Dnes je nedeľa, 21.apríl 2019, meniny má: Ervín
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Charizmatický herec Marek Vašut: Prečo sa vzdal amerického sna?

február 09, 2017 - 09:39
Počas rozhovoru pre Slovenku neostal známy český herec MAREK VAŠUT svojej povesti príjemného spoločníka nič dlžný. Plynulou slovenčinou potvrdil, že charizma i nadhľad sú jeho silnou stránkou aj napriek depresiám, s ktorými celý život bojuje.

Marek, stretávame sa na premiére novej romantickej komédie Miluji tě modře. Ste  momentálne „na roztrhanie“?

Som v jednom kole, žijem dosť pracovne. Včera som bol v Karlových Varoch so svojou one man šou Káťa a krokodýl alebo päťdesiat rokov v šoubiznise. Verte alebo neverte, už je to päťdesiatjeden rokov, čo som v tomto fachu.

Ako to vnímate?

Je to naozaj dlhá doba! (smiech) Káťa a krokodýl bol môj prvý film. Keď sa nakrúcal, mal som päť rokov. Bol čiernobiely, a ak by ste mi chceli položiť naozaj vtipnú otázku, spýtate sa, či už bol zvukový. Áno, bol. (smiech)

To však nie je všetko, mal aj legendárne obsadenie, však?

Áno, som pyšný, že v tom filme som hral po boku Oldřicha Nového – prvotriedneho umelca a legendy československého filmu. Napriek tomu, že som si s ním nestrihol žiadnu scénu, som na túto spomienku hrdý. Je to dôkaz toho, že som už naozaj v pokročilejšom veku. (smiech)

Ale pre herca to nie je negatívum, skôr naopak, naberá rokmi skúsenosti, čo poviete?

Je to fajn aj v tom, že kým hercovi slúži pamäť, nejakej práce sa vždy dočká. Nemusí si obuť papuče, sadnúť si na gauč a čakať, alebo ísť na brigádu. Pokiaľ si však bude pamätať, čo má povedať, aj v starobe sa môže venovať tomu, čo ho roky živilo. Keď sme pri mne, ja vôbec neľutujem svoj vek...

Niet divu, vyzeráte výborne!

Ďakujem veľmi pekne, odpoviem vám na to jedným pekným vtipom, ktorý pred tromi rokmi hovoril Zdeněk Svěrák pri odovzdávaní Českého leva: Ľudský život sa delí do siedmich etáp. Detstvo, panictvo, mladosť, stredný vek, staroba, pokročilá staroba a „vyzeráš výborne“. (smiech)

Vo filme Miluji tě modře hráte prísneho manažéra divadla. Ako sa vám po všetkých tých záletníkoch, vojakoch či doktoroch, s ktorými si vás diváci spájajú, vžívalo do roly?

Romantiku vo filme riešia hlavné postavy v podaní Denisy Nesvačilovej a Václava Jílka, mne sa ušla rola manažéra, ktorý je prísny, no spravodlivý. Hral sa mi veľmi jednoducho! Takýchto manažérov som si do roku 1992, keď som odišiel na voľnú nohu, pár zažil... Nie je to nič ťažké.

Samozrejme, v porovnaní s úlohami vo filmoch ako Česká spojka či Mission Impossible, kde ste si zahrali po boku Anthonyho Hopkinsa či Toma Cruisa... Čo ešte považujete za svoj herecký highlight?

Určite tieto dva filmy, a ak by som si mal spomenúť na svoj prelomový, vďaka ktorému si ma diváci všimli, sú to Pěsti ve tmě. Spomínam ešte na Román pro ženy...

Celý rozhovor si môžete prečítať v aktuálnom vydaní SLOVENKY č.6

- - Inzercia - -