Dnes je streda, 17.júl 2019, meniny má: Bohuslav
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Sezóna zápalov je v plnom prúde

júl 28, 2016 - 17:27
V lete sa pre mnoho žien začína zdĺhavé trápenie. Najprv sa ohlási nenápadne, rýchlo sa však mení na bolestivú a nebezpečnú hrozbu. Infekciu močových ciest prekoná minimálne raz za život 30 – 40 % žien. Infekcia sa zvyčajne prejavuje pálením, rezaním, častým nutkaním na močenie, bolesťou pri a po močení, únavou, niekedy aj horúčkami a krvou v moči.

Na naštartovanie zápalu močových ciest stačí málo. V lete je to často zotrvávanie v mokrých plavkách a následné prechladnutie, či sedenie na studenej zemi. Zápal močových ciest postihuje desaťkrát viac žien v reprodukčnom veku ako mužov. „Ženy majú totiž kratšiu močovú rúru. Vyústenie sa nachádza blízko pošvového vchodu a konečníka a do močovej rúry sa tak ľahko dostanú baktérie. Riziko vzniku zápalu močových ciest zvyšujú tiež napríklad chlamýdiové infekcie, nedostatok tekutín, návštevy verejných bazénov alebo aj nechránený pohlavný styk.“ uviedla MUDr. Michaela Matoušková z pražského Urocentra.

Pokiaľ sú pacienti schopní rozoznať infekciu už na začiatku, môžu skúsiť zápal „potlačiť“ samoliečbou a režimovými opatreniami. „Odporúčame brusnicové extrakty v kombinácii s D-manózou a preparáty s lyzátom Escherichia coli, ktorý aktivuje imunitný systém organizmu. Tiež je potrebné dostatočne piť a vyhýbať sa dráždivým pokrmom a nápojom, ako sú napríklad korenené jedlá či silná káva a alkohol. Pokiaľ sa ale objaví horúčka a krv v moči, je nutné navštíviť lekára a začať ihneď s liečbou,“ uviedol MUDr. Jaroslav Porš z Nemocnice Turnov.

Ženy, ktoré trpievajú infekciami, vedia často rozoznať chorobu už v zárodku a zahnať ju skôr, ako sa plne rozvinie. „V rizikových obdobiach, ako je jar alebo leto, je možné užívať brusnice s D-manózou aj preventívne,“ dodal MUDr. Norbert Král, predseda českých Mladých praktikov.

Infekcie močových ciest sa nevyhýbajú ani mužom. Tí by však nemali návštevu lekára odkladať. Prejavy môžu byť totiž aj príznakom závažnejších problémov s močovým mechúrom či prostatou. 

Viac informácií nájdete na www.bezinfekce.cz

- - Inzercia - -