Dnes je sobota, 20.júl 2019, meniny má: Iľja, Eliáš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Karel Gott s manželkou Ivankou: Prišli si obnoviť na Trenčiansky hrad svoju lásku?

február 15, 2017 - 13:47
„Láska je tou najväčšou životnou inšpiráciou,“ s dojatím skonštatoval KAREL GOTT, keď spolu so svojou manželkou Ivankou nečakane navštívil Trenčiansky hrad a ich prvé kroky viedli práve k Studni lásky.

„Je to cit, ktorý nás sprevádza od kolísky po hrob a práve na tomto hradnom brale vznikol monument, pripomínajúci jeho nesmrteľnosť,“ povedal slávny spevák, ktorého popularita neklesá. Dotkol sa tak spomienky na legendárnu lásku osmanského dôstojníka Omara k jeho nádhernej milej Fatime. Ich príbeh nesie v sebe symboliku, ktorá sa aj po piatich storočiach prihovára srdcom

Hradný pán Ján Zápoľský zajal počas tureckých bojov ženu, krásnu Fatimu, zasnúbenú s Omarom. Ten ponúkol za ňu výkupné, no Ján Zápoľský odmietol peniaze a súhlasil, že ju prepustí, ak na hrade vykope studňu, čo považoval za nemožné. Omar súhlasil a spolu s tristo spolubojovníkmi sa pustil do úmornej práce. Zápoľský to pohŕdavo komentoval: „Z trenčianskeho brala vodu a z môjho oka slzu nedostaneš“. Omar sa však nevzdal. Za cenu nesmiernych ľudských obetí, keď už aj on sám stál na prahu smrti, konečne vytryskol prameň vody. Keď s milovanou Fatimou opúšťal hrad, lúčil sa so Zápoľským slovami: Mocný pán vodu máš, ale srdce nie.“

facebook_1486645764270.jpg

Foto: 
Facebook

Túto, hádam jednu s najkrajších slovenských ľúbostných povestí si s veľkým záujmom vypočul spevák, ktorý tak nádherne spieva o láske. Mnohým sa vynára otázka, či si neprišli s manželkou Ivankou na toto symbolické miesto potvrdiť svoju lásku.

Neplánovaná návšteva

Maestrova návšteva našej národnej kultúrnej pamiatky bola čisto súkromná a teda nenaplánovaná. „Bolo to pre nás veľmi príjemné prekvapenie a veľká česť, keď sme mohli začiatkom februára privítať v hradnom areáli takého vzácneho hosťa,“ hovorí pracovník marketingu Ján Žovinec, ktorý vzácnu návštevu sprevádzal. Manželia Gottovci si okrem spomínanej studne lásky pozreli aj vynovenú kasáreň, v ktorej sa nachádza expozícia obrazov maliarov, ktorí pôsobili na Považí. „Maestro, ktorý je okrem fenomenálneho spevu známy aj ako výtvarný umelec, ocenil majstrovstvo svojich kolegov.“ Vzácni návštevníci sa pokochali aj nádhernou panorámou mesta, ktorú poskytuje vyhliadka z dolného hradu.

Ako sa Karel Gott priznal, na Trenčianskom hrade bol po prvýkrát a veľmi rád by sa sem ešte raz v budúcnosti vrátil. Ideálne v teplejšom počasí. Bol však milo prekvapený, že hrad je otvorený pre návštevníkov aj v zimnom období. Od zamestnancov múzea dostal na pamiatku publikácie o tom najkrajšom, čo je v okolí možné navštíviť. 

Ceý článok si môžete prečítať v aktuálnom vydaní SLOVENKY

- - Inzercia - -