Dnes je pondelok, 22.júl 2019, meniny má: Magdaléna
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Hodovanie bude v Dúbravke a Ružinove, vinobranie v Modre

september 23, 2016 - 12:26
Ľudia sa môžu tešiť na vystúpenia známych slovenských kapiel, športové turnaje, tradičné remeslá, občerstvenie aj kolotoče

Počas nadchádzajúceho víkendu, od piatka do nedele, sa v Bratislavskom kraji uskutočnia tradičné hody a vinobranie. V bratislavských mestských častiach Dúbravke a Ružinove sa ľudia môžu tešiť na hody, oberačkové slávnosti spojené so zábavou a gastronomickými pochúťkami potešia zase obyvateľov a návštevníkov Modry (okres Pezinok). Program ponúkne vystúpenia známych slovenských kapiel, zábavu s hviezdami SuperStar, detské popoludnie, country, ľudovú aj svetovú hudbu v uliciach, športové turnaje, tradičné remeslá, Farmest s predajom a ochutnávkou regionálnych produktov, stánky s občerstvením aj kolotoče.

Na dúbravských hodoch bude program na dvoch pódiách - pri Dome kultúry Dúbravka a komornejšia scéna bude na Žatevnej ulici pri požiarnej zbrojnici. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa mestskej časti Bratislava - Dúbravka Lucia Marcinatová, v piatok 23. september odštartuje podujatie vystúpením speváka Roba Miklu a speváčky Katky Korček. V sobotu 24. septembra nebude chýbať vystúpenie kapely Polemic, zábava s hviezdami SuperStar a detské popoludnie. Nedeľa 25. septembra prinesie koncert Roba Pappa a Bugalovcov a v uliciach Dúbravky bude znieť country, ľudová či svetová hudba. Návštevníci si môžu zasúťažiť vo varení guláša pri kultúrnom dome alebo si pozrieť dúbravský sprievod, ktorý pôjde od 12:50 trasou od Domu kultúry Dúbravka cez Saratovskú ulicu do starej Dúbravky na Žatevnú ulicu. Okrem rôznych vystúpení budú v mestskej časti prebiehať aj ďalšie sprievodné podujatia ako šachový a tenisový turnaj, výstava patchworku, tradičné remeslá či prehliadka kotolne. Celý víkend sa budú môcť návštevníci občerstviť v desiatkach stánkov pred domom kultúry, na Žatevnej ulici aj v uličkách starej Dúbravky. Hody sú v Dúbravke už tradične spojené s vinohradníctvom a dobrým jedlom. Novodobú históriu začali písať po revolúcii v roku 1989. Dúbravskými hodmi si každoročne mestská časť pripomína posvätenie dúbravského farského chrámu, čiže Kostola sv. Kozmu a Damiána. 

Hody v bratislavskom Ružinove sa začnú v piatok 23. septembra o 18:00 v Kostole Vincenta de Paul chrámovým koncertom speváckeho súboru Cantus. Podľa hovorkyne mestskej časti Bratislava - Ružinov Marianny Šebovej bude sobota 24. septembra patriť Rodinnému trhu Ružinovčanov a vystúpeniam speváčky Simi Martausovej, speváka Igora Kmeťa a kapele Metalinda. Športovci si budú môcť vyskúšať tradičnú Ružinovskú rýchločasovku. V nedeľu 25. septembra sa odprezentujú základné školy Ružinova, vystúpi Folklórny súbor Karpaty, spevák Samo Tomeček aj český spevák a skladateľ David Koller. Počas oboch dní si ľudia budú môcť kúpiť alebo ochutnať regionálne produkty na Farmfeste, ktorý sa bude nachádzať v Parku Andreja Hlinku. Chýbať nebudú ani hodové stánky s občerstvením a kolotoče. 

Okrem bratislavských hodov sa v kraji budú konať oberačkové slávnosti v Modre (okres Pezinok). Modranské vinobranie 2016 bude oslavou tradícií, aké zachovávali starí obyvatelia ešte aj po druhej svetovej vojne. Ako agentúru SITA informovala Marcela Kvetková z Kultúrneho centra Modra, srdcom vinobrania bude tento rok Vinohradnícky dvor, ktorý vytvoria na nádvorí historickej radnice. Tam budú môcť ľudia ochutnať husacinu, čerstvý chlieb a víno. V historickej mestskej pivnici si milovníci vína prídu na svoje jeho degustáciou. Modranské vinobranie ponúkne aj alegorický sprievod, ktorý je typickým záverečným aktom oslavy oberačiek.

- - Inzercia - -