Dnes je pondelok, 22.apríl 2019, meniny má: Slavomír
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

Bývalá miss Ivica Jusková: Poslúchla som svoju intuíciu a som šťastná

február 24, 2017 - 11:51
Ivicia Jusková pochádza z umeleckej rodiny. V detských rokoch navštevovala hodiny klavíru a blízko mala aj k herectvu. Slovensko ju pozná ako modelku a Miss 2005, no ona sa rozhodla ísť vlastnou cestou sebarealizácie.

„Napriek úspechu, ktorý som získala tým, ako vyzerám, som chcela v živote dosiahnuť niečo viac. Niečo, s čím by som bola stotožnená, čo by ma napĺňalo, robilo šťastnou. Nikdy som nebola štandardná modelka, ktorá tým naplno žije a lieta po svete,“ povedala Ivica. Vždy sa jej v zahraničí páčili obchody, ktoré podporujú rôznych umelcov. Nakoniec si po dlhom odhodlávaní založila obchod s dizajnovými vecami, kde predáva umelecké kúsky s dušou. Tu skĺbila pragmatickosť aj lásku k  umeniu. A stala sa z nej žena, ktorá dokázala, že vždy sa oplatí počúvať svoj vlastný vnútorný hlas a môže byť úspešná vo viacerých sférach života.

Čo Vás naštartovalo začať hľadať inú realizáciu v profesijnom živote?

Napriek tomu, že modelka a misska musia mať isté vedomosti a musia sa vedieť prezentovať, chcela som dokázať niečo viac. Nie tým, ako vyzerám. Keď ma niekto oslovil ako Miss, nebola som s tým úplne vnútorne stotožnená. Chcela som v živote dosiahnuť niečo inak, než len tým, že som pekná. Beriem to tak, že som krásu zdedila po rodičoch a dostala som ju ako dar. A preto som chcela, aby sa so mnou spájalo aj niečo iné. Pri modelingu je človek veľa sám a ja som spoločenský typ človeka. V modelingu je to hektické a po psychickej stránke som sa necítila dobre. Rovnako som cítila, že moja vlastná sebarealizácia ide popri modelingu do úzadia.

Ťahalo vás to potom k umeniu. Ste kreatívny človek?

Ja si o sebe vôbec nemyslím, že som kreatívny človek. Je to so mnou trochu zložitejšie. Niekde vo vnútri cítim, že mi akoby chýba kus toho tvorivého. Nikdy som nič nevytvárala. Hrala som síce sedem rokov na klavír a chodila do divadelnej školy, ale mám pocit, že som kreatívna duša len teoreticky.

Kde ste sa stretli s láskou k dizajnu?

Rada som sa chodila pozerať na prehliadky semestrálnych prác študentov Vysokej školy výtvarného umenia a určite ma do istej miery inšpiroval aj modeling, a to prostredím. Veľa ľudí odtiaľ sú doteraz mojimi priateľmi. Mne je sympatické celé umelecké prostredie. Otec je violončelista a mama bývala baletka, tak sa na mňa asi niečo nalepilo. Ja si  o sebe myslím, že asi nie som povahovo stvorená na to, aby som si „ulietavala“ a žila taký ten typicky otvorený umelecký život. Ja som v tom umeleckom svete niekde napoly, jednou nohou, a preto je mi to sympatické.

Ako ste začali podnikať? Nemali ste obavy?

Samozrejme, že obavy boli. Študovala som síce ekonómiu, no tam vás pripravia síce teoreticky, no realita je veľakrát úplne iná. Stále sa učím. A keďže som neštudovala dizajn, všetko je to viac-menej o mojom pocite. Snažím sa v tom hľadať objektívnosť, či je to kvalitný materiál a dobré spracovanie. Niekedy to neviem posúdiť, ale vždy mi poradia odborníci.

 

img_9530_1.jpg

Foto: 
insync

Prečo práve dizajnový obchod?

Veľmi rada som navštevovala podujatia, kde sa veci tohto typu predávali. S hrdosťou som ich nosila a ľudia na ne reagovali. Bola škoda, že tu nebol obchod, kam by som ich mohla poslať, aby si danú vec kúpili. Tak som si hovorila, že si taký obchod asi musím otvoriť. Keď som bola v zahraničí a videla som obchody s takýmito dizajnérovými kúskami, vravela som si, že by som tiež také niečo chcela. Nápad mať obchod som mala v hlave skutočne dlho. Omieľala som to niekoľko rokov. Potom ma kamarátka, porcelanička Linda Viková, oslovila. Ona poznala PR manažérku KC Dunaja Dášu Dúbravovú a práve tam chceli využiť malý priestor pre dizajnový obchod. Takto to začalo.

Takže vaše želanie bolo vyslyšané. Ako ste zareagovali?

Keď ma zrazu postavili pred postavenú vec, dlho som váhala. Mala  som obavy a pýtala som sa samej seba, či do toho skutočne chcem ísť.  Začiatky boli ťažké, mala som to viac menej ako full time hobby a popritom „modelingovala“, aby som mala „výplatu“. Po troch rokoch som si povedala, že „slávica“ nemôže byť len hobby a urobila som ďalší veľký krok. Presťahovali sme sa priamo do centra a veľa vecí zmenili, inovovali.

Ako ste sa vysporiadali s obavami, s vnútorným kritikom, ktorý vo vás vyvolával neistotu?

Ja som v tomto celkom intuitívna a dávam viac na svoje pocity. Kritik v mojej hlave, samozrejme je. Tí, ktorí ma poznajú, vedia, že som nerozhodná. Snažím sa učiť, že to prvé, čo mi napadne, je zväčša pravdivé. Nie vždy mi to funguje, niekedy sa aj tak rozhodnem úplne inak. Ľudia by mali počúvať samých seba. Čo je to vlastne strach? Čo môže človek stratiť? Pokiaľ nejde o život, vždy sa vyplatí robiť to, po čom nám srdce túži. Ak tým niekomu neubližujete, tak prečo to nevyskúšať? Ide len o strach z neistoty. Ja by som všetkých určite podporila, nech to skúsia.

img_9637.jpg

Foto: 
insync

Nič ste o podnikaní a dizajne nevedeli. Ako ste to zvládli?

Spomínam si, že sa ma mnohí pýtali, či som si pred otvorením obchodu urobila biznis plán. Vyštudovala som ekonomickú, čiže takých plánov som už mala niekoľko za sebou. Ale ja som si ho neurobila. Tu žiadny taký obchod nebol, nemala som to s čím porovnať a nevedela som vôbec, aké to bude. Keby som si urobila biznis plán, možno by som zistila, že mi to vlastne nepôjde. Bol by to len ďalší strach. Opýtala som sa: Čo môžem stratiť? Vložila som do toho určité minimum peňazí. Sama som si lakovala podlahu, s kamarátmi sme pribíjali poličky, inštalovali... Išla som do toho s nadšením. Boli aj ťažké chvíle, keď obchod nezarábal. Boli sme na štvrtom poschodí a nikto o nás nevedel. Veľakrát som sa pýtala, či to má zmysel.

Opäť Vás ovládli pochybnosti. Ako ste nad nimi zvíťazili?

Mala som toho strašne veľa. Predávala som a manažovala zároveň. Veľký zlom nastal vtedy, keď som prišla na Laurinskú. Bolo to nakopnutie. Tento priestor prišiel ako dar z neba.

Ako sa Vám dari dnes v podnikaní?

Zmena priestoru nám, samozrejme, veľmi pomohla. Máme viac radostí, ale aj starostí. No nemôžem sa sťažovať. Som šťastná. Ja sa obchodu momentálne, bohužiaľ, nemôžem naplno venovať, no mám tam veľmi šikovný tím dievčat na čele s Marikou, mojou store managerkou, ktorým som za všetku tú pomoc nesmierne vďačná.

Ste  aj mamička, zmenilo Vás to nejako?

No určite ma materstvo zmenilo, posunulo v tom, že som sa stala sebavedomejšou, uvedomujem si, že musím byť silná, odvážnejšia voči iným ľuďom a v rôznych situáciách rozhodnejšia.

Čo pre Vás znamená pojem žiť  InSync, teda žiť v súlade?

Možno to znie ako klišé, ale vnútorný pokoj mi prináša rodina a láska. Keď  je táto oblasť v harmónii, aj ja som. Jednoducho to moje vnútro potrebuje, aby bolo šťastné a spokojné. Keď je človek vyrovnaný a spokojný sám so sebou, vyžaruje to naokolo. Ide z neho taký ten pokoj. A ja verím v to, že čo vysielame, to aj dostávame späť.

Čo by ste poradila ostatným ženám, ktoré uvažujú, že by si založili vlastnú firmu, začali podnikať?

Nech to určite skúsia. Aj keď je veľa pochybností a odpovedí prečo nie, je jedna veľká prečo áno. Lebo máte na to odhodlanie. A veci, ktoré sú robené od srdca, majú zmysel. Tak do toho!

Viac  inšpirujúcich príbehov žien, ktoré si plnia svoje sny, nájdete na www.insync.sk  

Vyjadrenie psychologičky Nory Laukovej:

Ivica mala na začiatku obavy, strach z neznámeho, nerozhodnosť a vnútorný kritik jej hovorili, že aj napriek vonkajšej kráse nedokáže byť tým, kým chce. Vyzdvihla by som u nej fakt, že jej vnútorná snaha zdokonaliť sa v dizajne, mať svoj vlastný obchod a podnikať v tomto kreatívnom odbore, vyžadovala vnútornú silu a vieru vo svoje schopnosti, osobnostný potenciál a cieľavedomosť. Aj napriek jej nerozhodnosti a obavám jej pomohla napredovať vlastná intuícia. Dokázala, že viera v sebarealizáciu v spojení s cieľavedomým, trpezlivým a intuitívnym konaním jej začali prinášať pozitívne výsledky. Motiváciou je pre ňu rodina a láska, ktorá sa jej dostáva a vytvára jej zázemie pre celkovú vnútornú rovnováhu. Trpezlivosť, schopnosť adaptovať sa na nové podmienky, vedieť sa rozhodovať na základe intuície a veriť vo svoje schopnosti aj napriek strachu, dokáže ženy posúvať k vyšším cieľom. Nie je dôležité mať dar vonkajšej krásy, ale využiť správne svoje vnútorné dary, ktoré nám život ponúka na splnenie životných a pracovných cieľov a na to, aby sme žili v súlade, teda „InSync“.

- - Inzercia - -