Dnes je štvrtok, 27.február 2020, meniny má: Alexander
Čas čítania
9 minutes
Zatiaľ prečítané

Hľadáte skvelú lyžovačku na Slovensku? Vydajte sa do Tatier!

december 27, 2016 - 14:25
Vysoké Tatry sú symbolom Slovenska a Tatranská Lomnica je ich srdcom. Na svahoch pod najvyššími končiarmi ponúka stredisko až 12 zjazdoviek v dĺžke vyše 11 kilometrov.

Vysoké Tatry - Tatranská Lomnica

Nachádza sa tu Lomnické sedlo – najvyššie položená a najstrmšia zjazdovka na Slovensku. Tatry ponúkajú až 5-mesačnú garanciu snehu, najmodernejšie sedačkové a kabínkové lanovky a rozšírené zjazdovky so šírkou až do 60 m.

Lyžiarske trate

Jedinečným zážitkom je slnečná lyžovačka v Lomnickom sedle, ktorej východiskový bod sa začína v stredisku Vysoké Tatry – Tatranská Lomnica. Najvyššie položená a najstrmšia zjazdovka z Lomnického sedla (2 190 m. n. m.) uspokojí aj najnáročnejších lyžiarov. Ponúka až 1300-metrové prevýšenie. Lomnické sedlo svojou atraktivitou priťahuje okrem bežných lyžiarov aj freeriderov a milovníkov adrenalínu. Menej nároční lyžiari si užijú takmer 6 km ľahších zjazdoviek, čo ocenia najmä rodiny s deťmi. V Tatranskej Lomnici nechýba pätnásťmiestna lanovka na Skalnaté pleso.

Bežkárske trasy

Pre bežkárov je k dispozícii 2,7 km bežeckých tratí. Tie sú upravované pre klasický a korčuliarsky štýl dvakrát týždenne, prípadne po snežení.

Wellness

Po náročnom dni si lyžiari môžu oddýchnuť v AquaCity Poprad, modernom ekologickom turistickom stredisku. Každý večer AquaCity ožíva unikátnou bazénovou laserovou šou, ktorá je jedinečná v rámci celej strednej Európy.

Tipy na voľný čas

Vyhliadková veža na Skalnatom plese vás ohúri výhľadom na druhý najvyšší štít na Slovensku Lomnický štít.  SKI MUSEUM v Tatranskej Lomnici je prvé súkromné múzeum zimných športov vo Vysokých Tatrách.

Spoločné skipasy

Go-pass zakúpený v stredisku je platný aj v Starom Smokovci a na Štrbskom Plese.

Vysoké Tatry – Štrbské Pleso

Na Štrbskom Plese si prídu na svoje nielen lyžiari, ale aj milovníci bežiek. Je to najvyššie položené lyžiarske stredisko na Slovensku a k jeho čarovnej atmosfére patrí i bohatá história a luxusné hotely.

Lyžiarske trate

Štrbské Pleso ponúka na južných svahoch Predného Soliska 9 kilometrov ľahkých a stredne ťažkých zjazdových tratí, ktoré s obľubou využívajú rodiny s deťmi a pokročilí lyžiari. K dispozícii je až 13 zjazdoviek s celkovou dĺžkou presahujúcou 13 kilometrov. Lyžiarov prepravujú dve rýchle sedačkové lanovky, jedna trojsedačka a dva lyžiarske vleky. Milovníci adrenalínu môžu navštíviť atraktívny snowpark.

Bežecké trate

Bežecké lyžovanie na Štrbskom Plese má dlhú históriu. Vďaka vysokej nadmorskej výške tratí (okolo 1 400 metrov) sú tu veľmi dobré snehové podmienky. Bežecké trate sú situované do 11 okruhov v celkovej dĺžke 26 km. Trate sa upravujú denne pre klasický aj korčuliarsky štýl.

Wellness

V Termálnom kúpalisku Vrbov nájdete pravú geotermálnou vodu, ktorá je považovaná za jednu z najlepších minerálnych vôd v strednej Európe s obsahom dôležitých minerálnych látok pre ľudský organizmus.

Vysoké Tatry – Starý Smokovec

Ak sa do Tatier chystáte s rodinou a deťmi, vaším cieľom by mal byť Starý Smokovec. Stredisko je ideálne aj pre začiatočníkov, ktorí si chcú zalyžovať v tieni slovenských veľhôr.
Denná a nočná sánkovačka z Hrebienka patrí k najlepším zimným zážitkom v Tatrách. Lyžiarske stredisko je sústredené do dvoch lokalít: Jakubkova lúka a Hrebienok.

Lyžiarske trate

Jakubkova lúka s ľahkou zjazdovou traťou je stredisko optimálne pre lyžiarov začiatočníkov. V ponuke sú aj výhodné skipasy platné len v tomto stredisku, čo oceňujú mnohí menej nároční lyžiari a začiatočníci. Garancia snehu je zabezpečená vďaka technickému zasnežovaniu. 

Bežecké trate

Dĺžka bežeckých tratí v stredisku je 3,2 km. Trate sú upravované pre klasický štýl dvakrát týždenne, prípadne po snežení.

Wellness

Ďalším miestom v Tatrách, kde môžete uvoľniť stuhnuté svaly po celodennej lyžovačke je AquaSpa Gánovce.

Tipy na voľný čas

Koľajová lanovka vás vyvezie na Hrebienok, najobľúbenejšie miesto zimných turistických vychádzok k Vodopádom Studeného potoka či na vysokohorské chaty. Populárnou atrakciou je sánkovačka po 2 500 metrov dlhej trati z Hrebienka do Starého Smokovca. Trať je osvetlená pre nočnú sánkovačku každý utorok, piatok a sobotu.

Bachledka SKI &SUN

Rodinné lyžiarske stredisko Bachledka SKI & SUN  sa rozprestiera na južnom a severnom svahu Spišskej Magury s nádhernou panorámou Belianskych Tatier. Ponúka výbornú lyžovačku v troch navzájom prepojených dolinách s celosezónnou garanciou snehu.

Lyžiarske trate

Lyžiari a snoubordisti majú k dispozícii 12 zjazdoviek rôznej náročnosti v celkovej dĺžke 11,5 km, štvorsedačku v Jezersku, trojsedačku v Bachledovej doline a sedem lyžiarskych vlekov.
Najmenších lyžiarov potešia dva detské areály s jedinečnou detskou zónou, lyžiarska škôlka s posuvnými pásmi a kolotočom, zábavný svet, tubingová dráha, detské ihrisko a zábavný náučný chodník. Večerné lyžovanie je k dispozícii na zjazdovke Bachledka II. s dĺžkou 270 metrov a ľahkou náročnosťou. Cena večerného lyžovania je v cene celodenného lístka. 

Bežecké trate

Pre bežeckých lyžiarov je pripravených 20 km tratí umiestnených na hrebeni. Trate sú upravované pre klasický i športový štýl jedenkrát týždenne v prípade dostatku prírodného snehu.

Tipy na voľný čas

Ždiar je rázovitá goralská obec. Je turistickým centrom a východiskom do Belianskych Tatier. Drevené domy v tejto obci majú modré škárovanie a ich okenné rámy a drevené klady zdobia ornamenty.

Kaštieľ Strážky je skvostom renesančnej architektúry na Slovensku. Patrí k najstarším na Slovensku. Okrem vzácnej historickej knižnice sa v kaštieli nachádzajú obrazy Ladislava Mednyánszkeho.

Informácie

Medzi ďalšie obľúbené atrakcie patrí vyhliadková veža, snowtubing, meraná slalomová dráha a snowrafting. Z obce Ždiar a Jezersko premáva do lyžiarskeho strediska v hlavnej sezóne bezplatný skibus.  Bachledka je členom skupiny TatrySki, na jeden skipas tak lyžujete spolu až na 40 km zjazdoviek a využívate služby 9 lyžiarskych stredísk a kryté klzisko. Prístup do strediska je možný z troch rôznych strán – z obce Ždiar, Jezersko a Malá Franková.

bachledka.jpg

Foto: 

Winter Park Martinky

Lyžiarske stredisko Winter Park Martinky sa nachádza v pohorí Malá Fatra, nad mestom Martin. Je známe výbornými lyžiarskymi traťami a krásnou prírodou. Vďaka snehovej pokrývke je na Martinkách zimná sezóna skutočne dlhá.

Lyžiarske trate 

Celková dĺžka zjazdoviek v stredisku je 13,29 km. Zjazdovky sú prevažne ľahkej až stredne ťažkej náročnosti. Prepravu lyžiarov a snoubordistov zabezpečuje expresná šesťsedačková lanovka s bublinami a 5 lyžiarskych vlekov. Rodiny s deťmi privítajú ohradený detský areál s lanovým vlekom a lyžiarskou škôlkou. Detský vlek v dĺžke 100 metrov je pre deti do 12 rokov zadarmo. Nájdete tu aj jeden z najstarších snowboard & free style parkov.

Bežecké lyžovanie 

V stredisku Winter Park Martinky sa nachádza 8 km bežeckých tratí. Nie sú upravované.

Wellness:

Spa & Aquapark Turčianske Teplice leží na okraji krásneho kúpeľného parku. Je v celoročnej prevádzke a vďaka turčianskej minerálnej vode je to jediný aquapark s liečivou vodou na Slovensku.

Tipy na voľný čas

Expozície SNM v Martine – medzi turistami je obľúbená expozícia Múzea slovenskej dediny, ktorá je najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku.

Spoločné skipasy 

Skipas Turiec je spoločný 5-dňový, 10-dňový alebo 20-dňový sezónny skipas platný v strediskách Jasenská dolina, Snowland – Valčianska dolina a Winter Park Martinky. V jeden deň je možné lyžovať len v jednom stredisku.

5.jpg

Foto: 

Ružomberok - Malinô Brdo Ski&Bike

Lyžiarske stredisko Ružomberok – Malinô Brdo Ski&Bike je ideálnym miestom pre začiatočníkov a rodiny s deťmi. Leží v regióne Liptov, na úpätí pohoria Veľká Fatra. V areáli strediska sa nachádza kabínková lanovka, sedačková lanovka a 6 lyžiarskych vlekov.

Lyžiarske trate

Celková dĺžka zjazdoviek v stredisku je 12 km. Najdlhšia zjazdovka meria 3 900 metrov a má prevýšenie 672 metrov, čo ju zaraďuje k najdlhším zjazdovkám na Slovensku. Garancia snehu na tejto zjazdovke je zabezpečená vďaka zasnežovaciemu systému. Niekoľko lyžiarskych vlekov je ideálnych pre deti a začiatočníkov. Rodičia s deťmi môžu využiť aj služby lyžiarskej škôlky.

Bežecké lyžovanie

V blízkom okolí strediska sa nachádza viac ako 10 km bežeckých tratí. V prípade dostatočného množstva prírodného snehu sú trate upravované na klasický, ale aj korčuliarsky štýl. Novinkou je trasa pre klasiku spájajúca Hrabovskú a Čutkovskú dolinu v dĺžke 4,2 km s prevýšením 144 m.
V hlavnej sezóne premáva medzi strediskom a mestom Ružomberok bezplatný skibus.

Wellness

Kúpele Lúčky ponúkajú oddych v celoročne otvorenom Aqua -vital parku s rekreačným bazénom s atrakciami a vonkajším sedacím bazénom s liečivou minerálnou vodou.

Tipy na voľný čas

Vlkolínec – Oáza ľudovej architektúry nenarušená novou výstavbou, zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.  Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku sprístupňuje výtvarné dielo Ľudovíta Fullu.

Informácie

Všetky viacdňové skipasy zakúpené v Ružomberku – Malinô Brdo platia aj v stredisku PARK SNOW Donovaly.

4.jpg

Foto: 

PARK SNOW Donovaly

Lyžiarske stredisko PARK SNOW Donovaly sa nachádza na rozhraní národných parkov Nízke Tatry a Veľká Fatra. Poskytujú návštevníkom dostatok pohodlného ubytovania a aktivít pre rodiny s deťmi. Unikátom na Donovaloch je druhý najväčší detský areál v Európe.

Lyžiarske trate

Celková dĺžka zjazdoviek v stredisku je 11 km a z nich je 7,4 km technicky zasnežovaných. Zjazdovky nájdete v dvoch areáloch: Záhradište a Nová hoľa. Záhradište je vhodné pre začiatočníkov a mierne pokročilých, Nová hoľa vyhovuje stredne pokročilým až pokročilým lyžiarom. Lyžiari majú k dispozícii 2 lanovky a 14 vlekov. Ponúka jeden z najkvalitnejších snowparkov na Slovensku – Riders park Záhradište – s denne upravovanými prekážkami rôznej náročnosti a oddychovou zónou. Pri večernom lyžovaní je v prevádzke 4-sedačková lanovka Záhradište a vlek P2. Dĺžka osvetlených zjazdových tratí je 1,8 kilometra. 

Bežecké trate

V stredisku PARK SNOW Donovaly sa nachádza 18,4 km tratí pre bežecké lyžovanie. Trate sa upravujú pre korčuliarsku techniku pravidelne raz týždenne pred víkendom.

Tipy na voľný čas

Banská Bystrica – metropola stredného Slovenska, patrila kedysi do trojice najbohatších stredoslovenských banských miest.  Špania Dolina – pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry v stredoslovenskej obci Špania Dolina tvorí jedinečný súbor baníckych domov postavených z dreva a kameňa.

Informácie

Detský areál na Donovaloch – FUN PARK je najväčším areálom na výučbu lyžovania v strednej Európe. Na ploche 12 500 m² je umiestnených 9 posuvných pásov a kolotoč poháňaný motorom, veľký pomocník pri výučbe lyžovania. Deti sa učia lyžovať v lyžiarskej škôlke už od 3 rokov pod dohľadom inštruktorov alebo rodičov.

Vrátna Free Time Zone

Vyviezť sa lanovkou na vrch Chleb a užívať si lyžovanie v lone prírody. Taká je zimná dovolenka vo Vrátnej. Lyžiarske stredisko Vrátna Free Time Zone sa nachádza v Národnom parku Malá Fatra a patrí medzi štyri najvyššie položené strediská na Slovensku. Na svoje si prídu aj najnáročnejší lyžiari.

Lyžiarske trate

Celková dĺžka zjazdoviek je 14 km, z toho 12 km je pravidelne upravovaných a 7 km technicky zasnežovaných. Zjazdovky rôznych náročností sú sústredené do štyroch lokalít: Paseky, Poludňový Grúň, Chleb a Príslop. Prepravu lyžiarov zabezpečuje kabínková lanovka, štvorsedačková lanovka, 10 lyžiarskych vlekov a lanový vlek. Pre rodiny s deťmi je na Pasekách ohradený detský park s posuvným pásom. Okrem výučby lyžovania ponúka strediskovú škôlku aj babysitting. Lákadlom pre pokročilých jazdcov sú voľné terény nad pásmom lesa v lokalite Chleb a skialpinistické trasy.

Večerné lyžovanie

Osvetlené sú zjazdovky Slovan (stredne ťažká, dĺžka 960 metrov) a Školská (ľahká, dĺžka 355 metrov).

Bežecké lyžovanie 

V stredisku Vrátna Free Time Zone sa nachádza 18 km bežeckých tratí, ktoré sú upravované v závislosti od snehových podmienok. 

Wellness

Relaxačno-informačné centrum Terchovec – v Terchovej pod jednou strechou nájdete plavecko-relaxačný bazén, detský bazén, masážno-relaxačný bazén, vaňové vírivky a sauny.

Tipy na voľný čas

Jánošíkove múzeum v Terchovej – expozícia venovaná najslávnejšiemu terchovskému rodákovi.  Jánošíkove diery – vďaka rekonštrukcii a pretrasovaniu turistického chodníka je táto najkrajšia časť Malej Fatry dostupná sčasti aj v zimnom období.  Rohľadňa na Oblaze – krásny výhľad na Terchovú ponúka 30 metrov vysoká rozhľadňa na vrchu Oblaz.

Informácie

V stredisku je niekoľko reštaurácií a bufetov, lyžiarska škola, snoubordová škola a požičovňa športového vybavenia (lyže, snoubordy, skialpinistické komplety a snežnice).

3.jpg

Foto: 

- - Inzercia - -