Dnes je nedeľa, 22.september 2019, meniny má: Móric
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Nová komédia Pi čaj, miláčik! postavila na nohy Novú scénu

november 05, 2016 - 13:19
„Netvárime sa, že prinášame niečo zásadné a závažné, čo tu ešte nikdy nebolo. Chceme ponúknuť kvalitnú komédiu, ktorá hercov baví a divák si pri nej oddýchne a zabaví sa,“ prezrádza ambície tvorcov dramaturg a režisér Svetozár Sprušanský. Hra Pi čaj, miláčik! je najnovším titulom v repertoári bratislavského Divadla Nová scéna a darčekom k 70. výročiu jeho založenia.

Svetozár Sprušanský má na ľahké komédie „kľúč“. Na Novej Scéne ich už režíroval niekoľko a vždy považuje za šťastie, ak sa zíde partia hercov, ktorých práca baví a sami obohacujú hru vlastnými nápadmi a gagmi. Hra Pi čaj, miláčik! im na to poskytuje mimoriadny priestor – odohráva sa totiž v prostredí, ktoré dôverne poznajú.

img_05.jpg

Foto: 
Nová scéna

Skúška divadelnej spoločnosti deň pred premiérou dáva divákovi možnosť spoznávať bláznivý svet divadelného zákulisia, vzťahy medzi režisérom – v tomto prípade režisérkou  –, hercami aj ostatným personálom. Mnoho predobrazov postáv aj bláznivých až absurdných situácií poznajú všetci herci z vlastnej praxe a vďačne ich využívali pri tvorbe inscenácie. 

img_01.jpg

Foto: 
Nová scéna

Hra vznikla vo Francúzsku, kde mala obrovský úspech a v roku 2011 získala Moliérovu cenu ako Komédia roka. Jej autormi sú manželia – divadelníci Danielle Navarrová a Patrick Haudecoeur, ktorí priniesli na javisko postavu ťažko skúšanej režisérky (v alternáciách ju stvárňujú Zuzana Tlučková a Lucia Vráblicová), hereckej divy s manierami (Jana Lieskovská a Karin Olasová), herca, ktorý nevie hrať, ale je synom producenta, preto sa mu odpúšťa (Dávid Hartl a Peter Makranský), príliš iniciatívneho herca (Martin Kaprálik) aj herca s neprimerane vysokým sebavedomím (Pavol Plevčík).

img_02.jpg

Foto: 
Nová scéna

Autori hry odporúčali preniesť ju do vlastného kontextu, a tak sa hravý a tvorivý kolektív na Novej scéne zabával pri vymýšľaní gagov a parodovaní kolegov a situácií zo slovenského divadelného prostredia. „Nacvičiť ľahkú komédiu nie je jednoduché,“ tvrdí režisér Svetozár Sprušanský a treba povedať, že herci dostávajú zabrať aj na každom predstavení. Hrá sa viac ako dve hodiny bez prestávky a hlavné postavy po celý čas prakticky neschádzajú z javiska. A tak je to poriadny nápor aj na bránice divákov.

- - Inzercia - -