Dnes je nedeľa, 16.jún 2019, meniny má: Blanka, Bianka
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Aké krásne je byť dvaja

október 12, 2016 - 10:05
Poštová banka a Radošinské naivné divadlo (RND) majú k sebe blízko už niekoľko rokov. Práve vďaka Poštovej banke Radošinci môžu hrať v nových priestoroch. Aj v tomto prípade platia slová piesne Roba Grigorova Aké krásne je byť dvaja. Pieseň sa vám zdá byť akási povedomá? Áno, spieva si ju Rudo a Olina v reklamnom spote na Partnerskú pôžičku. O svojom vzťahu k peniazom aj vo dvojici nám viac prezradili herečka RND Barbora Švidraňová a člen predstavenstva Poštovej banky Peter Hajko.

Orientovať sa vo všetkých pracovných termínoch, to chce dobrý prehľad. Máte taký aj vo vašich financiách?

Barbora Švidraňová: Áno, chvalabohu, už áno! Kedysi som bola dosť nezodpovedná a nevedela som si odložiť, ale odkedy mám nový byt a iné záväzky, tak si dávam pozor, ako míňam peniaze.
Peter Hajko: Čo sa týka mojich financií, na ich správu mi zostáva oveľa menej času a preto túto úlohu s radosťou prenechávam  manželke (smiech), ktorá má tiež dlhú bankovú prax a zatiaľ sa jej darí nakladať s našimi financiami úspešne. Samozrejme, financie spolu konzultujeme a snažíme sa to nastaviť tak, aby výška našich úspor dosahovala minimálne výšku našich úverov.

Ste skôr sporivé typy alebo radi doprajete sebe, vašim priateľom a blízkym?  

B. Š.: Nie som zástanca prílišného sporenia. Rada si užijem peniaze, ak ich mám, a keď nie, tak sa viem uskromniť. Rada obdarúvam ľudí, rada pozývam, rada vrážam peniaze do hudby, lebo verím, že to má hlbší zmysel. Rada si doprajem dobré jedlo alebo dovolenku. Verím tomu, že keď som štedrá k druhým, tak aj život potom bude štedrý ku mne. Všetko je kolobeh, čo dáte, to sa vám vráti. 

P. H.: Vo svojom živote sa držím pravidla prvého pocitu, viem sa veľmi rýchlo nadchnúť, ale aj veľmi rýchlo vychladnúť a tak je to aj pri míňaní. Veľmi často nakupujem na základe emócií, čo znamená, že určite míňam rýchlejšie, ako sporím. Našťastie mám pri sebe rozumnú manželku, ktorá vie množstvo mojich emočných nákupov včas zastaviť (smiech), takže naša rodina je v nákupoch tak trochu iná ako väčšina domácností na Slovensku. Ja som ten, ktorý viac míňa a kupuje, a manželka je práve tá, ktorá si kúpu každej veci viac premyslí.

Na čo najradšej a možno najviac míňate a čo vás vie úprimne potešiť?

B. Š.: Do svojej hudobnej tvorby vrážam teraz najviac. Vlastne skoro všetko, čo zarobím. Inak mám rada parfumy, kvalitné topánky, míňam na zážitky a cestovanie! Na to mi nie je ľúto minúť hocikoľko.

P. H.: Veľmi rád cestujem, hlavne po Slovensku, množstvo víkendov trávime s rodinou v rôznych kútoch našej krajiny, a práve na tieto víkendy ide časť našich financií. Veľkú radosť mi robí kúpa darčeka, a to hlavne pre moje deti, takže na povinný víkendový nákup sa u nás paradoxne najviac tešia deti. Keď idem kúpiť čo i len mlieko, vždy sa jeden z nich ku mne pridá a v obchode potom hádže na mňa tie veľké detské oči s vysvetlením, že práve po tomto najviac túži vo svojom živote. (smiech) Väčšinou týmto silným argumentom podľahnem.

Čerpali ste alebo čerpáte pôžičku, prípadne nejaký úver? Prezradíte aj, na aký účel ste ich použili?

B. Š.: Áno, mám hypotéku na byt a ešte splácam spotrebák. Dnes sa mladý človek, bohužiaľ, inak nedokáže postaviť na vlastné nohy.
P. H.: Mám niekoľko pôžičiek, bez hypotéky by som si nekúpil dom a bez bezúčelového úveru by som si nekúpil auto, takže pôžičky sú mojím celoživotným partnerom (smiech). Ja pôžičky však chápem aj trochu inak ako len peniaze na kúpu tovaru. Keďže patrím medzi tých ľudí, ktorí rýchlejšie míňajú ako sporia, pochopil som, že ťažšie je pre mňa usporiť mesačne 100 eur na termínovaný účet, ako splatiť 100 eur z úveru, a tak som si zaviedol systém sporenia cez pôžičku – zoberiem si pôžičku, peniaze si uložím na termínovaný účet alebo do podielových fondov a pôžičku splácam. Takto to robím už niekoľko rokov a pomohlo mi to nasporiť si sumu, vďaka ktorej cítim finančnú istotu.

Aký máte názor na financie v partnerstve? Myslíte si, že partneri majú mať prehľad a spoločné financie, alebo ste zástancom oddelených peňaženiek?

B. Š.: Myslím, že je dobré, aby neboli od seba partneri finančne závislí, a každý by mal mať svoj rozpočet na svoje záľuby a povinnosti. Ale pokiaľ si plne dôverujú a vedia navzájom tolerovať výdaje, tak prečo nie? Ale ja by som nechcela, aby mal môj partner pocit, že ho kontrolujem, a naopak. A nechcela by som si od neho pýtať na novú kabelku. (smiech) Ale v rámci domácnosti je to praktické.

Máte nejaké rady či tipy, ako by sa mal človek správať k financiám?

P. H.: Hlavne správať sa rozumne. Dnes sa na nás zo všetkých strán hrnú reklamy, ktoré presviedčajú, že každý si môže dovoliť takmer všetko. V živote je to však trochu inak. Vždy by sme si mali pamätať, že výška mojej mesačnej splátky všetkých úverov by nemala byť vyššia ako 40 % môjho čistého príjmu a zároveň, že ak sa chcem pripraviť na budúcnosť a hlavne na neočakávané veci v budúcnosti, mal by som si v priemere mesačne odkladať aspoň 10 % svojho príjmu. Ak to nedokážem, tak by som si mal minimálne vytvoriť rezervu, teda nasporiť si peniaze v takej výške, aby som v prípade straty príjmu dokázal 1 až 2 roky prežiť, to znamená platiť všetky svoje mesačné výdavky – energie, stravu, nájomné, bežné denné výdavky na deti, atď. Dnes už existujú rôzne aplikácie na zaznamenávanie výdavkov, ktoré sú výbornou a rýchlou pomôckou.

 

- - Inzercia - -