1 minute
Zatiaľ prečítané

Prvá zlatá medaila v Riu: Škantárovci predviedli perfektný výkon!

august 11, 2016 - 20:58
Slovenskí reprezentanti vo vodnom slalome Ladislav a Peter Škantárovci sa postarali o druhý medailový zásah slovenskej výpravy na Hrách XXXI. olympiády v Riu de Janeiro. Po striebre Mateja Beňuša v C1 Škantárovci vo svojej olympijskej premiére vybojovali zlatú medailu v C2.

Rodáci z Kežmarku Škantárovci zdolali strieborných Britov Davida Florencea a Richarda Hounslowa o 43 stotín sekundy a Francúzov Gauthiera Klaussa a Mathieua Péchého o 1,66 s. Všetky tri medailové lode predviedli vo finále jazdy bez trestných sekúnd. Škantárovci sa postarali o 31. medailu pre SR v súčte letnej aj zimnej verzie olympijských hier a dvadsiatu šiestu na letnom športovom vrchole. Počet zlatých slovenskí športovci zaokrúhlili na desať. S výnimkou dvoch titulov Anastasie Kuzminovej v biatlone sa o zostávajúcich osem najcennejších kovov postarali iba vodní slalomári.

Zverenci Juraja Minčíka Škantárovci sa v porovnaní so semifinále, v ktorom skončili so 4 trestnými sekundami na 6. mieste, vo finále výrazne zlepšili. Od prvých sekúnd napálili solídne tempo a v pomerne silnom vetre na Štadióne Whitewater v parku Deodoro boli nielen rýchli, ale pri prejazdoch jednotlivých bránok aj technicky presní. V závere 240 m dlhej trate s 24 bránkami ešte zrýchlili a v kombinácii s "čistou" jazdou predviedli o 5,12 s rýchlejší čas ako dovtedy najlepší Rusi Michail Kuznecov, Dmitrij Larionov.

Z ďalších piatich dvojíc už slovenských reprezentantov nikto neprekonal. Veľmi blízko boli strieborní z OH 2012 Briti David Florence, Richard Hounslow, ale v závere im došli sily. Českí reprezentanti Jonáš Kašpar, Marek Šindler dlho ohrozovali Škantárovcov, ale dobre rozbehnutú jazdu napokon nezavŕšili podľa predstáv, keď v záverečnej fáze svojej jazdy predviedli nepopulárneho "eskimáka".

Bratranci Ladislav a Peter Škantárovci si svoju prvú olympijskú účasť vybojovali na úkor trojnásobných olympijských šampiónov, bratov Pavla a Petra Hochschornerovcov. V internom slovenskom súboji prevýšili aj dvojicu Tomáš Kučera, Ján Bátik, tohtoročných majstrov Európy z Liptovského Mikuláša. Deblkanoe je parádna disciplína slovenského vodného slalomu aj celkovo športu. Bratia Hochschornerovci brali zlaté medaily z olympijských kanálov v Sydney 2000, Aténach 2004, Pekingu 2008 a k tomu pridali bronz z Londýna 2012.