Dnes je pondelok, 14.október 2019, meniny má: Boris
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

S mužom sa rozvádzame. A čo ďalej?

september 21, 2016 - 10:18
„A týmto vás vyhlasujem za muža a ženu. Môžete si dať prvý manželský bozk...“ Tak znejú tie sladké slová pri uzatváraní manželstva dvoch zamilovaných duší, ktoré si svoje áno povedali v tom najkrajšom životnom období. Aká škoda, že ten posledný bozk v súčasnosti prichádza tak pekelne skoro. A s extra horkou príchuťou...

Manželstvo je stavba, ktorú nikdy nedokončíte. Treba ju totiž stavať každý deň. A vedel to aj francúzsky spisovateľ André Maurois, ktorý hovoril, že „manželstvo je niečo, na čom musíte stále pracovať, a nikdy to nie je hotové...“ Radu nad zlato vyslovil aj Shakespeare, keď tvrdil, že „pred manželstvom treba mať oči otvorené, v manželstve ich zase trochu prižmúriť...“ A azda životnú filozofiu manželstva vyriekol americký herec John Goodman, keď povedal, že „ak má byť manželstvo vydarené, treba sa zamilovať veľa ráz, ale vždy do tej istej osoby...“ Ak by sme sa týmito bohatými myšlienkami riadili, nemuseli by sme sa teraz tak často stretávať v súdnej sieni pri rozvodových konaniach. Skutočnosť, že Slovensko zažíva najvyššiu rozvodovosť vo svojej histórii, nie je len bezduchým výplodom.

Rozvodovosť na Slovensku a v zahraničí

V priebehu našich dejín prešla táto inštitúcia mnohými premenami. Úlohy jednotlivých členov sa menia, dominantnosť otcovského postavenia často strieda ambicióznosť nežnejšieho pohlavia, výchovnú a socializačnú funkciu už neplní primárne len rodina, ale vo veľkej miere virtuálne prostredie... Stabilita rodiny a jej hodnota je v posledných rokoch doslova na úpadku. Rozprávok so šťastným koncom je čoraz menej... Čo hovoria čísla?

Dnešné štatistiky poukazujú na alarmujúcu situáciu: u terajších novomanželov je viac ako štyridsaťpercentná pravdepodobnosť, že sa do piatich rokov stretnú pri podpise rozvodových papierov. Čo je však prekvapujúcejšie, napriek týmto vysokým číslam stále patríme medzi európsky priemer. Na špici trónia severské krajiny, akou je napríklad Švédsko, kde si koniec manželského zväzku podpíše každé druhé manželstvo.

hand-83079_1280.jpg

Foto: 
Pixabay

5 právd o rozvodoch na Slovensku:

rozvádza sa až 40 % novomanželov
priemerná dĺžka manželstva pri rozvode je 13 rokov
najviac zväzkov sa končí do piateho roku
hlavnou príčinou rozvratu vzťahu je uvádzaná „rozdielnosť pováh, názorov a záujmov“
ženy sú aktívnejšie v podávaní návrhu na rozvod

Kde nastáva zlom?

Psychológovia sa zhodujú, že najčastejším dôvodom stroskotania manželstva je fakt, že sa partneri o svoj vzťah nestarajú a po čase ho berú ako rutinnú záležitosť. Áno, určite ste to už niekde počuli, ale premenili ste si tento otrepaný „chorobopis“ na drobné? Položte si ruku na srdce a samy si odpovedzte, kedy ste naposledy prejavili manželovi obdiv, kedy ste mu povedali, že ho naozaj ľúbite, kedy ste mu namiesto trucovania a tichej domácnosti uvarili chutnú večeru a s úsmevom ho čakali s deťmi doma...

Kedy ste mu naposledy poďakovali za tú opravenú žiarovku či sobotný nákup... Namiesto častého kritizovania a večnej ženskej nespokojnosti s jeho chátrajúcou osobnosťou radšej spoločne komunikujte. Vždy, všade a o všetkom! Nezabúdajte, že manželstvo potrebuje váš čas, energiu, pozornosť a optimistické plány do budúcnosti.

Celý článok nájdete v aktuálnom vydaní SLOVENKY č.37

 

- - Inzercia - -