Dnes je utorok, 16.júl 2019, meniny má: Drahomír
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Folklór chytil všetkých za srdce: Ľudové umenie miluje i speváčka Kristína!

február 23, 2017 - 17:14
Ešte nedávno sa našli pochybovači, či televízna šou v hlavnej úlohe s folklórom zaujme rozmaznaného televízneho diváka. No po štyroch sobotách nepochybuje azda nik: reláciou Zem spieva a ľudovými umelcami sa na celom Slovensku nadchýna aj ten, čo nad folklórom mával rukou.

RTVS touto pôvodnou šou zahrala na tú správnu strunu. A iste k tomu prispeli aj lokálpatrioti, ktorých sa v relácii vystrieda dvadsaťjeden. Oslovili sme troch z nich.

Kristína, speváčka:

Aj keď som folklórny súbor nikdy nenavštevovala, vždy som mala vzťah k ľudovým piesňam a tancu, pretože od detstva ma hudba a umenie všeobecne ma napĺňa a robí mi radosť. Ľudové umenie má u nás hlboké korene a som šťastná, že sa na to nezabúda, ale odovzdáva ďalším generáciám. Vďaka účinkovaniu v tomto jedinečnom projekte som spoznala zaujímavých ľudí, zo všetkých som cítila veľkú lásku k folklóru.

Neporovnávam ani nefavorizujem nikoho z účinkujúcich, všetci sú pre mňa v niečom výnimoční. Nie je až také dôležité, kto zvíťazí, podstatná je tá radosť, ktorá sa prostredníctvom relácie dostáva k ľudom na celom Slovensku. Myslím si, že tento program potvrdzuje, že Slováci majú radi svoju kultúru.

Marek Ťapák, herec:

Folklór je neoddeliteľná súčasť môjho života od najútlejšieho veku, to sa o mne všeobecne vie. Aj preto som nesmierne rád prijal ponuku byť stredoslovenským lokálpatriotom a „ponúknuť“ divákom to, čo mi je z ľudového umenia najmilšie. Ku všetkým trom „mojim“ súťažiacim mám blízky vzťah, s viacerými sme priatelia, všeličo sme spolu preskákali. S výberom som teda nemal žiaden problém, hoci iste by som vedel ponúknuť ešte ďalšie zoskupenia.

Priznám sa, porote nezávidím, že musia vyberať. Každý, kto sa v tomto programe ukáže, si zaslúži ísť ďalej... Keďže na folklór sa u nás trochu zabúda, bol som zvedavý, ako túto šou prijmú diváci. Som milo prekvapený, potešený, že sú pozitívne reakcie, šou je príjemná, zaujímavá, hoci niekedy aj trošku kostrbatá (úsmev). Ale rozhodne na obrazovky patrí, veď mnohí dnešní mladí už nepoznajú to, čo my, a my sme sa tiež učili od svojich otcov a mám. Určite máme čo odovzdať, a ak si to neuvedomujeme, ešte sme ako národ nedospeli. Folklór, na Slovensku taký rozmanitý, si treba naozaj chrániť a doslova velebiť.

 Celý článok nájdete v aktuálnom vydaní SLOVENKY č.8

- - Inzercia - -