zatraktívnenie areálu hradu. Exteriérové priestory severnej záhrady sú využívané ako oddychovo relaxačný priestor pre návštevníkov hradu.

ram_2170.jpg

Foto: 
Ramon Leško

ram_2163.jpg

Foto: 
Ramon Leško

ram_2161.jpg

Foto: 
Ramon Leško

ram_2159.jpg

Foto: 
Ramon Leško

ram_2186.jpg

Foto: 
Ramon Leško

ram_2160.jpg

Foto: 
Ramon Leško

ram_2190.jpg

Foto: 
Ramon Leško

- - Inzercia - -