Dnes je pondelok, 22.júl 2019, meniny má: Magdaléna
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Návraty poézie o cenu Andreja Sládkoviča: Súťaž podporil i minister školstva Peter Plavčan

marec 21, 2017 - 15:05
Láska k poézii a talent ich priviedli do oblastného bratislavského kola recitačnej súťaže Návraty poézie o cenu Andreja Sládkoviča. Záštitu nad súťažou prevzal minister školstva, vedy, výskumu a športu Peter Plavčan, ktorý osobne prišiel podporiť všetkých recitátorov.

Na bratislavskom kole recitačnej súťaže Návraty poézie o cenu Andreja Sládkovičasa zúčastnilo viac ako 20 milovníkov poézie. Talentovaní recitátori súťažili v kategóriách Mladší žiaci, Starší žiaci, Juniori a Seniori. Na čele hodnotiacej poroty zasadli herec činohry SND Štefan Bučko, odborným garantom sa stal herec a recitátor Juraj Sarvaš, spisovateľka Ivana Havranováspisovateľka Andrea Macháčová, herečka Marína Kráľovičová, básnik Kamil Peteraj, historik a spisovateľ Vladimír Sklenka, riaditeľka základnej umeleckej školy Erika Fáberová, riaditeľka gymnázia Jána Papánka Gabriela Dorňáková, redaktorka literatúry pre deti z vydavateľstva Ikar  Alena Hošková a zástupkyňa šéfredaktorky Slovenky Katarína Hanzelová. Predsedom poroty bol herec František Kovár. Víťazi postupujú do celoslovenského finále recitačnej súťaže Návraty poézie o cenu Andreja Sládkoviča, ktoré sa v Cikkerovej sieni Radnice v Banskej Bystrici, kde si v prednese poézie zmerajú sily súťažiaci z celého Slovenska. 

Organizátorka a zakladateľka Návraty poézie cena o Andreja Sládkoviča Mária Reháková  si myslí, že školy prestavajú budovať vzťah k poézii. Inšpirovalo ju to k založeniu tejto recitačnej súťaže. "Cieľom súťaže je dať priestor súťažiacim, ktorí majú kladný vzťah k poézii. Čaká nás ešte päť kôl pred samotným finále, ktoré sa koná v rodisku Sládkoviča a je plné émocii. Poézia by si mala nájsť miesto u každého mladého človeka, pretože ho dokáže v myšlienkach preniesť do iného sveta a ulahodí duši," s nadšením rozpráva. 

Mária Reháková o súťaži Návraty poézie o cenu Andreja Sládkoviča

Autor: 
Milan Kulifaj

Nadšení z myšlienky je aj minister školstva, vedy, výskumu a športu Peter Plavčan, ktorý nad súťažou prevzal záštitu. "Je obdivuhodné, že sa mladí ľudia stále zaujímajú a venujú poézii a recitovaniu. Na poézie by sme si mali nájsť čas všetci," hovorí minister. 

Návraty poézie o cenu Andreja Sládkoviča I minister školstva, vedy, výskumu a športu Peter Plavčian

Autor: 
Milan Kulifaj

Viac fotografii nájdete v galérii pod článkom

- - Inzercia - -