Dnes je streda, 16.október 2019, meniny má: Vladimíra
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

Fenomén dnešných vzťahov: Milujem mladšieho muža

október 19, 2016 - 16:54
Povedzme si to na rovinu: rozhodnutie ženy mať po svojom boku staršieho muža spoločnosť začala akceptovať. Éra zajačikov, ktorí lovia staršie ženy, tu už bola, a moderná doba ju prijala ako súčasť revitalizácie akéhosi postoja... Tak prečo ukazujeme prstom na zrelé ženy, ktoré vedľa seba túžia mať mladšieho partnera? Ide azda o vesmírny úkaz?

Nový fenomén, ktorý rúca predsudky? Mohli by sme začať s úplným klišé – každý má predsa právo na lásku. Tak radi a často používame tento „právnický termín“ a pritom zabúdame, aký ozajstný slobodomyseľný význam má. Prečo pokladáme ten vekový rozdiel ženy a muža za asymetriu vzťahu? Tak ako si čoraz častejšie ženy zvykajú na vedúce pozície vo veľkých spoločnostiach, rovnako sú otvorené vzťahom.

Počet partnerstiev, v ktorých dominuje staršia žena, stále rastie a vzhľadom na dnešný stav spoločnosti je jasné, že to tak bude aj naďalej. Tak znejú „proroctvá“ psychológov, ktorí tento jav neberú ako niečo ojedinelé. Tých otázok, prečo je to tak, je celý rad, lekári však prišli na jeden zaujímavý fakt. Viac ako štvrtina slovenských mužov mala prvý pohlavný styk so staršou partnerkou. Hovoríme o rozdiele viac ako päť rokov. Našli sa aj takí, ktorí zdieľali svoju prvú rozkoš s viac ako o 20 rokov staršou partnerkou. Bude na tom niečo?! Ak to vezmeme čisto teoreticky, sociologické štúdie zistili ďalšiu kuriozitu, o ktorej by možno mnohí pochybovali: tieto vzťahy dokážu byť mimoriadne trvácne! Od začiatku totiž musia čeliť veľkým predsudkom a prekonávať zložitejšie prekážky. Skutočne?! A do tretice jedna nesporná rovnica: mladšia partnerka = vyššie nároky, staršia partnerka = pohoda a vyrovnanosť. Je to záruka plnohodnotného vzťahu?

Elixír života 

„Bol pre mňa ako elixír, vďaka ktorému som omladla.“ Prečo si ženy vyberajú mladších mužov? Jednu z odpovedí ste našli hneď v titulku. Príbeh 43-ročnej Jany, ktorú doslova zbalil tridsaťročný Daniel z Nitry, je autentickým príkladom. Ako sama priznáva, zvláštne pohľady ľudí registrovala od prvého momentu: „Neviem, či je to v dnešnej dobe ešte stále chápané ako senzácia. Predsa dnešná moderná spoločnosť sa už dávno zoznámila s gejmi či lesbičkami, tak čo je na tom také čudné, že mám doma namiesto pohodlného a znudeného päťdesiatnika, naplno žijúceho tridsiatnika s ambíciami? Medzi nami je trinásťročný rozdiel, priznávam, aj ja som sa s tým musela na chvíľu vyrovnať, ale pochopila som, že vek je len číslo. Mala som krátko po rozvode, keď som sa zoznámila s Danielom. Bol plný elánu, optimizmu, energie a stále sa usmieval. Pamätám si, že v tom mojom pochmúrnom období, keď mi stroskotala loď, na ktorej som sa plavila s exmanželom pätnásť rokov, bol pre mňa ako elixír, vďaka ktorému som omladla. Okamžite mi zahojil rany, ktoré by som si musela sama liečiť asi poriadne dlho. Spoznali sme sa vďaka mojej práci. Pracovala som v banke, kde prišiel požiadať o úver na svoj nový byt. A nebol hocijaký. Keď som videla tie plány, hneď som si povedala, že v takom by som raz chcela aj bývať. Bol mi veľmi sympatický, ale moje sebavedomie bolo na úpadku. Zakopnúť o takého chlapa som mohla akurát tak v časopise. Ale osud sa so mnou poriadne zahral… Keďže vybaviť úver trvá nejaký čas, stretnutia s ním som mala častejšie ako s bežným klientom. Až mi raz navrhol, či by sme zvyšok nemohli prebrať na večeri. Zostala som v šoku. Ani vo sne by mi nenapadlo, že by mal ten modrooký chalan o mňa záujem. Neváhala som. A aj keď som to možno zo začiatku brala viac ako flirt, a dám ruku na to, že aj on, presvedčil ma o opaku. Často som sa ho často pýtala, prečo práve ja, keď môže mať mladšie a krajšie? On na to, vraj už viem, čo od života očakávam, a som žena s názorom na svet. Aj on bol vyzretý na svoj vek. Inak by som do toho nešla. Paradoxné je, že do toho nádherného mezonetového bytu som sa s ním o rok sťahovala. Život s mladším partnerom má svoje veľké výhody. Poháňa ma vpred. Možno by som to už v mojom veku aj zabalila, ale on ma stále motivuje k tomu, aby som sa o seba starala, udržovala sa v kondícii, užívala si všetky tie ženské záležitosti, od manikérky až po kaderníka. A najmä na ňom vidím, ako veľmi oceňuje moju zrelosť, a v istých momentoch aj schopnosť správne sa rozhodnúť. Som rada, že aj napriek tým nedôstojným narážkam, ktoré sme si párkrát museli vypočuť na našu adresu, sme spolu šťastní a užívame si každý jeden deň. Nikdy totiž neviete, kedy sa tá rozprávka skončí.“

Každý vzťah je lotéria

Prirodzene. Nezáleží na veku, farbe pleti ani na vašej telesnej schránke. Láska je jednotnou rovnicou pre všetkých. V prípade schémy zrelá žena – mladší partner sme v rovnakých štatistických údajoch. Aj napriek generačnému rozdielu, ktorý prináša nerovnosť vzťahu, ide o individuálne prípady. Že sa váš partner nebavil na diskotékach na piesne Karla Gotta? Že jeho idol nebola práve Hana Zagorová? Ženská emancipovanosť sa určite hravo vyrovná aj s takouto banálnosťou, ktorú budete možno musieť vysvetľovať vašim kolegom. Ľahšie však môžete nadviazať na váš sexuálny apetít, ktorý sa giganticky zvýšil už len pri vyslovení jeho mena.

Vtedy budete vo veľkej prevahe a endorfíny v okamžitej pohotovosti. Ale pozor! Väčším problémom bude v budúcnosti otázka založenia rodiny, ak vôbec. Ak nepôjde o primárny cieľ partnerstva, máte vyhraté. Ak ho túžba po otcovstve neuspokojí ani v podobe vašich detí, začne blikať červená kontrolka. Pravdou je, že časy sa menia a kritériá, ktoré kedysi boli svätosväte zakódované v ženskej mysli ako Desatoro Božích prikázaní, je dnes len otázkou priorít a prispôsobenia sa. Vo všetkom platí rovnováha: ak sú naplnené potreby oboch jedincov, ktoré od partnerstva očakávajú, každý vzťah môže byť „odsúdený“ na večnosť.

Názor psychologičky Mgr. Sylvie Godinovej: 

Vekové rozdiely vo vzťahu nie sú fenoménom len posledných rokov, skôr sa o nich vďaka médiám viac hovorí a rastie i otvorenosť a tolerancia voči takýmto nezvyklým partnerským schémam. Aj napriek tomu väčší vekový rozdiel medzi partnermi v spoločnosti občas nesie odtienky škandalóznosti. To, čo skôr možno nazvať fenoménom, je vyššia miera emancipácie a samostatnosti žien, možno mierny posun jednotlivých vývinových úloh tým, že si aj ženy budujú vzdelanie, odbornosť, kariéru. Predpokladá sa, že k výrazne mladším partnerom inklinujú samostatné, sebavedomé a ambicióznejšie ženy, ktoré majú vyššiu potrebu aktivity a menej inklinujú k usadlému spôsobu života.

V prípade vzťahu s mladším mužom viac vychádza na povrch otázka možnosti založenia rodiny a záleží na partneroch, ako sa postavia k tomu, čo všetko im dokáže takýto vzťah poskytnúť. Otázka o rovnocennosti partnerov je individuálne špecifická, ak však hovoríme o vzťahu s prívlastkom partnerský, rovnocennosť by mala byť jeho súčasťou. To, čo má byť medzi partnermi zosúladené viac než ich vek, je ich osobnosť, požiadavky, očakávania a túžby, ktoré do vzťahu vkladajú. Mnoho závisí od toho, s akou motiváciou do vzťahu ľudia vstupujú. Sú pohnútky zištné? Je vzťah potvrdením ega? Rovnako so sebou do vzťahu prinášajú vlastné hranice a limity toho, čo všetko sú schopní a ochotní tolerovať.

Objavujú sa pochybnosti, ktoré súvisia práve s nerovnakým tempom starnutia, rozdielnosťou životných etáp, v ktorých sa partneri práve nachádzajú. Rovnako sa môžu ako rizikové faktory ukázať predchádzajúce vzťahy či manželstvo staršieho z partnerov a do hry vstupujú záväzky. Ľudia zväčša potrebujú i kontakt s osobami z vlastnej rovesníckej skupiny, netreba to podceniť. Každý takýto vzťah naberá vlastné špecifiká, ktoré treba zvážiť. No napriek všetkému zmienenému si myslím, že aj takéto vzťahy sú udržateľné, podobne ako všetky, do ktorých sme schopní a ochotní investovať úsilie.

zak_8437h.jpg

Foto: 
Peter Žákovič

Horúci slovenský pár

Najhorúcejšou témou posledných dní bol nepochybne nový vzťah našej najlepšej moderátorky Adely Banášovej. Zdá sa, že jej srdce sa po sedemročnom vzťahu s tanečníkom Petrom Modrovským, ktorý ukončila pred pár mesiacmi, opäť rozbúchalo. Svoje šťastie tentoraz našla po boku obľúbeného markizáckeho moderátora Viktora Vinczeho, ktorý, ako vidieť, nezažíva úspechy len v pracovnej oblasti.

Zamilovaný párik sa dal údajne dokopy na svadbe Veroniky Ostrihoňovej a Sajfu, pričom Viktor bol hosťom nevesty a Adela ženícha. Verejnosť bola touto informáciou príjemne prekvapená, mnohí z nich si však nezabudli povšimnúť ich desaťročný vekový rozdiel. My osobne im držíme palce!

- - Inzercia - -