Dnes je nedeľa, 21.apríl 2019, meniny má: Ervín
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

5 tipov akojesť pomalšie

august 10, 2016 - 18:46
Ak jeme príliš rýchlo, náš mozog nemá dostatok času, aby rozpoznal pocit sýtosti. Znamená to, že čím rýchlejšie jeme, tým väčšiu tendenciu máme prejedať sa. Pri rýchlom jedení zvy- čajne potravu ani dobre nepožujeme, a tak sa pri prehĺtaní dostane do žalúdka aj množstvo vzduchu, čo môže spôsobiť zažívacie ťažkosti. Ak tiež patríte medzi rýchlych jedákov, skúste to zmeniť pomocou týchto odporúčaní.

Viacero chodov

Rozdeľte si jedlo do viacerých chodov. Začnite napríklad šalátom, polievkou či zeleninou. Ak totiž na začiatok zaradíte najmenej kalorické jedlo, zaženiete tým najväčší hlad a zároveň prijmete menej kalórií.

Správna atmosféra

Pomalá hudba a tlmené osvetlenie pri jedle navodia pokojnú atmosféru, ktorá automaticky spomalí aj rýchlosť, akou jeme.

Jedlo by malo mať tu správnu teplotu

Niekedy nás chytí taký hlad, že jedlo z mikrovlnky vyberieme napriek tomu, že je ešte iba vlažné, takže sa doň môžeme pustiť okamžite – a rýchlo. Keď je jedlo horúce, sme nútení jesť opatrnejšie a teda aj pomalšie.

Naberajte pomaly

Keď rýchli jedáci jedia, na vidličke majú pripravený ďalší kúsok aj keď ešte stále prežúvajú ten predchá- dzajúci. Ak je vám tento štýl povedomý, skúste použiť mantru: prežuť – prehltnúť – nabrať ďalší kúsok – zopakovať.

V polovici prestávka

Približne v polovici jedla si dajte prestávku. Vypite trošku vody alebo konverzujte s ostatnými pri stole, v každom prípade na pár minút prestaňte jesť. Potom sa skúste sami seba spýtať, či stále pociťujete hlad. Možno budete príjemne prekvapení, keď si uvedomíte, že ste vlastne už sýti a nepotrebujete v jedení pokračovať.

- - Inzercia - -