Dnes je štvrtok, 24.máj 2018, meniny má: Ela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Osud božskej Božidary Turzonovovej: Čím si prešla milovaná herečka?

marec 13, 2017 - 11:56
Od rodičov dostala nevšedné meno Božidara, no preslávil ju nevšedný herecký talent, ktorý zas dostala od Boha. Vďaka nemu stvárnila táto herecká diva famózne filmové i divadelné roly, ktoré zasiahli srdcia divákov.

Dušan Kittler

Počas svojej viac ako polstoročie trvajúcej hereckej kariéry sa umelecky reinkarnovala do desiatok postáv, no doslova nezabudnuteľnou ju spravila postava božskej Emy Destinnovej, výnimočnej opernej speváčky ktorú sám nemecký cisár Wilhelm II. poctil titulom: „Prvý dramatický soprán Berlínskej dvornej opery.“

Očarila nás aj ako noblesná kupliarka Šmrnc Gábi v komédii Anděl s ďáblem v těle, no a samozrejme si ju pamätáme aj zo seriálu Vivat, Beňovský, kde zažiarila hviezda jej manžela Jozefa Adamoviča.

Stvárnila aj množstvo postáv na divadelnom javisku. Učarila nám v nespočetne reprízovanom predstavení Na skle maľované. No a tak, ako jej Ema Destinnová priniesla slávu, tak šarmantná dôchodkyňa Janka z Paneláka zas popularitu. Fráza „Ale Emil,“ ktorou tak nenapodobiteľne láskyplne, s podtextom karhania dokázala oslovovať svojho partnera, dnes už zosnulého herca Juraja Slezáčka, doslova zľudovela. Ten jej hereckému talentu zložil nezabudnuteľný hold vetou „Ona zahrá všetko, aj telefónny zoznam.“

turzonovovakrrizikova2.jpg

Foto: 
archív slovenka

Máme šťastie, že ju máme

Božidara mohla byť dnes slávnou bulharskou, alebo srbskou herečkou. Za to, že je našou, slovenskou, môžeme ďakovať jej kozmopolitným rodičom, ktorí sa rozhodli usadiť práve na Slovensku.

Mama, lekárka, pochádzala zo Srbska, otec, architekt, z Macedónska. Keď sa zosobášili, žili chvíľu v Bulharsku, kde sa Božidara aj narodila. No mala len čosi vyše roka, keď ich kariéra priviedla na Slovensko, kde sa aj usadili.

Z malej Dače, ako ju familiárne volali už od detstva, vyrastala herečka. Viac ako škola ju bavilo účinkovanie v dramatickom krúžku a v rozhlasovej družine. Bolo teda takmer predurčené, že jej ďalšia cesta povedie na VŠMU.

img_4182aa.jpg

Foto: 
archív slovenka

Láska na prvý pohľad

Štúdium jej prinieslo aj osudovú lásku. Pri nakrúcaní svojho debutu Most na druhú stranu sa stretla s Jozefom Adamovičom, fešákom a idolom žien. Práve toto ju na ňom spočiatku odrádzalo a jeho dvorenie odmietala. No on spomínal, že minimálne z jeho strany to bola láska na prvý pohľad, ktorá napokon vyústila do manželstva, z ktorého sa narodili dve dcéry. Filologička Andrea a právnička Lucia. A musela to byť silná obojstranná láska, lebo napriek veľkým problémom pretrvala až do Jozefovej smrti.

Celý článok si môžete prečítať v aktuálnom vydaní SLOVENKY č.11 

- - Inzercia - -