Dnes je nedeľa, 22.júl 2018, meniny má: Magdaléna
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

Nezabudnuteľné princezné a princovia: Bol ich život rozprávkou?

december 24, 2016 - 09:12
Princovia a princezné z českých a slovenských rozprávok, bez ktorých by boli Vianoce nekompletné. Je však aj ich život ako z rozprávky? Osudy slávnych herečiek a hercov skôr pripomínajú smutné drámy, než slovné spojenie žili šťastne na veky vekov... Nájdu sa však aj svetlé výnimky.

Marie Kyselková (81): Z princeznej vrátnička

Medzi nezabudnuteľné princezné patrí aj Lada z rozprávky Princezná so zlatou hviezdou na čele. Stvárnila ju herečka Marie Kyselková, ktorá kvôli filmovej úlohe veľmi trpela. Najväčšie problémy jej robila práve zlatá hviezda. Spolu s parochňou jej ju každé ráno lepili na hlavu a až večer dávali dole. Po niekoľkých dňoch nakrúcania mala cez čelo a od ucha k uchu červený pruh, ktorý jej rozožral pokožku. Nepríjemný úraz utrpel aj Kráľ (František Smolík), keď ho princezná Lada prišla ráno pozdraviť a takmer mu korunkou vypichla oko. S rozrezanou kožou na stehne skončil predstaviteľ princa Radovana (Josef Zíma). Hoci rozprávka zožala obrovský úspech, hlavná predstaviteľka už nehrala v žiadnom významnom filme. „Lada ma preslávila! Je mi jedno, že som zaškatuľkovaná ako princezná so zlatou hviezdou. Pôvodne ju mala hrať Miriam Hynková. Tá však dostala obrnu a manželka režiséra Martina Friča rozhodla, že hviezdou budem ja,“ povedala herečka na margo rozprávky. Svoj život zasvätila výchove dvoch dcér a syna, ktorého čakala už počas nakrúcania rozprávky. Dokonca viac než desať rokov pracovala ako vrátnička na vysokoškolských internátoch v Prahe. V súčasnosti však trpí neznesiteľnými bolesťami v nohe, ku ktorým sa pridružili rodinné problémy so synom Ondřejom.

15681859_10154796680501119_12064677_o.jpg

Foto: 
Archív časopisu Slovenka

Libuše Šafránková (63) : Nesmrteľná Popoluška

Nezabudnuteľná! Presne taká bola legendárna rozprávka Tri oriešky pre Popolušku, ktorá preslávila éterickú Libušu Šafránkovú. Najslávnejšiu úlohu si zahrala ako dvadsaťročná, dlho zákulisie kultovej rozprávky tajila, odhalila ho až v knihe Tri oriešky pre Popolušku. Pri nakrúcaní po boku Pavla Trávníčka prichádzalo k mnohým vtipným situáciám. Natáčanie rozprávky, ktorá sa stala neoddeliteľnou súčasťou Vianoc, prebiehalo v lesoch na Šumave a herci museli scény na snehu zvládnuť na prvú klapku. „Aby sme mali aspoň raz za deň niečo teplé, jazdili za nami vojaci v obrnenom transportéri, lebo žiadna iná technika by sa tam nedostala. Vozili nám teplý čaj. Ten nám nalievali do voskových téglikov. Tým teplom sa však jeho vnútro celé rozpustilo a keď sa človek išiel z toho napiť, celý sa ‚zavoskoval‘ ,“ priznala so smiechom krásna Libuša, ktorá si od čias Popolušky zahrala v mnohých filmoch, no rolu krásnej Popolušky už žiadny neprekonal. V súkromí sa vydala za herca Josefa Abrháma, s ktorým tvoria harmonický pár. Nesmrteľnú Popolušku zdá sa, nič neprekoná, ona podľa svojich slov najviac ďakuje životu za to, že sa jej podarilo pred časom prekonať rakovinu pľúc.

princ_a_vecernice_1.jpg

Foto: 
Archív časopisu Slovenka

15682073_10154796680626119_1904330426_o.jpg

Foto: 
Archív časopisu Slovenka

tri_orisky_pro_popelku_7.jpg

Foto: 
Archív časopisu Slovenka

Pavel Trávníček (66): Nakrúca dodnes!

Najznámejším českým princom je nepochybne nestarnúci Pavel Trávníček. Jeho herecký debut bol práve v rozprávke Tri oriešky pre Popolušku. O rolu princa bol taký veľký záujem, že sa naň prihlásili stovky adeptov. Povráva sa, že Pavel dostal úlohu vďaka tomu, že sa trošku podobal na herca Alaina Delona. V tom čase mal však silný moravský prízvuk, preto ho musel nadabovať herec Petr Svojka. Z celého nakrúcania dodnes nezabudne na tanec s Helenou Růžičkovou, ktorá hrala princeznú Droběnu. „Režisér Vorlíček a Helena sa na ňom dohodli bez toho, aby som o tom vedel. Opýtal sa jej, či ma unesie a ona so smiechom povedala – ako prd! No a my tancujeme a zrazu ma schytila a už ma niesla. To som naozaj nečakal,“ spomína. Niekdajší lámač ženských sŕdc je dodnes úspešným hercom a dokonca pričuchol už aj k réžii. Hercovi nevyšli už tri manželstvá, z druhého má syna Adama a s bývalou láskou Helenou Dytrtovou má syna Pavla. Už onedlho však bude trojnásobným otcom. Jeho súčasná, štvrtá manželka Monika s ním čaká chlapca.

15658609_10154796680886119_203740603_o.jpg

Foto: 
Archív časopisu Slovenka

Milena Dvorská (†71): Smutný koniec slávnej herečky

Aké by to boli Vianoce bez princeznej Marušky z rozprávky Bol raz jeden kráľ? Herečka Milena Dvorská mala v čase nakrúcania len pätnásť rokov! To spôsobilo problémy pri nakrúcaní milostnej scény, keď sa mala so svojím milým rybárom (Vladimír Ráž) pobozkať. Scénu museli desaťkrát opakovať a atraktívny herec bol vraj z toho celý rozčarovaný. Život krásnej herečky však nevyzeral vôbec ako rozprávka. Milene sa po obrovskom úspechu rozprávky rozbehla kariéra na plné obrátky, avšak v jej súkromnom živote to, naopak, nikdy nemala ružové. Neustále mala nezhody so svojou dcérou Luciou, ktorá sa vydala za vodcu sekty Parsifala Imanuela. Kvôli nemu nikdy nevidela svojich osem vnúčat, čo ju utrápilo k smrti. Herečka zomrela krátko pred Štedrým dňom v roku 2009.

ppp.jpg

Foto: 
Archív časopisu Slovenka

Adriana Tarabková (50): Stopla sľubnú kariéru

Okúzľujúca princezná Anna z rozprávky Kráľ drozdia brada očarila pred tridsiatimi rokmi každého diváka, vrátane samotného kráľa v podaní Lukáša Vaculíka. Pre veľký úspech sa ešte niekoľkokrát objavila v rolách neodolateľných femme fatale, no rozhodla sa dať herectvu nadobro zbohom. Blond krásavica sa vydala za funkcionára futbalového Slovana Bratislava Zdena Romana a vytrvalo odmieta všetky ponuky na hranie, zmietla zo stola aj ponuku účinkovať v úspešnom slovenskom seriáli. Sláva jej jednoducho nesadla. „V dnešnej dobe by to bolo oveľa krutejšie než v minulosti,“ stojí si za svojím Adriana, ktorá podniká s obalovými materiálmi a všetok voľný čas venuje rodine. Herectvo pre bývalú modelku vraj nikdy nebolo prioritou a nikdy by sa k hraniu ani nevrátila. „Filmové prostredie je dosť náročné na zháňanie práce, a to nie je môj štýl. Každý má na niečo nadanie a niečo v živote chce. A toto nebola moja priorita. No bolo príjemné vyhrať konkurz, to je príjemné za každých okolností, v každej sfére života,“ uzavrela túto tému jedna z najkrajších princezien.

15682384_10154796679121119_713944562_o.jpg

Foto: 
Archív časopisu Slovenka

kral_drozdia_brada_vaculik_tarabkova.jpg

Foto: 
Archív časopisu Slovenka

Alena Vránová (84): Pyšná princezná rozvrátila dve manželstvá

Kto by nepoznal Pyšnú princeznú! Prvá československá filmová rozprávka pre deti bola nakrútená podľa jednej z najkrajších rozprávok Boženy Němcovej Potrestaná pýcha. Nádherná, no veľmi pyšná princezná Krasomila, dcéra vladára Polnočného kráľovstva, sa odmietne vydať za šľachetného kráľa Miroslava, ktorý sa uchádza o jej ruku. V úlohe spupnej a rozmaznanej princeznej sa predviedla česká herečka Alena Vránová. Predstaviteľka, z ktorej film urobil hviezdu, sa počas nakrúcania zamilovala do hereckého kolegu Vladimíra Ráža, kvôli ktorému opustila manžela Pavla Kohouta. Princ Miroslav dal svojej zákonitej kvôli Alene takisto zbohom. „Vladimír bol pekný muž s obrovskou charizmou. Spočiatku sme príbeh Krasomily a Miroslava hrali, ale potom sme do tej rozprávky vložili kus naozajstnej lásky,“ vyznala sa herečka. Rozprávkový vzťah však nemal dlhé trvanie, Ráž po pár rokoch odišiel opäť za mladšou. Dnes osemdesiatštyriročná herečka si už po sklamaní v láske nikoho nenašla, a všetok čas trávi s vnučkou a jej deťmi. Jej dcéra je totiž závislá od alkoholu, mamu neustále citovo vydiera a ničí jej život.

pysna_princezna_2.jpg

Foto: 
Archív časopisu Slovenka

Ján Kroner (60): Hviezdu Neboj sa zničili psychické problémy

Patril k najobľúbenejším slovenským hercom, ktorí sa pravidelne objavovali v najúspešnejších televíznych projektoch. Od čias drevorubača Ondreja z populárnej rozprávky Neboj sa však uplynulo už takmer tridsať rokov. Dnes je Janko Kroner v úzadí, istý čas sa liečil na psychiatrii, rozviedol sa s manželkou Lenkou Košickou, ktorá hviezdu strieborného plátna chcela dokonca zbaviť svojprávnosti, a aby toho nebolo málo, pred časom pochoval aj milovanú mamu Emíliu. Smutný príbeh známeho herca, ktorý by v časoch jeho najväčšej slávy predpovedal len málokto.

2e7321a1906d474c46dcf7d694e37cbd.jpg

Foto: 
Archív časopisu Slovenka

Zuzana Skopálová (50): Zabezpečila si nesmrteľnosť

Jednou z najkrajších slovenských princezien bola aj Zuzana Skopálová, ktorá stvárnila princeznú Láskykvet z rozprávky Popolvár najväčší na svete či úlohu princeznej v rozprávke Neboj sa. „Vďaka týmto rozprávkam som si zabezpečila akúsi televíznu nesmrteľnosť. Na Vianoce si ich vždy pozriem s mojimi dcérami,“ povedala herečka. Zuzana v kariére pokračovala aj naďalej, hoci sa jej už neušla žiadna významnejšia herecká rola. V súkromnom živote sa už raz po siedmich rokoch rozviedla a nemá to ľahké ani s terajším manželom hercom Štefanom Kožkom. Zdá sa však, že po turbulentnejšom období je herečka znovu šťastná. Musíme uznať, že šarm a krása jej zostali dodnes.

1982popolvarnajvacsinasvete7.jpg

Foto: 
Archív časopisu Slovenka

1982popolvarnajvacsinasvete4.jpg

Foto: 
Archív časopisu Slovenka

- - Inzercia - -