Dnes je štvrtok, 18.apríl 2019, meniny má: Valér
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Aréna otvorí divadelnú sezónu osudovou Lulu

september 21, 2016 - 09:00
Inscenácia vychádza z hier výrazného predstaviteľa nemeckej drámy konca 19. storočia Franka Wedekinda a pre Divadlo Aréna ju pripravil medzinárodný inscenačný tím na čele s režisérom Martinom Čičvákom

Príbeh osudovej ženy prístupný pre divákov nad 18 rokov otvorí novú divadelnú sezónu bratislavského Divadla Aréna. Inscenáciu Lulu s podtitulom "óda na ženu - jaskyňu vášne" uvedie Aréna v svojom sídle na Viedenskej ceste 10 na petržalskom brehu Dunaja v piatok 23. septembra o 19:00. Príbeh femme fatale (fr. osudová žena) pripravil pre Arénu medzinárodný tvorivý tím pod režijným vedením Martina Čičváka. Titulnú rolu stvárni úspešná mladá herečka z Českej republiky Sára Venclovská, agentúru SITA o tom informovalo Divadlo Aréna.

Inscenácia vychádza z hier výrazného predstaviteľa nemeckej drámy konca 19. storočia Franka Wedekinda (24. júl 1864, Hannover - 9. marec 1918, Mníchov). Wedekind vo svojich hrách kritizoval konzervatívne myslenie vtedajšej spoločnosti, najmä v oblasti sexuality človeka. Už jeho prvá hra Jarné prebudenie (1891) vyvolala rozporuplné reakcie, pretože priniesla šokujúci príbeh o pohlavnom dospievaní mladých ľudí, ktoré sa skončí tragicky. Vinu za túto smrť nesie sociálne tabu, ktorému sa všetci poslušne podriaďujú. Text inscenácie Lulu vychádza z dvoch Wedekindových hier - Duch zeme (Erdgeist, 1895) a Pandorina skrinka (Die Büchse der Pandora, 1904), konkrétne z českého prekladu Josefa Balvína a úpravy Martina Porubjaka. "V koncentrovanej podobe prináša nadčasový príbeh femme fatale, ktorá je chvíľu Manon, inokedy Nelli. Vie sa zmeniť na prítulné domáce zvieratko, ale i na smutného Pierota či hriešnu Evu. Dokáže sa smiať, plakať, byť drsná i nežná, no najmä opantať a nielen mužov," píše sa v anotácii k novinke Divadla Aréna. Divadlo zároveň avizuje, že medzinárodný tvorivý tím v zložení - rakúsky scénograf Hans Hoffer, autor kostýmov Georges Vafias z Francúzska a skladateľ Mario Buzzi z Talianska na čele s režisérom Martinom Čičvákom, "pripravil modernú divadelnú inscenáciu v duchu súčasného západoeurópskeho divadla, ktorá odhalí najskrytejšie túžby človeka". Publikum si v hre popri titulnej postave Lulu stvárnenej Sárou Venclovskou pozrie aj Henrietu Mičkovicovú, Sávu Popoviča, Romana Poláčika, Juraja Loja, Mareka Ťapáka, Štefana Kožku, Braňa Deáka, Dávida Hartla a Martina Hronského. 

Po piatkovej premiére je titul Lulu najbližšie na programe Divadla Aréna v sobotu 24. septembra a 15. októbra, vždy so začiatkom o 19:00. Viac informácií o repertoári divadla možno nájsť na jeho webstránke http://www.divadloarena.sk.

- - Inzercia - -