Dnes je štvrtok, 24.máj 2018, meniny má: Ela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Tradičné veľkolepé bály: Aké sú tajomstvá najznámejších plesov v Európe?

január 04, 2017 - 13:19
Na veľkolepý fašiangový bál z roku 1625 sa ešte dodnes spomína. Zasneženými ulicami Bratislavy uháňali panské sane a smerovali k vysvietenému palácu palatína. Práve tam sa po prvýkrát stretli aristokratky Mária Séčeniová a Žofia Bosniaková, snúbenica Františka Vešeléniho. Vo víre tanca a nádhery tak vznikol ľúbostný trojuholník, z ktorého vyšla víťazne Mária -Muránska Venuša.

Možno to bol úplne prvý známy Prešporský bál a hoci sa preslávil najmä tou dramatickou udalosťou, počas ktorej dve ženy, jedna nežná víla, druhá vyzývavá krásavica bojovali o lásku jedného muža, odštartoval tradíciu plesových slávností v našom hlavnom meste. Spočiatku boli plesy iba výsadou šľachty, ale postupne sa preniesli aj do života mešťanov. Zvláštnou kapitolou sú maškarné bály.

Získali si veľkú obľubu aj vo vyšších spoločenských kruhov, keďže tvár zakrytá maskou sa dala len ťažšie identifikovať, čo umožňovala dámam a pánom si veselo a nepoznane zaflirtovať. Dokonca sa hovorí, že aj nanajvýš počestná a dôstojná cisárovná Mária Terézia, kedysi v mladosti neodolala takémuto pokušeniu a na jednom Prešporskom plese v maske domina koketovala s neznámym, mladým poručíkom. 

Plesy ako ich poznáme dnes

Matkou  súčasných plesov v našom podunajskom priestore je viedenský Opernball, V roku 1877 cisár František Jozef v snahe urobiť radosť svojej krásnej Sissi sa nechal inšpirovať Opera Ballom v Paríži a na jej počesť usporiadal prvé koncertné soireé. Teda vtedy tak vznešene nazvali ples.  V tomto období vznikla aj tradícia predtancovávania, čiže otvorenie plesu profesionálnymi tanečníkmi.

opernball.jpg

Foto: 
SITA

Od čias pána Straussa a jeho nesmrteľných valčíkových melódií je to práve tento grandiózny tanec, ktorým sa otvára každý ples. Táto vznešená krása sa preniesla aj do Bratislavy a my ju už niekoľko sezón môžeme sledovať na Plese v Opere, ktorý každoročne otvára fašiangovú sezónu na Slovensku.

_d8e7475.jpg

Foto: 
Orange

Plesy sa postupne stávali čoraz obľúbenejšie v tých najširších spoločenských vrstvách a bolo záležitosťou prestíže jednotlivých záujmových spolkov, združení, či profesií, založiť a zachovať tradíciu vlastného plesu.

_8102265.jpg

Foto: 
Orange

V minulosti boli v Bratislave mimoriadne známe a obľúbené najmä plesy práčok železničiarov, záchrancov, živnostníkov, či speváckych spolkov. Konali sa v najznámejších a vtedy najvychytenejších bratislavských podnikoch, v Alabrechtovej záhrade, Pálffyho sálach, v kaviarni Štefánka, v priestoroch Robotníckeho domu, Občianskej strelnice, Mestského pivovaru, či v hoteli Carlton.

- - Inzercia - -