Dnes je nedeľa, 21.júl 2019, meniny má: Daniel
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Skúška dospelosti očami známych Slovákov: Kto sa triasol, kto exceloval?

marec 21, 2017 - 14:24
Minulý týždeň sa študenti trápili pri maturitných písomných skúškach. Pre mnohých sú strašiakom, iní ich zvládajú s ľahkosťou. No všetci máme maturitu v živej pamäti. Ako si na ňu spomínajú známi Slováci?

Vlado Černý, herec: Talentovaný flákač

„Maturoval som na gymnáziu na Vazovovej ulici v Bratislave, priznám sa, že zo slovenčiny som nemal dobrú známku. Ja som to skrátka flákal,“ priznáva obľúbený herec. „Mali sme výbornú slovenčinárku, pani profesorku Filovú, no teória mi nevoňala, skôr som veľa čítal. Postupom času, keď sa ukázalo, že ako herec slovenčinu veľmi potrebujem, som si k nej našiel vzťah... Ani dnešní maturanti to nemajú ľahké, videl som ukážky testov v televízii, a veru, aj im sa pletie ypsilon a mäkké i,“ myslí si riaditeľ Divadla Astorka Korza´90, ktorý maturoval až v septembri, no nebola to tragédia, lebo na VŠMÚ, kde sú skúšky podstatne skôr, bol už prijatý. „Možno aj to zohralo úlohu, že som sa až tak dôsledne neučil. Neskôr som režíroval dabingy, takže dnes by tie známky zo slovenčiny boli iste lepšie,“ myslí si uznávaný umelec.

va_img_3631_h.jpg

Vlado Černý
Vlado Černý
Foto: 
Vlado Anjel
Vlado Černý

Katarína Jesenská, moderátorka: Po oslave maturity v rukách polície

Ako si na skúšku dospelosti spomína moderátorka, ktorá odhaľuje chalupy prominentov? „Moja príprava na maturity bola chaotická a takpovediac nárazová, keďže som dva týždne pred skúškami dostala mononukleózu a ocitla sa v nemocnici. Dva dni pred maturitou som odišla na reverz domov a učila sa takmer nepretržite s ,vedrom‘ kávy na stole. Bolo to naozaj stresujúce, ale napriek tomu som zmaturovala s vyznamenaním,“ prezrádza Katarína, ktorá nikdy neholdovala matematike. Sympatická moderátorka má v živej pamäti aj oslavu maturity. „Stretli sme sa so spolužiakmi v jednom bratislavskom podniku, ale v tom čase ešte nie všetci mali občiansky preukaz. Objednali sme si pivo, ale prekvapili nás policajti a ,pozvali‘ nás na policajnú stanicu. A keďže sme boli kolegiálni, išli sme tam celá trieda,“ smeje sa moderátorka.

Bibiana Ondrejková, herečka, spisovateľka: Pripravovala sa na chalupe

Hnedovlasá herečka, ktorá prepožičala hlas aj seriálovej Phoebe z kultových Priateľov, si na skúšky dospelosti i samotnú prípravu na ne, spomína s láskou. „Ako správna vzorná študentka som sa patrične bála. No prípravy na maturity boli fantastické. So spolužiačkou Petrou sme sa presťahovali k nim na chalupu, učili sme sa, vyhrievali na slniečku a napchávali sme sa palacinkami s jahodami a so šľahačkou. Petin otec bol hudobný režisér. Keď sme sa učili dejiny hudby, hovoril nám pikošky zo života hudobných velikánov, tak sa nám to pamätalo podstatne lepšie,“ vysvetľuje známa herečka, ktorá má momentálne ,nervy‘ z maturít netere. „Teším sa na tohtoročnú oslavu, skúšky z dospelosti totiž skladá moja neter Marcelka.“

gabcova.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Celý článok si môžete prečítať v aktuálnom čísle Slovenky č. 12!

- - Inzercia - -