Dnes je utorok, 16.júl 2019, meniny má: Drahomír
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Nezanedbávajte starostlivosť o srdce: Repkový olej dokáže zázraky!

január 30, 2017 - 10:00
Nemali by sme sa starať o svoje srdce? Máme predsa len jedno. Je najcennejšie, bije pre nás a našich najbližších. Treba sa nad tým zamyslieť už dnes.

Svetová zdravotnícka organizácia bije na poplach, že čoraz viac Európanov bojuje s vysokým cholesterolom, ktorý prispieva k vzniku srdcovo-cievnych ochorení. Tie môžu ročne spôsobovať až päť miliónov úmrtí  v Európskej únii[1]. Stačí zmeniť stravovacie návyky a vedome siahať po tých výrobkoch, vďaka ktorým budeme dlhé roky v dobrej kondícii.

Dobré zloženie

Stále je nedocenený, no našu pozornosť si zaslúži. Ak chceme o nejakom oleji povedať, že je dobrý na srdce, určite to je repkový olej. V porovnaní s inými populárnymi olejmi má obzvlášť priaznivé zloženie mastných kyselín. Zo zdravotného hľadiska obsahuje najmenej nepriaznivých nasýtených mastných kyselín. Ich obsah je dokonca dvakrát nižší ako v olivovom alebo slnečnicovom oleji[2]. Nie bezdôvodne sa nazýva aj „olivovým olejom severu“, má totiž vysoký obsah kyseliny olejovej, podobne ako olivový olej. Navyše obsahuje až 10-krát viac omega-3 mastných kyselín ako olivový olej, a to v ideálnom pomere 2:1.[3] Je tiež cenným zdrojom kyselín ALA a LA, ktoré prispievajú k udržaniu správnej hladiny cholesterolu v krvi (pozitívne účinky sa prejavujú pri konzumácii 2 g ALA a 10 g LA denne). Už dve lyžice repkového oleja denne úplne pokryjú fyziologickú potrebu kyseliny ALA zo skupiny omega-3 u človeka.

Spojenec v boji proti cholesterolu

Často si neuvedomujeme, že v boji o silné srdce stačí zmeniť niekoľko návykov. Na zoznam každodenných činností by sme mali pridať aspoň 30 minút pohybovej aktivity – môže to byť energická prechádzka so psom, cvičenie alebo behanie. Mali by sme tiež zvážiť, či sa nevzdať zlozvykov, postarať sa o obmedzenie stresových podnetov. No nezabúdajme, že aj stravovanie zohráva významnú úlohu. Jedna zo zásad, ktoré by sme si mali osvojiť, je nahradenie nasýtených mastných kyselín nenasýtenými, čo nám pomôže udržať cholesterol na správnej hladine. Preto je vhodné obmedziť konzumáciu živočíšnych tukov a častejšie siahať po tukoch rastlinného pôvodu, ako je napríklad repkový olej, ktorý je podľa kardiológov významným prvkom proticholesterolovej diéty. Repkový olej navyše obsahuje fytosteroly, ktoré tiež prispievajú k udržaniu správnej hladiny cholesterolu (priaznivé účinky sa prejavujú pri konzumácii aspoň 0,8 g fytosterolov denne).[2] J. Krzymański, Olej Rzepakowy – nowy surowiec, nowa prawda, PSPO, Warszawa 2009

[3] J. Krzymański, Olej Rzepakowy – nowy surowiec, nowa prawda, PSPO, Warszawa 2009

 

- - Inzercia - -