Dnes je pondelok, 17.december 2018, meniny má: Kornélia
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

GINA SUTÓRISOVÁ: Manekýnkou vďaka náhode

február 09, 2017 - 17:44
Stála na móle a akoby sa chvíľu rozhodovala, aký bude jej prvý krok. Váhavý? Podobný pocitom, ktoré cítila kdesi hlboko v sebe vo vnútri, alebo plný radosti, veselý a šťastný, že tento krok bude - ako o pár rokov neskôr krok na Mesiaci – jej skokom do veľkého sveta?

Narodila sa v Bratislave. Túžila po tom, že raz bude ... a iba na žiadosť svojej dobrej priateľky sa rozhodla, že ju pôjde podporiť na módnu reprezentačnú prehliadku do vtedajšieho Carltonu. Vtedy totiž o tom, že by mohla robiť “módu”, ani nesnívala. Obliekla si svoje najkrajšie šaty, nádherné vlasy zopla do chvosta a vtedy sa stalo niečo, čo si doteraz nevie vysvetliť: „Prosím ťa, choď sama. Povedz organizátorom, že nemôžem. Trasiem sa, mám strach,“ zaznelo zrazu z úst jej peknej priateľky. A Gina ako omámená a plná obáv išla do hotela a hodinu pred prehliadkou oznámila, čo sa deje. „Pozerali na mňa a chvíľu ani oni nechápali čo sa stalo. Blížil sa začiatok veľkej prehliadky, manekýnky boli nastúpené, Gabriela Hermélyová si pohmkávala blízko mňa pri móle. Až neskôr som zistila, že manekýnky na móle sprevádza živá hudba. A potom, keď som sa zberala na odchod, nastal blázinec,” spomína pani Gina. „Okamžite musíš ísť na mólo,” zakričal mi ktosi do tváre. “Zobrali ma do šatne, urobili mejkap, vlasy a už o hodinu som stála nastúpená medzi ostatnými manekýnkami. Ešte mi stihli ukázať ako mám kráčať, ako mám držať hlavu, ako nevyjsť z rytmu a potom som už bola odkázaná len sama na seba. Jediné, čo som si všimla bolo, že som rovnako vysoká ako ostatné dievčatá. To mi dodávalo optimizmus aj sebadôveru a s tou som vystúpila aj pred svetlá reflektorov.”

Gina Sutórisová hovorí, že sa jej počas krátkeho životného okamihu zmenil celý svet. Z nesmelého dievčaťa sa musela stať ostrieľaná mladá dáma, lebo svet modelingu bol rovnaký vtedy aj teraz. „Konkurencia, rivalita a možno aj závisť, tie sú je určite teraz a boli aj vtedy. Je to asi prirodzené, že manekýnky medzi sebou súťažili, ktorá je lepšia,” usmieva sa a spomína ako cestovala nielen po celom Československu. Módne prehliadky si užila aj vo Francúzsku a Nemecku. „Boli to krásne časy, najmä šesťdesiate roky s nádychom slobody. Cestovali sme, inšpirovali sa aj zahraničnou módou. Boli sme to my, manekýny, ktoré sme ukazovali, že dáma aj keby si okolo seba uviazala iba kúsok handry, musí sa vedieť predať. Modeling ovplyvnil vôbec celý môj životný štýl. Práca bola mojim veľkým koníčkom, mala som šťastie, že ma podporoval aj manžel. Ďalším veľkým šťastím bolo aj narodenie dcéry Ivanky. Pozerám sa na jej fotografie v rámiku a nechce sa mi veriť, že už aj ona ma vnúčikov, že už som vlastne prababka. Ale život nezastavíte. Je to ako na kolotoči - raz sa vznášate vysoko, inokedy ste pri zemi. A niekedy je to dokonca na nevydržanie,” povie so smiechom. Pokýva hlavou a ukáže na bezvládnu nohu, ktorá začala pomaly štrajkovať po nešťastnej havárii. „Mala som tesne po štyridsiatke, cítila som sa skvele, mala som ponuky na prehliadky, ale v jeden deň, práve cestou na módnu prehliadku sa prevrátil autobus aj s modelkami. Od lekárov a príbuzných som sa dozvedela, že som bola doráňaná, tri mesiace som ležala v bezvedomí. Prebudila som sa vo veľkých bolestiach, ale musela som sa znova naučiť žiť. Bohužiaľ, už nikdy som sa nemohla postaviť na mólo,” rozpráva pani Gina, ktorá po havárii nosila najmä nohavicové kostýmy. „Viete, následky tohto úrazu si nesiem dodnes. Teraz, v tomto neskoršom veku, prišli aj ďalšie choroby, ale nevzdávam sa. Telo, ktoré ma kedysi nieslo za niečím krásnym, čo ani nebolo mojím snom, mi teraz pripravilo niečo iné. Ale nevadí, som šťastná, že som to všetko krásne mohla prežiť, že som bola súčasťou sveta, ktorý ukazuje, že ženy by si mali byť vedomé toho, že sú ženy. Mali by sa niesť hrdo a sebavedome, lebo Slovenky sú naozaj TOP.“ Hovorí Gina Sutorisová, dáma, ktorá popri kráse a elegancii ukázala aj svoju nezlomnú vnútornú silu.

Maja Ilkovičová

- - Inzercia - -