Dnes je utorok, 16.júl 2019, meniny má: Drahomír
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Už urobili analýzu na Slavíne, teraz ju vyhodnocujú

november 28, 2016 - 07:49
Exminister M. Glváč inicioval vznik múzea venovaného oslobodeniu Slovenska v rokoch 1944-1945

Na bratislavskom Slavíne už urobili technickú analýzu stavu priestorov, kde by malo byť zriadené múzeum venované 2. svetovej vojne. Potvrdila hovorkyňa mesta Bratislavy Ivana Skokanová s tým, že v súčasnosti vyhodnocujú túto analýzu. Na jej základe by mali vedieť, aké nevyhnutné úpravy treba spraviť v priestoroch Slavína na to, aby tam mohlo múzeum vzniknúť. O výsledkoch analýzy chce informovať mesto rezort obrany, ktoré múzeum plánuje zriadiť.

S iniciatívou zriadiť múzeum prišiel ešte exminister obrany Martin Glváč v roku 2015. Na Slavíne by mala byť stála expozície Oslobodenie Slovenska v rokoch 1944-1945. Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa rezortu Danka Capáková, stavebno-technické a architektonické riešenie múzea nie je v gescii rezortu obrany. Ďalšia realizácia projektu múzea pod Slavínom závisí teda od stanoviska Magistrátu hlavného mesta SR Bratislava a MARIANUM – pohrebníctva mesta Bratislava. 

Slavín je najväčší vojnový pamätník v strednej Európe. Okolo neho je vojenský cintorín s vyše 6 800 vojakmi Sovietskej armády, ktorí padli pri oslobodzovaní Bratislavy počas druhej svetovej vojny. Pamätník bol postavený v rokoch 1957 - 1960 a slávnostne ho odhalili pri príležitosti 15. výročia oslobodenia mesta Sovietskou armádou 4. apríla 1960. V roku 1962 bol Slavín vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

- - Inzercia - -