Dnes je utorok, 20.august 2019, meniny má: Anabela, Liliana
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Cibulková, Mirgová, Vojtek a iní známi Slováci: Červenali sa za vysvedčenia?

február 03, 2017 - 16:39
Trampoty s matematikou, občas nejaké tie hrubice v diktáte, ale aj dvojka zo správania na vysvedčení. Slovenské známe tváre sa v laviciach „trápili“ rovnako ako dnešné deti. Čo im išlo najľahšie a aké boli ich klasifikačné prešľapy?

Dominika Cibulková: Strach z vysvedčenia? Nikdy!

Dominika je veľký makač na kurte a rovnaký bola aj v školských laviciach. V škole jej to šlo, a to najmä preto, že Dominika dostala do vienka dar precíznosti a puntičkárstva. Nikdy sa neuspokojila s priemernosťou, naopak, vzala ju ako výzvu a dôvod na to, aby na sebe ešte viac pracovala. „Nespomínam si, že by som sa niekedy triasla pred vysvedčením. Rodičia dozerali na moje vzdelanie, venovali sa mi, preto vedeli, čo mi ide a v čom musím pridať a radi mi pri tom pomohli,“ povedala svetoznáma tenistka, ktorá vyrastala v Piešťanoch a tu aj študovala na cirkevnej škole. Domi sa za svoje vysvedčenie nikdy nehanbila a ako jedna z mála známych osobností ich aj ukázala verejnosti, keď sa jej vysvedčenia aj žiacke knižky stali súčasťou expozície s názvom My first, my best, my everything. A aké známky prevažovali? No predsa jednotky!

Miko Hladký: Jednotkár s dvojkou zo správania

Spevák skupiny Gladiator patril medzi tých lepších žiakov, nebol to však žiaden bifľoš. Učenie mu jednoducho šlo prirodzene a aj ho bavilo, aktívny bol aj v mimoškolských aktivitách. No pritrafila sa mu aj znížená známka zo správania, a to v siedmej triede na pol roka. Niekedy v tom čase už Miko spolu s bratom muzicírovali a pohrávali sa s myšlienkou založiť si vlastnú kapelu. No a len čo zohnali nástroje, chlapčenská kapela bola na svete. Miko neskôr študoval na nitrianskom gymnáziu a ako hovorí, najradšej zo všetkého mal dejepis. „Miloval som dejepis, každá hodina odhaľovala nové a nové tajomstvá, fascinujúce súvislosti. Naopak, ak sa chcete spýtať na najneobľúbenejší predmet, tak to bola rozhodne chémia,“ hovorí so smiechom 45-ročný spevák, ktorý sa po maturite vrhol do štúdia pedagogiky. „Trúfam si povedať, že by som bol dobrý učiteľ, no hudbu som miloval viac, a tá ma potrebovala celého,“ odôvodnil svoje rozhodnutie prerušiť štúdium, čo vraj dodnes neoľutoval.

Ivan Tuli Vojtek: Výborný slovenčinár

Ako žiak sa Ivan Vojtek najviac našiel v slovenčine, jednotky z nej dostával aj na gymnáziu. „Zo školy mám veľa krásnych spomienok, najradšej ale spomínam na hodiny telocviku, ako dieťa som miloval najmä tímové loptové hry. To bolo čosi pre mňa. No keď prišlo na gymnastiku či na beh, vtedy som mal chuť zutekať,“ smeje sa. O čosi horšie ako slovenčina mu to šlo s cudzími jazykmi. Na gymnáziu sa učil po anglicky i rusky, a zvládal to na jednotky a dvojky. Herecké prekliatie v podobe matematiky platilo aj v prípade Ivana Vojteka. Svet čísiel, vzorcov a výpočtov nesadol ani jemu. Z boja s matematikou občas vyšiel ako víťaz, občas ako porazený, no najčastejšie s dvojkou či trojkou v klasifikačnom hárku.

Dominika Mirgová : Ach, tá matematika...

Speváčka a mladá mamička Dominika Mirgová o sebe hovorí, že by bola dobrá žiačka, nebyť matematiky. „Rada som chodila do školy, cez prázdniny som sa už tešila do školy, chýbali mi najmä kamaráti. Len tá matematika... Tá mi ako žiačke robila najväčšie vrásky a som rada, že to mám za sebou,“ hovorí Dominika, ktorej sa občas na vysvedčení objavila aj trojka, a to najmä z prírodných vied, ale aj z dejepisu. „Dúfam, že môjmu synovi Peťkovi to v škole pôjde lepšie ako mne,“ dodáva so smiechom speváčka, ktorá sa napokon bez čísel v profesionálnej kariére celkom dobre a úspešne zaobišla. A čo poznámky či pokarhania? Dominika nemala výrazné problémy so správaním, keď priniesla domov poznámku, bolo to najčastejšie preto, že si zabudla urobiť domácu úlohu alebo zabudla doma učebnicu.

Eva Pavlíková: Nemala som bunky na fyziku

Sympatickú herečku Evu Pavlíkovú v škole najviac potrápila fyzika. „Dodnes jej nerozumiem. Jednoducho som na to nemala bunky. S matematikou to bolo o čosi lepšie, najmä vďaka veľmi dobrej pani profesorke som maturitu z matematiky zvládla, dokonca som sa na ňu tešila,“ spomína dnes so smiechom herečka, ktorá sa ako ryba vo vode cítila v slovenčine a literatúre. „Naša triedna bola slovenčinárka, mali sme úžasný literárny krúžok, v rámci ktorého sme mohli čítať aj zakázané knihy a následne o nich písať slohy a referáty,“ vyznáva sa. Eva Pavlíková je na základe vlastnej skúsenosti proti tomu, aby sa v školách známkovala telesná výchova. „To bol pre mňa teror. Loptové hry ešte ako tak, ale atletika... Nikdy som nepreskočila cez kozu, ani cez švédsku debnu, pri dlhšom behu som mávala tráviace ťažkosti. Ani šplhať som sa dodnes nenaučila,“ smeje sa. 

pavlikova_-_tony_stefunko.jpg

Foto: 
Tony Štefunko

Juraj Hrčka: Predurčený na herectvo

Herec Juraj Hrčka sa na rozdiel od svojej kolegyne Evy Pavlíkovej v telocviku vyžíval, a to nielen pre samotný pohyb, ale aj preto, že mohol lepšie pokukovať po spolužiačkach. „Navyše na telocvik som sa nemusel pripravovať, vnímal som ho ako hodinu za odmenu,“ spomína. Juraj neskôr pokračoval v štúdiu na bratislavskom konzervatóriu, kde sa ako budúci herec najviac našiel v hereckej výchove, umeleckom prednese, interpretácii i estetike. Horšie to už bolo s tancom, z toho mával dvojky a našla sa i trojka. A čo ho trápilo ako študenta najviac? Anglický jazyk. To sa však časom zmenilo a Juraj sa v najpoužívanejšom jazyku zdokonaľoval. A používa ho zrejme aj teraz, keďže aktuálne spoznáva krásy Austrálie.

- - Inzercia - -