Dnes je štvrtok, 24.máj 2018, meniny má: Ela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Róbert Bezák: Odpustil tým, ktorí mu ublížili? (rozhovor)

marec 20, 2017 - 12:25
Po dlhých mesiacoch strávených v úzadí sa na krste knihy Imricha Béreša Keď život skúša objavil na verejnosti emeritný arcibiskup Róbert Bezák.

Sálal z neho povestný pokoj, vyrovnanosť a pokora. „Nežijem už nejakými víziami, ale skôr pre drobné chvíle každého dňa,“ povedal hneď v úvode.

Pán Bezák, dlhší čas ste strávili v zahraničí, v talianskom kláštore v Bussolengu, odkiaľ ste sa prednedávnom vrátili domov na Slovensko. Zmenilo sa čosi vo vašom živote?

Žijem tak jednoducho, ako sa len dá. Som rád v kruhu ľudí, ktorých mám rád a ktorí ma prijímajú takého, aký som. To mi v tejto chvíli stačí. No ale, samozrejme, nie je mi ľahostajné, čo sa deje v spoločnosti. Udalosti sledujem v médiách. Som hrdý na športové úspechy našich tenistiek, fenomenálneho cyklistu Petra Sagana. Máme tiež výborných bežcov, lyžiarov, ich výkony vo mne vždy prebudia pocit národnej hrdosti. No, samozrejme neunikajú mi ani iné súvislosti...

ram_0642.jpg

Foto: 
Ramon Leško

A síce?

Dôležité je odpovedať si na otázku, či Slovensko žije v pravde.

Máte na mysli aj svoju kauzu?

Kauza Bezák je definitívne uzavretá. Róbert Bezák, ten reálny, musí žiť svoj život. Keby som ho mal hodnotiť podľa stupnice školských známok, tak by som mu pridelil známku „dobrý“. Lepšie by bolo chválitebne a horšie dostatočne. Ale mám pocit, že to zodpovedá tomu „dobrý“.

Ako žijete v súčasnosti?

Teraz, v tomto momente uvádzam knihu môjho kamaráta Imricha Béreša – Keď život skúša. Niekedy skúša nás všetkých. Veľakrát musíme v živote ukázať, čo v nás je a čo môžeme ponúknuť. Inokedy mám zas pocit, že život je skôr plynutie rieky. Keď do nej vstúpite, ona má nejaký prúd, musíte vedieť, ako v ňom plávať a ako sa v tom priestore pohybovať. Skôr, ako to, že nás život skúša, by som povedal, že nás učí, ako máme žiť a nie vždy je to ľahké a jednoduché učivo.

Celý článok nájdete v aktuálnom vydaní SLOVENKY č.12 

- - Inzercia - -