Dnes je štvrtok, 18.júl 2019, meniny má: Kamila
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Herec a moderátor Marián Mitaš: Drsniak so sexepílom či nežný romantik?

november 21, 2016 - 14:15
Sympaťák, ktorému sa už roky darí prekvapovať. V jednom momente je drsniak so sexepílom na pohľadanie, v druhom plachý mladík. Najnovší televízny projekt – súťaž Ostrov – ukazuje opäť ďalšiu z tvárí MARIÁNA MITAŠA. Aký je v skutočnosti?

Už niekoľko rokov vám „ide karta“, ako sa hovorí. Vaše postavy sú mimoriadne dominantné a dávajú vám príležitosť ukázať vaše herecké umenie. Aký typ úlohy je pre vás výzvou?

Všetky. Bolo by nezodpovedné pristupovať k akejkoľvek postave bez rešpektu. Ako nás učili už v prvom ročníku, neexistujú malé postavy, iba malí herci. Rovnako je to aj s typom postáv. Keď si človek zapne telku, ide do kina či do divadla, očakáva výkon, ktorý ho zaujme, pobaví... Je na hercovi, aby mu ten zážitok sprostredkoval.

Nerobí vám problém zahrať atraktívneho lekára – zvodcu ani mlčanlivého policajta, ktorý si drží odstup... Aký muž ste v skutočnosti? 

Z každého trochu. Zuzana Fialová mi raz povedala, že sa človek môže snažiť zahrať akúkoľvek postavu, ak do nej nedá kúsok seba, bude nezaujímavá. S tým súhlasím.

zak_3227.jpg

Foto: 

Filmy ako Dom, Kandidát, Viditeľný svet, neskôr seriály Mesto tieňov, Horúca krv, Búrlivé víno... Čo vás počas kariéry ako herca najviac „vycepovalo“?

Búrlivé víno. Nakrúcali sme kontinuálne rok a pol vo veľmi vysokom tempe. Je pravda, že ten materiál, s ktorým som mohol pracovať, bol bohatý a zaujímavý. Boli aj dialógy, ktoré slúžili na pripomenutie dejovej linky a boli skôr rozprávačské. S tými sa vždy musí niečo spraviť priamo na pľaci. Pri výrobe denného seriálu si človek cibrí remeselnú stránku. Dramaturgiu, dialóg a trochu aj réžiu.

Je nejaká úloha, po ktorej by ste vyslovene túžili, a naopak, nejaká, ktorú by ste ani za nič neprijali?

Vždy som si chcel zahrať postavu Larryho vo filme Closer. Aj Ivan Locke z rovnomenného filmu by bola výzva. Z divadelných mám veľmi rád postavu Betka v hre Doktor Macbeth, ktorú hráme v bratislavskom MDPOH. Mám rád, keď sa postavy vyvíjajú. Ak sa na javisku počas tých dvoch a viac hodín postava nejako zmení. Betko je typický príklad. Rovnako aj vo filme. Čaká ma jedna taká v decembri v česko-americkom filme Milada. Na to sa veľmi teším.

Momentálne divákom ukazujete aj svoje moderátorské schopnosti v dobrodružnej šou Ostrov. Ako sa vám zžívalo s novou úlohou? Moderovať v štyridsaťstupňových horúčavách nie je hračka…

Nemusel som sa zžívať. Pracoval som ako moderátor v televízii v rokoch 2001 až 2004. Od roku 2006 pracujem ako moderátor v Rádiu FM. Prvé dva týždne boli síce náročnejšie, lebo sme sa museli s kreatívnym producentom naladiť na jednu vlnu, ale potom to už bola zábava. Aj keď to tak, paradoxne, na obraze nevyzerá.

1_2.jpg

Foto: 

Ako sa vám hralo po boku Jessicy Chastain a Daniela Brühla vo filme The Zookeeper' s Wife? Spolupracovať s takýmito hviezdnymi menami sa podarí málokomu... Otvorila vám táto skúsenosť dvere do Hollywoodu?

Zatiaľ to necítim. Nikto mi z Hollywoodu nevolal. (smiech) Opäť platí, že sa snažím držať pri zemi. Pokora je ďalšia z vlastností, ktorú nám v škole prízvukovali. Dúfam skôr, že to bude výhoda v budúcnosti. Uvidíme, keď sa film dostane do kín v marci budúceho roku. Nemám veľké oči. Pozornosť sa venuje hlavne Jessice a Danielovi. Môj priestor je príliš malý na to, aby mi zrazu začali volať agenti z Los Angeles. Ako sa hovorí, verím v najhoršie, dúfam v najlepšie. (smiech) O spolupráci s Jessicou a Danielom len toľko, že bola štandardná. Čo je kompliment. Správali sa veľmi profesionálne, prijímali moje návrhy a na dialógu boli ochotní pracovať rovnocenne.

Keď sme pri tých vzťahoch na pracovisku... Chodievate po predstavení alebo nakrúcaní s kolegami na pivo alebo do baru? S kým z brandže ste si padli do oka a ste priateľmi aj v súkromí?

Nezvyknem chodiť do krčmy. Raz za mesiac – dva si vyjdem, ale dávam prednosť rodine a obľúbeným seriálom. Ak mám chuť na „čapáka“, skočím si dole do krčmičky s vlastným pollitrom a nechám si natočiť so sebou. (smiech)

Takže takmer všetok čas trávite buď na pľaci, alebo s rodinou. Čo vaše vlastné, chlapské aktivity?

Kedysi to bol basketbal, potom hokej. Basketbalová partička sa rozpadla. Hokej som prestal hrať, keď som dostal pukom do zubov. Nebolelo, ale ťažko sa to maskovalo pred nakrúcaním. (smiech) Teraz sa chystám na futbal. Uvidím, ako to vyjde s časom. Pravidelne jazdím na snouborde. To ma baví asi najviac. Milujem hory a dokonale si pri tom oddýchnem. Najnovšie som sa učil jazdiť na koni. Nemyslím si, že by som bol talent, ale musím to zvládnuť. Veľmi ma hnevá, keď mi niečo nejde, a teda je to pre mňa taká aktuálna výzva.

Vyrastali ste na dedine, nie ste typické dieťa veľkomesta... Divadlo a televízia z vás však spravili známeho človeka. V čom sa vám zmenil život? 

Snažím sa, aby som ostal nohami na zemi, za každých okolností. Nemyslím, že ma zmenila sláva. Skôr Bratislava. Žije sa tu iným tempom ako v Podskalí. Rýchlejšie a viac.

Keď ste boli dieťa, čím ste chceli byť? Bolo to typické – futbalista alebo policajt? Alebo vás to odjakživa ťahalo k hraniu a umeniu?

Čo si pamätám, tak najskôr som chcel byť smetiarom. Potom kamionistom a neskôr moderátorom v rádiu. Herectvo prišlo na strednej skole.

zak_5007.jpg

Foto: 

Netúžite po nálepke sexidol ani celebrita. Kto je pre vás z brandže vzorom?

Mám veľa vzorov. Z českých a slovenských hercov je to napríklad Karel Roden. Zo zahraničných Clive Owen, Christopher Walken, Jake Gyllenhaal, Jude Law a ďalší...

Blížia sa Vianoce, žijete týmto obdobím nejako špeciálne? Prípadne inak ako kedysi? 

Veľmi si zakladám na tradíciách. Vianoce oslavujeme rovnako ako kedysi u babky v Podskalí. Od rána sa zdobí stromček. Ak už je doma. Ak nie, ide sa poň do lesa. Osadí sa a ozdobí. A potom už prichádza moja najobľúbenejšia fáza – príprava babkinej kapustnice. To sa nepohnem od sporáka hodnú chvíľu. Neviem sa jej nabažiť.

Spomínate si na najkurióznejší darček, ktorý ste na Vianoce dostali?

Tu sa musím priznať, že prekvapenia veľmi nefungujú. Vždy sa snažíme najskôr tajne, ale väčšinou nakoniec na rovinu zistiť, čo by rodinku potešilo. Ale mám pocit, že raz ešte ako malý som zo žartu dostal uhlie. Bol som traumatizovaný.

Ste z tých, čo si dávajú novoročné záväzky? A ak áno, dodržíte, čo ste si predsavzali?

Dávam si predsavzatia. A nedodržiavam ich. Ako správny Slovák. (smiech) Ale snažím sa.

- - Inzercia - -