Dnes je štvrtok, 27.február 2020, meniny má: Alexander
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

RANDE s Mariou Rottrovou: Viera ma robí lepším človekom

január 26, 2017 - 13:42
Speváčka MARIE ROTTROVÁ je obyčajná, a pritom neobyčajná žena s očami femme fatale a úsmevom plachého dievčaťa.

Na pódiu je to stále tá známa Lady Soul, ako ju v minulosti prezývali, doma sa však mení na starostlivú manželku a údajne aj výbornú kuchárku. Ako prežila syndróm vyhorenia, prečo vnímala popularitu ako obťažovanie a čo jej dáva viera v Boha?

Pani Rottrová, avizovali ste oslavu svojho nedávneho jubilea veľkým koncertom. Na čo sa teda môžeme tešiť?

Predovšetkým chcem povedať, že mi je veľmi ľúto, že sa koncert neodohral v pôvodnom decembrovom termíne, oslava na pódiu by bola oveľa lepšia a autentickejšia. Dlho ma to mrzelo, ale, žiaľ, sú okolnosti, ktoré nedokážeme ovplyvniť. O to viac sa však teším na februárový koncert, bude rovnaký, aký sme mali v Prahe. Sprevádza ma rozšírená skupina Neřež, zaspievať prídu Petr Němec, Jaroslav Wykrent, Magdaléna, Jura Pavlica a Hradišťan. Niekoľko piesní so mnou dokonca zahrá dievčenské sláčikové kvarteto EVE-Qartet.

A bude teda ešte jedna, slovenská oslava?

No vzhľadom na to, že narodeniny som mala v novembri, mám už veľké oslavy za sebou. Príjemné posedenie s rodinou, s kapelou sme dokonca oslavovali na Slovensku.

Sedemdesiatpäť rokov je dlhá doba, zároveň v živote človeka ujde ako voda. Zvyknete sa zastaviť a ohliadnuť sa za prežitými rokmi, bilancovať vzostupy, pády, hrdinstvá...

Nemám to v povahe, bilancovaniu sa preto vyhýbam. Mám svoju umeleckú kariéru, ktorá mi vždy ponúkala rôzne príležitosti, či to bol film, muzikál, alebo iný druh zábavy. Využívala som to len okrajovo, zostala som pri koncertovaní a nahrávaní nových piesní, čo ma vždy bavilo a stále baví najviac. Dostala som niekoľko zlatých a platinových albumov, takisto množstvo rôznych diplomov a ocenení divákov i kritikov, naposledy to bola cena od Akadémie populárnej hudby, soška Anděla za celoživotnú prácu. No najväčším ocenením je pre mňa priazeň divákov a poslucháčov, keď prídu na môj koncert alebo si kúpia album, dnes, v 21. storočí. To vnímam ako živú, konkrétnu cenu!

55ad0434.jpg

Foto: 
arc slovenka

Je zbytočné pýtať sa vás, koľký koncert vo vašej kariére to bude, skôr by ma zaujímalo, či aj po toľkých rokoch máte stále zimomriavky, keď vyjdete na pódium?

Je to stále rovnaký pocit zodpovednosti a radosti. Spievanie aj po toľkých rokoch prežívam veľmi intenzívne, ale teraz som na seba viac náročná.

Ako sa to prejavuje?

Pred koncertom sa oveľa dlhšie pripravujem ako kedysi, dlhšie mi trvá, kým sa rozospievam. 

Ste učebnicový príklad ženy, pri ktorej kalendár nekorešponduje s realitou. Ako je to vôbec možné? Priaznivá genetická výbava spojená s drinou a odriekaním?

Nemyslím si, že by som bola veľká výnimka. V dnešnej dobe je veľa starších žien, ktoré vyzerajú rovnako dobre. Starajú sa o seba, cvičia, používajú dobrú kozmetiku, tak ako ja. Navyše mám možno výhodu, že som celkovo drobná a nemám problémy s váhou.

Mali ste rôzne profesné sny – právo, učiteľstvo, istý čas ste pracovali v banke. S rukou na srdci, bola kariéra speváčky, ktorú vám osud pripravil, to najlepšie, čo sa vám mohlo „stať“?

Je to zvláštne, pretože v mladom veku som vôbec nemala sny o tom, že raz budem speváčkou. Jednoducho sa to stalo. Bolo to krásne, opojné, tie chvíle na pódiu so skvelou kapelou za chrbtom a nadšeným publikom v sále... Na druhej strane to so sebou prinieslo aj veľa bolesti, najmä v súkromí. Ale tú môže v živote skúsiť každý človek, nezáleží to od profesie. 

Celý rozhovor nájdete v aktuálnom vydaní SLOVENKY č.4

- - Inzercia - -