Dnes je pondelok, 22.júl 2019, meniny má: Magdaléna
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

V bývalej colnici pri Starom moste môže byť opäť múzeum

august 04, 2016 - 16:46
Finančná správa požiadala Magistrát hlavného mesta Bratislava o opätovný dlhodobý prenájom objektu

Do objektu bývalej colnice pri bratislavskom Starom moste by sa mohlo znovu nasťahovať Múzeum colníctva a finančnej správy. V múzeu mohli ľudia vidieť historické obdobia výberu mýta, daní a ciel na našom území z čias Rakúsko-Uhorska, prvej Československej republiky, socializmu, federácie až po súčasnosť. Ako ďalej v tlačovej správe informuje hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková, Finančná správa požiadala Magistrát hlavného mesta Bratislava o opätovný dlhodobý prenájom objektu.

Najmenšie slovenské múzeum sídlilo v priestoroch mýtneho domčeka od roku 2012, pre rekonštrukciu Starého mosta však muselo múzeum v marci 2014 pozastaviť prevádzku. Žiadosť o zriadenie múzea podpísanú prezidentom Finančnej správy Františkom Imreczem zaregistrovali na magistráte podľa Macíkovej začiatkom júla. Hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová žiadosť finančnej správy o opätovný prenájom objektu potvrdila. Podľa nej žiadosť vyhodnocujú a posudzujú ju jednotlivé odborné oddelenia magistrátu. "Jediný orgán, ktorý v tomto prípade môže rozhodnúť, je mestské zastupiteľstvo. Preto tento materiál predloží hlavné mesto v štandardnom legislatívnom procese na odborné útvary magistrátu, do komisií mestského zastupiteľstva, do mestskej rady a mestského zastupiteľstva," spomenula Skokanová. 

V mýtnom dome sídlil od roku 1890 do roku 1944 Úrad potravnej dane na čiare, ktorú zabezpečovala finančná stráž v rámci Generálneho finančného riaditeľstva so sídlom v Bratislave. V rokoch 1918 – 1919 a 1939 – 1945 tu bola colnica. Historický objekt zrenovovali členovia Spolku histórie colníctva a finančnej správy tak, aby v máji 2012 mohli privítať návštevníkov. Návštevníci mali v múzeu možnosť spoznať, ako vyzerala pracovňa colníka v 30. rokoch minulého storočia. K vzácnym predmetom patrilo aj pôvodné sako rakúsko-uhorského financa z roku 1905. Je to originál, ktorý spolok získal zo súkromnej zbierky od zberateľa z Českej republiky. Súčasťou boli aj ukážky práce s colníckym drôtom, olovkami a kliešťami. K exponátom múzea patria aj rôzne predmety, ktoré colníci zadržali v minulých rokoch ako falzifikáty rôznych značiek, cigarety, alkohol či iný pašovaný tovar. Hostia mohli získať okrem pamätnej pečiatky múzea aj colnícke pečiatky z rôznych období do vlastných turistických a cestovných dokladov i do návštevníckeho pasu vydaného múzeom. 

- - Inzercia - -