Dnes je piatok, 19.apríl 2019, meniny má: Jela
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Úspešný právnik otvorene o strachu z lásky: Odmietnutie mi spaľuje vnútro

február 16, 2017 - 13:27
Milovali ste ho viac než seba, ale jemu to nestačilo. Našiel si inú. Nie je ani krajšia, ani múdrejšia. Je iba iná. To mužom niekedy stačí ku šťastiu.

Shutterstock

Za častým striedaním partnerov sa skrýva väčšinou neschopnosť nadviazať trvalý vzťah. Takýto človek možno má zo začiatku aj v pláne nájsť si niekoho, s kým by zostal dlhšie, no pri náznaku prvých vzťahových problémov zo vzťahu radšej vycúva. Radšej sám odmietne druhého akoby mal byť odmietnutý sám. Za všetkým stojí strach z odmietnutia. Bojí sa, že by mohol byť zranený a jeho taktika je: radšej zaútočiť skôr, ako čeliť útoku zo strany partnera. Bojí  sa otvoriť, pred partnerom sa schováva, uhýba. Nevie si problémy vykomunikovať. Jeho vzťahy nie sú postavené na dôvere a ani nemôžu byť. Keďže sám si neverí a jeho sebaúcta je na nule, neverí ani partnerovi. A tak strieda jedného partnera za druhým.

Mužom vyhovujú krátkodobé vzťahy

Dušanov život bol spočiatku vo veľkej miere zábavný. Ako úspešný právnik o záujem zo strany žien nemal núdzu. Tento fakt mu najprv imponoval. No po čase začal v sebe cítiť prázdnotu. Krátkodobé vzťahy mu neprinášali uspokojenie. Začal sám cítiť, že v jeho živote nie je čosi v poriadku. Cítil sa sám a opustený, nemal sa komu zdôveriť a bližšia intimita mu chýbala. Pri koučingu sme odhalili tieto vzorce, ktoré popisovali Dušanov vzťah k ženám a jeho situáciu: Nebolo s kým zdieľať život, Ženy chcú len moje peniaze, Krátky vzťah mi dáva istotu, Žena mi môže ublížiť, Môžem byť ženou odmietnutý, Vzťah sa môže pokaziť, Láska nevydrží.

Boja sa sklamania

Pri hlbšej analýze sme našli emočné programy týkajúce sa Dušanovej sebadôvery: Citové zranenie veľmi bolí, Odmietnutie mi spaľuje vnútro, Vo vzťahu si neviem nájsť miesto, Moja slabá dôvera ničí vzťah, Moje obavy sa môžu naplniť. Dušan pochopil, že za svoj vzťah je zodpovedný aj on sám. Prijal rozhodnutie nevzdávať vzťah hneď a venovať  mu potrebný čas a energiu. Prestal sa báť neúspechu a sklamania a vykročil v ústrety novému vzťahu.

Tu sú jeho zmenené vzorce: Život zdieľam s chápajúcou partnerkou, ženy majú záujem o mňa samého, Dlhodobý vzťah mi tiež poskytuje istotu, Žena je mojím priateľom, Odmietnutie od ženy som schopný zvládnuť, Môj vzťah vydrží, Láska je večná, Miesto zranení prichádza spokojnosť,  v mojom vnútri vládne harmónia, Vo vzťahu mám svoje pevné miesto, Moja dôvera rastie a je silná, Moje obavy sú iracionálne. Bolo podstatné, že Dušan chcel úprimne situáciu zmeniť, pracoval na sebe a svojich vzorcoch niekoľko mesiacov. Dnes má už takmer ročný vzťah a plánuje svadbu.

Autor: Denisa Nikolová

- - Inzercia - -