Dnes je utorok, 23.júl 2019, meniny má: Oľga
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Rozhovor s riaditeľkou kúpeľov Smrdáky: Liečime silou prírody

november 03, 2016 - 09:44
O minerálnych prameňoch v Smrdákoch kolujú legendy hádam už od čias, čo ich objavil pastierik oviec a liečil si v nich ubolené nohy. Prírodné bohatstvo sírovodíkovej vody a sírneho bahna po čase objavil aj svet. Do Kúpeľov Smrdáky sa doteraz chodia liečiť pacienti zo Slovenska aj zahraničia a ich riaditeľka MÁRIA TURJANÍKOVÁ hovorí, že ide o jedinečné prírodné bohatstvo v celej strednej Európe.

Pani riaditeľka, prečo má práve minerálna voda v Smrdákoch taký osobitý význam?

Osobitné postavenie a význam dáva Kúpeľom Smrdáky ich chloridovo-hydrouhličitanová, vápenatá  a sírna minerálna voda, ktorá je liečivá. Jej najúčinnejšou zložkou je aktívna dvojmocná síra obsiahnutá vo vode vo forme voľného a viazaného sírovodíka. A práve pre tento mimoriadny obsah sírovodíka, vyše 670 miligramov v litri, sa minerálna voda v Smrdákoch považuje za najkoncentrovanejšiu sírnu vodu nielen na území Slovenska ale aj v celej strednej Európe. Z balneologického hľadiska má veľký význam pre pacientov aj  naše liečivé bahno, ktoré sa vyznačuje ílovitou skladbou a jemnou štruktúrou.

ram_1953.jpg

Foto: 
Ramon Leško

V čom sú najväčšie liečivé účinky sírovodíka?

Sírovodík pôsobí protizápalovo, v tom je jeho veľká sila. Samozrejme, jeho koncentráciu vo vode stanovuje lekár pre každého pacienta individuálne. Na začiatku liečby začíname nižšou koncentráciou, s pribúdajúcimi dňami liečby sa pomer  sírovodíka v kúpeli zvyšuje. Najvyššia je pri čiastkových procedúrach, keď si pacient kúpe len horné alebo dolné končatiny. Sírovodík totiž preniká cez kožu do celého krvného obehu a prúdi do celého tela. Zaujímavosťou je, že náš prameň nie je termálny má iba trinásť stupňov. Preto v kúpeli minerálnu vodu riedime tak aby sme dodržali stanovenú teplotu predpísanu lekárom.  Velmi dôležity je  po kúre  odpočinok. Zaťažený organizmus po absolvovaní našich procedúr potrebuje pokoj.

Mimochodom, ako vzniká to známe smrdácke bahno?

Bahno zreje v takzvaných zrecích bazénoch jeden rok. V kúpeľoch máme dva bazény, kým jeden sa používa, druhý zalievame minerálnou vodou. Konzistencia, ktorá sa  vytvára následným zohriatím na presne určenú teplotu, prehrieva kožu a má fantastický liečivý účinok. Práve kombinácia bahna a minerálnej vody zlepšuje stav  našich pacientov so zameraním na  ochorenia pohybového aparátu a kožných neinfekčných chorôb. 

Hovorí sa, že koža je zrkadlom duše. Predpokladám, že každému pacientovi sa venujete individuálne, beriete do úvahy aj to, čo prežil, jeho životný štýl, nastavenia...

Minerálna voda a bahno sú liečivé, ale nie všemohúce. Pacienti si musia uvedomiť, že koža reaguje na naše vnútorné pochody. Dôležité je, aby si uvedomili, že musia zvoľniť tempo, často zmeniť životný štýl a podobne. Mali sme tu klienta z Anglicka, ktorý sa po rokoch neúspešnej liečby až u nás prvýkrát dozvedel, čo všetko obnáša liečba atopického ekzému (teda nielen lieky a krémy), ale aj to, že musí držať diétu, používať len bavlnenú bielizeň a vymeniť prací prášok. Ak chceme dosiahnuť priaznivý výsledok, musíme sa zamerať na človeka ako individuálnu osobnosť a jeho zdravotný stav posudzovať komplexne. Sme jediné zariadenie na Slovensku, kde sa liečia aj deti od troch rokov. Paradoxne však dospelí majú väčší problém s disciplínou ako deti. Workholikovi trvá dlhšie, kým nabehne na pomalší rytmus a sústredí sa na liečbu a oddychový režim, čo je podstatná súčasť liečby. U detí je situácia občas skomplikovaná návštevami, ktoré sa im snažia “osladiť” pobyt na liečení, čo má veľakrát negatívnu odozvu na ich stave pokožky. Aj preto sa snažíme edukovať rodičov detí, ako pokračovať ďalej doma v režime stravovania, ošetrovania kože a celkovej životosprávy, aby sa predĺžil účinok liečby.

ram_1917.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Súčasťou liečebného pobytu  sú aj ďalšie žiadané procedúry. Ktorú by ste spomenuli ako prvú?

Veľmi dôležitá je  fototerapia, v lete prípadne solárium. Tento rok opäť ako jediní na Slovensku sme spustili 3D  UVB fototerapiu, ktorá bola vyrobená špeciálne pre kúpele Smrdáky nemeckou spoločnosťou. Súčasťou liečby je aj denné ošetrovani kože masťami, ktoré sú pripravované špeciálne pre nás v senickej lekárni. 

Na pozícii riaditeľky kúpeľov v Smrdákoch ste už tretí rok, stretávate sa s pacientami, ktorí k vám prichádzajú opakovane. Vyliečili sa niektorí zo psoriázy úplne?

Psoriáza je neinfekčné kožné ochorenie, ktoré sa však nedá vyliečiť úplne. Liečbou sa však dá dosiahnuť výborný výsledok. Čo je veľmi pozitívne, že sa  pacienti v Smrdákoch cítia ako doma. Môžu sa odhaliť do krátkych tričiek a “šortiek” bez pocitu “posudzovania” okolím a to im dodáva lepšie sebavedomie. Hlavne deti vidia, že nie sú samé a navzájom sa povzbudzujú. Fakt, že sa u nás cítia slobodne a uvoľnene, v liečbe veľmi pomáha. Pozitívne myslenie a úsmev je to, čo by nemalo chýbať nielen našim pacientom, ale hlavne každému jednému z nás, ktorí sa o nich staráme. 

MAJA MIKOVÁ

- - Inzercia - -